Recenze: SAUCONY PEREGRINE 15 – svižně, přesto i na hraně s jistotou

Recenze: SAUCONY PEREGRINE 15 – svižně, přesto i na hraně s jistotou

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku SAUCONY PEREGRINE 15
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 310 g
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3899 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • tempová univerzálnost
  • spolehlivá trakce
  • celkový komfort
  • odolnost svršku
  • design

Shrnutí recenze

Model Peregrine je stálicí v nabídce americké značky Saucony. Patnáctá verze dává tušit oblíbenost mezi běžci a zároveň zaručuje propracovanost dlouhodobě vylepšovaných modelů. Hbitá, stabilní, a přesto pohodlná bota s příznivou hmotností umožňuje nejen svižnější, ale také delší proběhnutí s využitím především při častém střídání povrchů. Skvěle se hodí pro běžce, kteří do terénu nepotřebují více bot a hledají univerzální, odolnou botu pro většinu tréninků ale i rychlé závodní kilometry. Oproti předchozí verzi posouvá především své „vytrvalostní“ schopnosti díky měkčí pěně mezipodešve. Vylepšením s důrazem na odolnost prošel také svršek boty a drobnými změnami se posouvá již tak kvalitní trakce podrážky.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek vypadá na první pohled „uměle“ o to více překvapí dokonalé natvarování na nohu a následný komfort při rychlém i dlouhém běhu. Doplňkem k pohodlí je výrazná odolnost proti vlhkosti, 360° obvodu boty pokrývá více či méně znatelný pás pogumování zabraňující pronikání vlhkosti dovnitř. Běhání přes kaluže povoleno! K dokonalosti je dotažená výrazná ochrana špičky boty. Odolá nejen vlhkosti, ale především skvěle ochrání prsty před nechtěným nakopnutím. Je tak pevná, že ji ani opravdu silným stisknutím v ruce nepromáčknete. Zároveň po testu potvrzujeme, že při samotném běhu nijak nepřekáží, netlačí na prsty, ani nedělá prstovou část boty přehnaně tuhou.

Noha velmi dobře drží v botě, šněrování ji pěkně uzamkne uvnitř. Přispějí k tomu i dva fixační pásky po stranách navazující na šněrování. Nově jeden silnější nahrazuje původní dva tenčí pásky na každé straně. Povedené je rovněž umístění gumičky pro uchycení zavázaných tkaniček, která je optimálně daleko od ukončení šněrování. To ocení zejména běžci, kteří používají provléknutí tkaniček posledním očkem pro lepší usazení nohy v botě, a tak posouvají uzel o něco výše. Je to sice drobnost, ale z dlouhodobého testování různých značek dobře víme, že ne vždy se podaří gumičku umístit správně.

Jazyk je příjemně polstrovaný, ani při delších bězích, nebo razantnějším utažení tkaniček nikde nic nedře a netlačí. Má propracovaný tvar a po stranách je všitý k mezipodešvi. Musíme pochválit výrazný středový pásek se dvěma průvleky pro tkaničky. Také díky němu jazyk dokonale drží na svém místě, žádný posun jsme nezaznamenali ani při dlouhém nebo svižném běhu. Na pásku nepřehlédnete vyobrazení sokola stěhovavého, nejrychlejšího ptáka světa, který stojí za názvem povedeného modelu.

U svršku ještě zmíníme integrované úchyty pro případné použití návleků, které mohou již tak univerzální využití boty ještě o něco rozšířit. Vzadu v podobě klasického poutka, v předu nově s všitým páskem a otvorem, který nahrazuje původní očko používané u předchozích verzí.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Podešev je vyrobena z pěny PWRRUN, která je údajně o něco měkčí než u předchozí verze. Pocitově boty tlumí došlap velmi pěkně, bez snížení komfortu na tvrdém povrchu, nebo v sebězích. Pohodlná pěna by se měla promítnout do využití boty na delších vzdálenostech, k čemuž ještě přispívá na svižnější botu extra pohodlná stélka s označením PWRRUN+. Doporučujeme ji vyjmout a mezi prsty zmáčknout, tak mechovou stélku jen tak v jiných botách nenajdete. Povedené! Došlap je tedy nejen pocitově měkčí, ale zároveň při testu vnímáme mírnou podporu do každého dalšího kroku. Mezipodešev je u nového modelu pod patou lehce protažená směrem dozadu, což může usnadňovat překlopení boty při došlapu přes patu, nebo více chránit chodidlo ve velmi příkrých sebězích.

Peregrine 15 není vyloženě tréninková objemová bota, ale zejména při svižnějším tempu zvládne delší vzdálenosti na výbornou. Právě tempové boty do terénu bývaly v minulosti často synonymem menšího komfortu z pohledu tlumení došlapu. To ale rozhodně není případ Peregrine 15. V rámci testování na přelomu ledna a února byla většina povrchů zmrzlá a tvrdá v podstatě jako beton. Přesto nebylo žádné proběhnutí vnímané jako nepříjemné, pro běhy mezi patnácti až dvaceti kilometry převládala nejen s tlumením spokojenost.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Agresivní vzorek s velmi dobrým záběrem na široké škále povrchů zdobí model Peregrine dlouhodobě. Přesto u Saucony stále hledají třeba jen drobná vylepšení, která v souhrnu posouvají botu směrem k dokonalosti. Je to případ i jednotlivých gripů. Na každém z nich je u nové verze doplněný příčný zářez, který byl u předchozích verzí podélný, ale třeba u verze 14 zcela chyběl. I to patří ke kouzlu modelů s dvouciferným číslem za názvem. Množství zkušeností se promítá do každého dalšího modelu, a to co funguje se z „výbavy“ jen tak nevytratí. A zároveň platí, že to co běžci postrádají, se dříve či později na botách objeví.

U Peregrine 15 zcela zmizela odkrytá část podrážky pod patou, která mohla být problematická v sebězích v kamenitém terénu při došlapu právě přes patu. Zároveň nyní gripy pokrývají celou vnitřní délku podrážky bez středového přerušení, které bylo viditelné u předchozí verze. To by mělo zlepšovat jistotu na různých kořenech, kamenech a dalších nerovnostech při došlapu na střední část boty. Gripů je nyní o čtyři více, celkem je na podrážce 44 pětimilimetrových výstupků šipkovitého tvaru poskládaných po i proti směru běhu. Mezi gripy je v přední části podrážky viditelný tucet otvorů přispívajících k lepší ohebnosti podrážky v odrazové fázi běžeckého kroku. „Patnáctka“ má také inovovanou kontaktní pryž PWRTRAC. Je měkčí a lépe se „přilepí“ k vlhčím povrchům. Není to sice případ letošní zimy, ale podobný charakter podrážky skvěle poslouží při střídání sněhu a tvrdého povrchu, třeba i silnice.

Osobní zkušenost

„Pamatuji jednu z prvních verzí, svižnou tempovou botu jsem používal většinou na závodech Běžce Vysočiny, kde hodně tratí mixuje lehčí terén s lesními rozbitými asfaltovými silnicemi. Právě střídání povrchů, tedy univerzálnost jsem považoval za velkou přednost Peregrine. Začal jsem s nimi běhat až po čtyřicítce (první verze byla v roce 2011), po dvou operacích achilovek jsem tehdy na závody hledal především pohodlné, ale stále rychlé boty s univerzálním využitím. Ani po téměř patnácti letech se charakter a zaměření boty nijak zásadně nezměnilo. Právě takové modely mám v oblibě, modely, na které je spolehnutí a jsou použitelné napříč povrchy a tempy běhu. Díky předchozímu testování jsem měl možnost běhat i v modelu s GTX svrškem (dvanáctá verze), který spektrum použití povedeně rozšiřoval pro zimní běh. K zimnímu běhu se ostatně hodí i Peregrine 15 díky skvělé trakci a zvýšenému „pogumování“ po obvodu celé boty.“

 

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: