Recenze: Salomon Wildcross GTX – objemový pracant do nejtěžšího terénu

Recenze: Salomon Wildcross GTX – objemový pracant do nejtěžšího terénu

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Wildcross GTX
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 290 g
Šněrování Quicklace (rychlé zatáhnutí)
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4090 Kč
Dodává Amer Sports
Více info na www.salomon.com/en-cz/

Zaujalo mě

  • Trakce v technickém terénu
  • Šířka v oblasti palců
  • Pohodlnost i při dlouhých bězích

Shrnutí recenze

Alphacross, Supercross, Speedcross, Cross Pro, S-lab Cross a nyní Wildcross. Připočtěme si u většiny zmíněných modelů francouzské značky Salomon i gtx varianty modelů a vyjde nám z toho velmi rozmanitá rodinka „Cross“ obuvi. Někdo by snad mohl říct, že je to jen recyklace stávajícího designu a přidání vždy něčeho jiného k další variantě. Na druhou stranu to, co vyhovuje jednomu běžci, nevyhovuje běžci druhému a Salomon to moc dobře ví. Kam tedy zařadit novinku Wildcross? Do objemových pracantů určených do toho nejtěžšího terénu. Ať běžíte přes skalky, rašelinu, bahnem, Wildcross je jedna z nejpohodlnějších bot, které si můžete v současnosti od Salomonu obout a důvěřovat ji, že i po několika hodinách v pohybu budou vaše chodidla v suchu a bezpečí.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek boty u Wildcrossů není tak unikátní, jako u jeho závodních bratříčků Cross Pro a S-lab Cross, kteří využívají materiálu ME:sh a jsou jasnými závodními koni v celé rodině „Cross“. Svršek Wildcrossů je vyroben z tkaniny a síťoviny a navrch disponuje membránou technologie Gore-tex – tedy vším, co již řadu let u Salomonu známe a co funguje. V porovnání s loni představenými modely (Supercross a Alphacross) ale Wildcrossy dospěly.

 

Velkým benefitem řada běžců může brát více místa v oblasti palců, kde u loňských modelů se prsty mnohdy krkolomně tlačily. To je minulostí. Ani po 25 kilometrech v horském bahnitém terénu nemáte pocit, že by vás boty nějak svazovaly a chodidla vás bolela. Rovněž se zapracovalo na posílení špičky boty, která je teď mnohem lépe chráněna proti okopnutí o kameny, pařízky stromů a jiné. Roky používaný systém „zavazování“ Quicklace™ jen dovršuje fakt, že když si Wildcrossy jednou obujete a vyběhnete na dlouhý trénink do hor, nemusí na boty x hodin ani šáhnout.

Celý svršek s použitou membránou jasně deklaruje, že jsou to boty určené právě pro období, které následuje – podzim, zima, jaro. Nejpříjemněji se s nimi budete cítit v lesním a horském terénu při teplotách do cca 15 stupňů. Když teplota vystoupá nad subjektivní hodnotu běhání v tílku, začnou se vám chodidla potit a výhody Wildcrossů GTX nevyužijete. Pro podzimní a zimní hrátky v bahně, blátě, dešti či sněhu vám ale Wildcrossy GTX prokážou vynikající službu.

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Letošní představené novinky v konceptu Cross Family se v oblasti mezipodešve a celkového tlumení liší od loni představených modelů Speedcross, Supercross a Alphacross. Největší změnou je snížení rozdílu pata-špička na 8 milimetrů, které Wildcrossy rovněž ctí. U dříve námi recenzované boty Cross Pro kolega z redakce zdůraznil, že i když Cross Pro navazují na koncept Cross Family, nejsou tak měkké jako např. Speedcrossy 5 a nemají takovou míru tlumení. Zároveň však podotkl, že Cross Pro nevnímá jako závodní model, ale spíš jako model tempový do těžkého terénu mimo silnici (jako závodní model se vybízí S-lab Cross). Wildcrossy bych ve srovnání s oběma zmíněnými modely zařadil do pomyslné poloviny.

Kdo bude chtít s Wildcrossy závodit, brzy pozná jejich nedostatky. Váha, robustnost, prodyšnost… Kdo je však bude brát jako denního tréninkového parťáka a pracanta, který díky technologii SensiFit™ udrží vaše chodidlo na svém místě, nebude zklamán. Wildcross – objemový trénink, Cross Pro – tempový trénink, S-lab Cross – závod.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Pod kapotou je tento rok u Cross konceptu jasno – čím měkčí terén, tím větší výhoda pro běžce. Zakousnutí do podmáčeného či zasněženého terénu je až neuvěřitelné. Ani při zdolávání sjezdovky v dešti a ve sklonu nad 30° boty ne a ne cuknout dozadu.

Velké plus letos vnímám změnu rozmístění vysokých pryžových špuntů. Ty se od loňského pravidelného rozmístění – ve tvarů šipek – změnily na nepravidelné hvězdicovité tvary. Šipky loni obrátily směr jen pod patou boty, letos se díky nepravidelnosti můžete na hvězdicovité špunty spolehnout jak při výbězích, sebězích, tak i při prudkých změnách směrů. Stejně jako vás podrží v bahně, podrží vás i na mokrých skalkách a šotolině.

Kámen úrazu budou delší přeběhy po asfaltových úsecích, kde Wildcrossy svým gripem budou „hrabat“ naprázdno a špunty se po pár desítkách kilometrů takto proběhaných „ztupí“.  Ve zkratce je tato bota takový buldozer, který se nedívá, co ji čeká a jen dál a dál hltá kilometry v terénu před vámi.

Osobní zkušenost

Naběhal jsem s Wildcrossy cca stovku kilometrů na všech typech povrchů, které Těšínské Beskydy nabízejí: šotolinové cesty, lesní pěšiny, skalky, podmáčený terén i silnici. A i když jsem je zpočátku hodnotil jako takové pohorky, zvláště ve variantě s GTX, brzy jsem na ně změnil pohled. Velký plusem osobně vnímám rozšíření kopyta boty v oblasti prstů. Při loňském testování Supercrossu mě špička boty tlačila a musel jsem si na ni poměrně dlouho dobu zvykat. I když Wildcrossy působí mnohem robustněji, jsou subjektivně na noze těžší, než např. zmíněné Supercrossy, jejich nošení je příjemnější a ani po dvaceti kilometrech v dešti v horském prostředí jsem se o svou nohu nemusel starat. Sucho, příjemně, přesně tak, jak si od objemových bot představuji. Když jsem se dostal na silnici, od prvního momentu jsem věděl, že to pro Wildcrossy není. Těžko hádat, jak dlouho vydrží pryžové špunty při častějším běhání po silnici, ale myslím, že po pár desítkách kilometrů bude po nich. Wildcrossy jsou tak ideální volbou do bahna, deště, sněhu, nebo ideálně do všech těchto variant počasí současně. O své nohy se v těchto botách rozhodně nemusíte bát.

Zkušenosti čtenářů

Kuba

Bezva recenze. Jako pozdzimní univerzálka se mi asi WildCross neosvědčí. Přece jen přebehy asfaltu nebo tvrdší terén by moje chodidla v tvrdých botách snášely blbě. Co je tlumenější alternativa? Speedcross 5? Jiná bota?

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: