Parametry
Zaujalo mě
- Prostorná špička
- Pohodlí
- Dobré chování v lehkém terénu
Shrnutí recenze
Saucony Triumph ISO 5 se ke mě dostaly lehkou oklikou. Kvůli dlouhodobějším zranění kotníků jsem běhům v terénu musela dát chtě nechtě na nějakou dobu vale a na řadu přišlo tartanové ťapání, cyklostezkové šílenství a potupně přiznávám všem horalům, že ano, i běžecký pás. Nohy potřebovaly především stabilitu a maximální tlumení, což vyžadovalo i kvalitní obutí. Pojďme se na to ale podívat trochu blíže.
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Na první pohled nelze přehlédnout masivnost vypolstrování jazyka a kolem kotníku. Po prvním vyběhnutí jsem pochopila proč. S ohledem na ohromný komfort a pohodlí přední části chodidla se prostě ta noha musí nějak do boty uchytit. Příjemné je šněrování a vůbec celý velmi prodyšný a lehounký srvšek ISOFIT. (Zde bych si dovolila zmínit jeden osobní pracovní název Triumphů a to “Wellness pro prsty”, my ultráci takové pohodlí totiž neznáme).
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
Saucony rádi na posledních modelech využívají jako mezipodešev speciální pěnu EVERUN bez dalších přísměsí. Everun u Saucony je extrémně pružná a odolná. Při pohybu zajistí opravdu velmi reflektivní odraz a vy máte pocit, jakobyste nepotřebovali vkládat do odrazů tolik úsilí a co víc, dokážete takhle “lítat” hodiny.
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Podešev je tvořena tenkou a odlehčenou gumovou podrážkou tzv. Crystal Rubber zajišťující perfektní přilnavost, flexibilitu a přizpůsobení povrchu.
Také vás při tréninku v nových botách napadají závody a běhy, na které si Vaše nové mazlíky obujete? Mě ano. V Saucony Triumph ISO 5 bych si totiž dokázala představit běžet jak stovku, tak tréninky na silniční maraton.
Pro stovky mám slabost, ale něketré ultra trailové stovky mají slabost i v častých úsecích po asfaltu a zpevněných cestách. Myslím, že bych neměla problém obout si Triumphy například na Krakonošovu stovku a dám za to své nehty na palci, že ani o jeden nepřijdu.
Terén jsem s podrážkou vyzkoušela také. Na úplné kamenité, kořenovité seběhy bych Triumphy zrovna nedoporučila a v lese budete mít taky pocit, že zrovna běžíte přes matraci, nicméně jakmile se ocitnete na “pevnině” budete doma. Suchý a tvrdý povrch, zpevněné cesty i šotolina jsou hlavní partie do duetu se Saucony Triumph ISO 5.
Osobní zkušenost
Triumphy mě na první pohled zrovna nepřesvědčily, jednak jsem se obávala přílišného tlumení na které nejsem z terénu zvyklá, ale také mohutnosti, která ve mě vzbuzovala trochu neohrabanosti. Stačí kouknout na parametry výška paty, špičky, tedy 28 mm a 20 mm, s rozdílem 8 mm – drop. Navíc celková váha boty neslibovala žádnou ultra light leteckou jízdu. Nenechala jsem se však odradit, vždyť i jiné značky těží skvělé vlastnosti obuvi netradičním vzezřením a pro své spíše objemové trénování na různé ultra distance jsem neváhala a zvolila rovnou tento model nabízející širší střih. Všechny pochyby se rozplynuly po prvních kilometrech, kdy si chodidlo neskutečně užívalo prostorného vnitřku přední části boty a zároveň nevídaného odpružení.
Negativa?
A co by se dalo Triumph ISO 5 vytknout? Snad jedině pořizovací cena a následné startovné na nějaký ten silniční maraton, protože když už si člověk takovou parádu pořídí, byla by škoda ji nějak nezužitkovat.
Závěrem?
Pokud hledáte neutrální vysokoobjemovku a navíc si potrpíte na kvalitní odpružení a pohodlí vašeho chodidla, zvolte si Triumphy. Jestliže sháníte boty na intenzivní specializované atletické tréninky, v Triumphech budete celkově trochu neohrabaní. Přeci jen se komfort chodidla promítl do větší šíře podrážky a reakce na rychlé změny pohybu nebo tempové intenzity vás můžou zklamat. Na druhou stranu nenáročný silniční běžec, jako já, si přišel na své i během intervalových tréninků na dlouhých rovinkách.