Parametry
Zaujalo mě
- příjemný materiál
- prostiskluzové panely
- prodyšnost
Shrnutí recenze
Komprese. Velké téma posledních let. A pokud je komprese použita na správných místech, můžou být kompresní doplňky velký pomocník. Těmi správnými místy myslím – už jste někdy uvažovali o kompresní čepici? Nebo nákrčníku? Tohle ta správná místa nebudou. Oproti krku nebo hlavě jsou stehenní svaly (známy taky pod pojmem kvadráky) jedním z míst, kde komprese význam má. A to hned z několika důvodů. Ok, ze dvou důvodů. Jednak kompresní doplňky pomáhají prokrvovat danou oblast (kompresní podkolenky zlepšují prokrvení lýtek, návleky na ruce zase paží atd.). Druhý důvod je stabilizace svalů. Kompresky totiž také zmírňují otřesy svalů a tím redukují mikrotrhlinky, které při běhu a jiných sportech vznikají. A tímto se dostáváme k bližšímu spojení s kompresními kraťasemi COMPRESSPORT Trail Under Control. Stehenní svaly jsou totiž poměrně velká svalová partie a tím pádem u ní dochází k výrazně větším otřesům (hlavně v seběhu) než třeba u bicepsů. Obzvlášť u lidí jako jsem já. Nemám bicepsy – nedochází k otřesům. A stabilizace stehen je tedy na místě. Kompresní kalhoty navíc oproti kompresním návlekům nemají nežádoucí lem, který může v oblasti třísel dřít, proto je to za mě efektivnější volba.
Hlavní část recenze
Konstrukce
Trail Under Control už od prvního pohledu nejsou klasické obyčejné krátké elasťáky (technická vsuvka: dlouhé elasťáky – ke kotníkům, tříčtvrťáky –pod kolena, krátké elasťáky – nad kolena). Asi první věc, které si člověk všimne, jsou lesklá místa na stehnech. Ne, tyto flitry zde nejsou na parádu. Pogumování přední části stehen má své opodstatnění. Jak už název napovídá, Trail Under Control jsou určeny především jako kousek pro horské běhání. Často vás tedy potkají pasáže, kde je třeba svižně jít, to znamená zapřít se o stehna a rukama si v „power hiku“ pomoci. Už jste se někdy spocenýma rukama opírali o polyester? Jestli ano, nemusím vám vysvětlovat, že to často klouže jako dlaždičky namazané máslem. Pogumování tento klouzavý efekt naprosto odstraňuje, ať už máte ruce upocené sebevíc. Za mě jedna z nejvýraznějších vychytávek.
Elasťáky jsou konstruovány tak, že pokryjí velkou část stehen a přestože je materiál velmi jemný, komprese stehen je pro mě dostačující. Pokud ale patříte mezi lidi se stehny dráhových cyklistů, stehenní návlek se silnější kompresí pro vás může být efektivnější.
Co mě trochu zarazilo. A ano, musím přiznat, že i částečně zklamalo, je absence vícero kapsiček po obvodu v oblasti pasu. Ne, že bych se snažil něco si nárokovat, ale předchozí generace těchto kompresek je měly. Tak si říkám, co se stalo…? Každopádně jedna kapsička na bedrech zůstala. Do ní se pohodlně vejde mobil, klíče, tyčinky nebo několik gelů. Pozor, ne vše naráz.
Podle starého přísloví „pod svícnem to nejvíc dře“, se pojďme kouknout na tu část, která není vidět, ale je velice důležitá. Když už jsme se bavili o tom, že komprese hlavy nebo krku není úplně ok, na oblast rozkroku mám podobný názor. Jasně, kymácení, houpání a poskakování taky není žádoucí. Proto je důležité našemu nářadí věnovat speciální pozornost. A ne, nemyslím to tak, jak to vypadá, že to myslím. Zkrátka je důležitá správná míra komprese, aby nikde nic neškrtilo, ale zároveň taky nevlálo. Což je u těchto kraťas splněno. Navíc je vnitřní prostor trenýrek z velmi příjemného materiálu.
Jen pro zajímavost, vnitřní prostředí připomíná kapsičky. Ušetřím vás zbytečného lámání si hlavy – nejsou to kapsičky. Představa, jak vytahuju gel z tamní oblasti, mě hodně rychle vyvedla z polemiky.
Komprese
S COMPRESSPORTEM už mám poměrně hojné zkušenosti. Nejpodobnější produkt, se kterým jdou Trail Under Control srovnat jsou Trail 2in1 Short. Když bych to měl jednoduše rozškálovat – Trail 2in1 jsou nejméně kompresní, nyní testované Trail Under Control jsou na nějaké střední úrovni. Komprese je zde citelnější, nicméně při delším běhu ji po chvíli přestanete vnímat. Pro fajnšmekty bych proto doporučil ještě kraťasy Brutus, které mají kompresi nesilnější a stehna jsou opravdu stažená.
Obecně kompresi na stehnech využijete především v ostrém seběhu, kdy vám kraťasy drží svaly u kosti a ty nejsou tak rozevláté. V pozdějších fázích delších závodů, kdy už máte stehna rozbitá jak z výběhů tak ze seběhů, znatelně kompresky ulevují od bolesti. Co se týče efektu prokrvení, není zde takový, jako třeba u lýtkových svalů. Lýtka se totiž nacházejí téměř na periferii, je zde tedy větší problém přirozeně sval prokrvovat, proto mají podkolenky nebo lýtkové návleky takový efekt. U stehen je přínos prokrvení menší, přestože do jisté míry pomůže i v tomto směru. Každopádně stále vidím větší přínos u stabilizace svalů.
Materiál
Vyjádřen čísly 70 % polyamid a 30 % elastan. Ano, tyto údaje toho moc neřeknou. Každopádně jsou kraťasy vyrobeny z pro mě až překvapivě jemného materiálu. Kompresky jsem měl vždy zafixované jako pevné kusy plátna, které vám sevřou svaly a nepustí. A až na to, že po rozbalení kraťasy vypadají asi o 3 čísla menší, jeví se jako klasické krátké elasťáky. Jejich vzhled a příjemný materiál jim ale neubírá na funkčnosti. Co musím ve spojitosti s jemným (lehkým, chcete-li) materiálem zmínit, je jejich prodyšnost. Povedená kombinace komprese, pohodlí a lehkosti. Ale kousněme i do toho kyselého jablíčka. Materiál je lehký, jemný a prodyšný, to ano. Kalhoty jsou určeny na „ostré“ nošení – neměli byste pod ně oblékat spoďáry. Nicméně tyto vlastnosti s sebou nesou i jeden neblahý fakt. V případě, že se třeba chcete protáhnout a ohnete se v pase, z vaší linky (v místech, kde záda ztrácí jméno) se stává veřejný prostor a každý může nakouknout. Z tohoto důvodu (a taky z důvodu, že nejsem kdovíjaký fanoušek baletu) přes tyto kraťasy ještě nosím lehké trenýrky, které nechávají vaše tajemství skryta.
Osobní zkušenost
Kompresky pro mě vždy byly spíše okrajovou záležitostí. Nikdy jsem moc nenosil podkolenky. Na pažích nemám svaly, na které by komprese měla vliv. Krátké elasťáky jsou ale výborným kouskem, které používám v chladnějším počasí, kdy by vám ve volných kraťasech táhnout na zadek a záda a na dlouhé kalhoty už je teplo. Když se k tomu navíc připočtou benefity „nerozbitelnosti“ svalů a příjemné vychytávky v podobě silikonového potažení, jsou COMPRESSPORT Trail Under Control opravdu často nošený kousek. Obzvlášť teď na jaře.