Recenze: Solc Lightning Spike aneb když svítíte víc než kolemjedoucí auta

Recenze: Solc Lightning Spike aneb když svítíte víc než kolemjedoucí auta

Parametry

Značka Solc Lightning
Typ Čelovky
Hmotnost 21 g
Infocena 3900 Kč
Dodává Solc Lightning

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Vysoký výkon
  • Široké spektrum použití

Hlavní část recenze

Konstrukce

Tělo samotné čelovky je kulatého tvaru a je opravdu velmi malé. Bavíme se o průměru cca 2,5 cm a hloubce zhruba 1 cm. Na zadní straně najdeme jedno jediné tlačítko, kterým se pomocí všelijakých kombinací odehrává veškeré ovládání čelovky. Z těla dále vystupuje přípojka na kabel a část pro uchycení. Systém uchycení je kompatibilní se standardním GoPro příslušenstvm, takže čelovku můžete mít prakticky kdekoli. Toto je výborná zpráva hlavně pro noční cyklisty a skialpinisty, protože můžete čelovku v klidu přichytit i na představec, řídítka nebo helmu (cyklistickou nebo skialpovou). Pro běžce ale stále zůstává nejlepším řešením klasický hlavový popruh. Ten je zde robustnější, což pro mě bylo hned na začátku mínus, protože patřím do kategorie gramhoničů a čím lehčí, tím lepší (bavíme se tady o jednotkách gramů). Dokonce jsem tuto skutečnost konzultoval i s Michalem a ten mě přesvědčil, že je lepší mít robustnější popruh, který je z vnitřní strany navíc opatřen silikonem, než mít na hlavě úzký pásek, na kterém čelovka skáče.  Do hmotnosti čelovky se totiž nezapočítává hmotnost akumulátoru – můžete totiž zvolit velké množství různých variant napájení.

Napájení

Tato čelovka je kompatibilní s velkou spoustou akumulátorů. Jednak je možnou pořídit si originál Solc akumulátory, ale taky lze čelovku napájet z jakékoli powerbanky. To dává spoustu možností jak čelovku a akumulátor přizpůsobit aktuálním požadavkům. Jdete se jen proběhnout na 1 h kolem domu? Stačí vám malá powerbanka. Poběžíte závod po celou noc? Pak použijte akumulátor s větší kapacitou. U drobných powerbank je výkon omezen na 1000 lm, aby se banka nepoškodila. 1000 lm je ale stále opravdu velký výkon. Solc Lightning nabízí 6 kapacit akumulátorů, přičemž zde platí čím větší kapacita tím větší rozměr. V nabídce jsou varianty od 3x 2400 mAh až po supermaxi 12x 5000 mAh, kterou běžci ale využijí jen zřídka. Akumulátor, který mi přišel v balení je z těch menších a dohromady s čelovkou a popruhem váží zhruba 170 g. Systém přichycení je velmi povedený, samotný akumulátor má na sobě totiž nalepenou zdrsněnou vrstvu, takže s popruhem funguje na principu suchého zipu. Celý akumulátor je samozřejmě stažený pevným páskem, takže je zde záruka toho, že při běhu nikam neodcestuje.  Důležitým aspektem je „vyždímanost“ baterie – kolik energie vám v ní ještě zbývá. To zjistíte pomocí cca 0,5 sec stlačení tlačítka. Modré světlo znamená 80-100%, zelené 60-80%, žlutá 40-60%, oranžová 20-40% a červená 0-20%.

Svícení

Čelovka Spike je tvořena 7 kolimátory. Hlavní kužel, který Spike produkuje má úhel 15° – takto je světlo koncentrované na užší plochu pro vykreslení nerovností a křivek, které oceníte hlavně při běhu v technickém terénu nebo při sjezdu na kole. Není to ale tak, že by kužel měl ostrý přechod, respektive konec. Plynule přechází v širší kužel o 40°, takže můžete dobře vnímat okolí i periferně. To hlavní, co řeší většina běžců je ale výkon (většinou ve spojení s hmotností). U této 170g čelovky můžeme dosáhnout výkonu až 3000 lm. Ale nebojte, vybrat si můžete ze 4 intenzit. Konkrétně 1%, 10%, 30% a 100% – 3000 lm. Upřímně, 30 % (necelých 1000 lm) je více než dost i pro technický seběh mezi kameny kořeny atd. 3000 lm je opravdový nightkiller, který využijete spíše na kole nebo na lyžích po krátkou dobu. To taky proto, že 3000 lm se při rozměrech klasické čelovky nedá permanentně uchladit. Při dosáhnutí určité teploty se automaticky lehce sníží výkon a až klesne teplota, zase se zvýší. Samotné světlo je pak bílé a pěkně vykresluje tvary.

Režimy

Spike disponuje 4 režimy, z nich každý lze nastavit do několika variant. Celkem tedy máme asi… no opravdu hodně variant, které vám raději rozepíšu:

Běžný režim (1 stisk a pauza) – 4 intenzity svícení

Režim blikání (2 stisky a pauza) – v momentě, kdy se dostanete do režimu blikání, lze pomocí jednoho stisknutí volit mezi přerušovaným svícením, dvoublikem a plynulému zvyšování a snižování intenzity (jako na sinusoidě)

Barevné světlo (3 stisky a pauza) – v momentě, kdy se dostanete do režimu červeného světla, lze volit mezi konstantním svícením, přerušovaným svícením, dvoublikem, sinusem, duhou (měnící se světlo a červenomodrým blikáním.

UV LED či HI-CRI LED (4 stisky a pauza) – toto osvětlení se více hodí na blízkou práci nebo osvětlení stanu.

Padnutí na hlavě

Jak jsem zmiňoval výše, u čelovky je přibalen široký popruh s příjemně pružnou gumou. Navíc je guma pokryta silikonovými pásky na vnitřní straně, takže na hlavě čelovka drží jako přibitá. Osobně mám radši váhu rozloženou mezi čelo a temeno hlavy, takže jsem s externím akumulátorem velmi spokojený. V případě, že běžíte s vestou nebo batohem můžete použít delší kabel, akumulátor nebo powerbanku umístit do vesty a na hlavě nést opravdu minimální zátěž. Široký popruh je celkově velmi pohodlný a v létě může sloužit i jako odsávač potu.

 

Odolnost

V manuálu, ani na oficiálních stránkách se bohužel nedočtete, jak je čelovka voděodolná. Tato informace je velmi důležitá, protože nechcete čelovku, kterou musíte schovat, když začne pršet. A taky může hrát voděodolnost roli i u lidí, kteří se extrémně potí (třeba já). Zde vidím velký prostor pro posun, minimálně co se informovanosti týče.

Osobní zkušenost

Tím, že mám velmi rád přírodu a bydlím v lese, často běhám v technickém terénu. Navíc holduju pošetilosti jménem ultra trail, kde se často běhá i v noci. Není tedy divu, že čelovky řeším dlouho, často a do hloubky. Přes všechnyvy, drobnosti a detaily se ale většinou dostanu zpátky ke třem hlavním aspektům. Jak je čelovka výkonná, kolik váží a jak moc to bude bolet mou peněženku. A Solc Spike vám dává extrémní výkon v kombinaci s hmotností, kterou není problém na hlavě nést celou noc (mám na mysli kombinaci s akumulátorem 11,1V medium). Cenově se tedy dostáváme na zhruba 5 tis. kč, čímž se čelovka řadí mezi ty nejdražší. Za tyto peníze se vám ale dostane top poměru výkon/hmotnost. A navíc osbně rád podpořím český podnik a českou výrobu. Za mě tedy povedený kousek s velkým potenciálem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: