RECENZE Salomon Sonic RA Pro 2 – silniční střely pro každou příležitost

RECENZE Salomon Sonic RA Pro 2 – silniční střely pro každou příležitost

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku RECENZE Salomon Sonic RA Pro 2 – silniční střely pro každou příležitost
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Běžný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 220 g g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3490 Kč
Dodává AMER SPORTS Czech republic s.r.o.
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • Nízká váha v kombinaci s tlumením
  • Polstrovaný jazyk a oblast kolem kotníku
  • Přilnavost na mokrém povrchu

Shrnutí recenze

Salomon nedávno představil druhou generaci silniční řady Sonic. Ta obsahuje tři modely. Sonic RA Max – objemovou variantu. Dále středně tlumené Sonic RA a nejlehčí Sonic RA Pro. No a právě RA Pro jsem měl příležitost vyzkoušet. Dle internetů by mělo jít o botu určenou pro závody případně rychlostní tréninky. S tímto koresponduje i drop 6mm a váha hluboko pod 250g. Co jde ale trochu proti tvrzení, je pohodlí. Ve srovnání s ostatními tempovkami nebo závodkami nejsou nohy tak brzo „vymlácené“ a vyšší tempo se dá udržet i po delší době. Tuto vlastnost přikládám technologii Vibe – jedná se o specifické navrstvení materiálů v mezipodešvi, které má za úkol zmírnit otřesy. „Eráčka“ Pro si tedy dokážu představit, jako maratonku pro někoho, kdo útočí na čas lehce pod 3h nebo varianta na delší tempové běhy.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek bot je zde tvořen z umělé síťoviny a nenajdeme na něm švy. Síťovina je lehce strečová. Ale opravdu jen lehce – při vyšších tempech potřebujete jistý krok a pružné, pletené svršky některých bot by v tomto případně neplnily svou funkci. Celkově je materiál svršku velmi prodyšný a poměrně lehký. Na trhu ovšem určitě najdeme ještě jemnější materiály, u nich je ale nevýhoda nižší životnosti. Určitě se musím zastavit u oblasti opatku. Jak je u výkonnostních tempovek nebo závodek zvykem, opatek i zde má velmi pevnou konstrukci. Inženýři ze Salomonu ovšem vysokou tuhost kompenzují příjemnými polštářky, které přiléhají z obou stran achilovky. Podobně řešen je i pohodlný jazyk. Tkaničky jsou u „eráček“ pružné a co musím dodat – velmi dlouhé. Ve výsledku to vidím spíše jako výhodu, protože přebytečná délka se dá schovat pod šněrování, na druhou stranu, když budete mít tkaničky krátké, moc toho nevykouzlíte.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

I mezipodešev a celkové tlumení boty se odvíjí od toho, že jde o kategorii tempové boty. To znamená, že nemůžeme očekávat nějaké zásadní běhání v obláčcích a integrované trampolíny. Na druhou stranu je bota dostatečně pohodlná na to, aby v ní člověk vydržel i delší výběhy a nemusel po nich chodit o berlích. Nejpodstatnější na mezipodešvi jsou technologie EnergyCell™+ a Opal. Jde o kombinaci směsí materiálů, jejichž nejpodstatnějšími vlastnostmi je pružnost a energetická návratnost. Tyto dvě technologie dohromady potom zmírňují otřesy a proto je bota právě vhodná i na závody kolem maratonské distance, kde už nehraje roli jen absolutní rychlost, ale i nástup únavy. Konkrétní parametry mezipodešve jsou potom 24 mm pod patou a 18 mm pod špičkou. Což dělá? Ano, 6mm drop.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev je zde uzpůsobena spíše pevným povrchům, jako je asfaltbeton a rozhodně bych se nebál vzít Sonic RA Pro i na úseky na dráhu. Nenajdeme zde tedy žádný agresivní vzorek, ale hladkou podrážku rozdělenou do několika segmentů. To nejvýraznější je podle typu směsi, respektive její přilnavosti/životnosti (zpravidla má gumová směs buď větší přilnavost, nebo vyšší životnost). Na exponovanějších zónách dopadu tedy najdeme odolnější materiál Contagrip® FA, pro zlepšenou efektivitu běhu je potom v odrazových částech použit přilnavější (lepivější) směs  Blown rubber Contagrip®. Na první pohled jsem viděl prostor pro využití i na lesních cestách a ve tvrdém terénu. Nicméně silně doporučuju držet se s botou výhradně na asfaltu, protože v drážkách segmentace boty se usazují malé kamínky, jejichž klepání může trochu iritovat.

Osobní zkušenost

Z prvních výběhů v Salomon Sonic RA Pro jsem měl poměrně dosti smíšené pocity. Dva naprosto opačné pocity ze dvou různých segmentů boty. Z čeho jsem byl nadšený, je dynamika v kombinaci s pohodlím. Botě nedělá problém ani tempo výrazněji pod 4min/km, na druhou stranu jsem necítil vymlácené stehna nebo obité chodidla ani po výbězích blížících se k 30 km (bavíme se o dvou různých výbězích – 30 km hlouběji pod 4min/km bych asi nerozchodil).

Z čeho jsem měl velké obavy, byl svršek, přesněji oblast kolem začátku šněrování, kde je bota zpevněná, aby tkaničky při stažení netrhaly svršek. Tato oblast mi na začátku dělala velké otlaky na kloubech za prsty, nicméně cca po 80 km se svršek vytvaroval a konstrukce trochu změkla. Nicméně jsem nenarazil na nikoho, komu by Sonic RA Pro dělaly stejný nebo podobný problém.

Sonic RA Pro byla první zkušenost se silniční obuví Salomonu. Na začátku jsem byl k silničce od horské značky dosti skeptický. Počáteční skepse se zpočátku změnila ve spíše negativní postoj. Musím ale říct, i když to nebylo nic jednoduchého, že nakonec si mě „eráčka“ získaly. Z boty jde cítit precizní zpracování a důraz na detail. Největší prostor pro využití tohoto modelu vídím jako tempovku pro delší, rychlejší výběhy nebo jako maratonka. Pro těžkotonážní běžce může bota sloužit jako klasická závodka na desítku nebo půlmaraton.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin Mikloš

Vypadají dobře! Mám jedničky z loňska a dosud spokojenost 🙂

Tomáš

Mě by se líbila nějaká jiná barva, ale jinak to vypadá na hodně fajn boty!

Komentáře jsou uzavřené.