RECENZE: Salomon Sense Ride 2 – parťák pro každou příležitost

RECENZE: Salomon Sense Ride 2 – parťák pro každou příležitost

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Sense Ride 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 278 g (UK9) g
Šněrování Quicklace (rychlé zatáhnutí)
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3250,- Kč
Dodává AMER SPORTS Czech republic s.r.o.
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • nízká váha ve vztahu k pohodlí
  • stabilita
  • životnost
  • vzhled

Shrnutí recenze

Francouzská trailová stálice Salomon představuje druhou generaci modelu Sense Ride. Rozdílů není mnoho, přesto jich pár najdeme. Pořád je největší devízou tohoto modelu pohodlí. Technologie Vibe , kombinuje materiály EnergyCell a Opal… V praxi to znamená výborný poměr mezi tlumením a citem pro terén. Relativně univerzální vzorek také zůstává téměř nezměněn a boty lze pořád použít téměř v jakémkoli terénu, nicméně oba extrémy (hluboké bláto i dlouhý asfaltový úsek) nejsou pro boty ideální. Co dostálo změny, je svršek. Ten je ještě jemnější a prodyšnější, což s sebou nese i o něco nižší váhu (278 g – UK9). Suma sumárum je Sense Ride 2 velmi pohodlná tréninkovka a perfektní varianta pro dlouhé dny v kopcích.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Jsem zastánce postoje, že membrána do běžeckých bot až na výjimky nepatří. Ty výjimky jsou opravdu drsné počasí v minusových teplotách. A proto jsem rád, že základ svršku boty tvoří jemná a hlavně prodyšná síťovina. Když se totiž chodidla v létě zapaří a v botě si udržujete konstantní vlhkost, puchýře jsou ta příznivější varianta. Na druhou stranu si pořád tyto boty zachovávají rysy tréninkové boty, v tomhle případě relativně vysoké životnosti. Boty mají spoustu hodin v náročném terénu. Čti: kořeny, velké i malé kameny, suť, štěrk, asfalt a doslova brodění bahnem. Které jsem potom musel umýt, to znamená také silný proud vody. Ano, někomu se může stát, že ta samá bota nevydrží tolik. Za mě ale svršek z perfektního materiálu. Po stranách, kolem nártu až k podélné klenbě najdeme zpevňovací pásky, které drží chodidlo v botě. Nejsou ale nijak extrémně tvrdé, osobně mi otlaky ani nepohodlí nepůsobí. Zavazování u Sense Ride 2 najdeme v klasické Salomon podobě – quicklace stahování s šikovnou kapsičkou v jazyku. Jazyk je sám o sobě polstrovaný a ani při silnějším stažení tkaničky neškrtí. Na špičce potom najdeme lehký okop. Nic masivního, jen základní ochrana před destrukcí palců.

Zpevnění v oblasti nártu
Zpevnění v oblasti nártu

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Řešení opatku a výška paty
Řešení opatku a výška paty

Tlumení u Sense Ride 2 je znatelné. Nejedná se o žádnou minimalistickou ani závodní botu (i když delší závod si v nich rozhodně umím představit). Na druhou stranu se u tohoto modelu dostáváme pod 300 g, což je u tréninkové boty laťka hozená hodně vysoko. Pro mě, jako střední váhovou kategorii (standardně 69kg, 72 kg o vánocích) jsou tyto Salomony naprosto dostačující pro jakkoli dlouhý trénink. To znamená maximálně cca 6 hodin (delší tréninky moc nechodím). Je zde kombinována technologie Vibe™ a EnergyCell™. Že vám to nic moc neříká? Mě taky ne, nicméně jde o výbornou kombinaci mezi komfortem a odezvou boty. Nestává se tedy, že by byly seběhy v techničtějším terénu doprovázeny výrony. Drop u nových Sense Ride je 8mm, jako rovnováha mezi pohodlím a přirozeným zapojením achilovky.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Druhá generace Salomon Sense Ride má téměř srovnatelný podvozek s tou první. To znamená univerzální grip. Ten s sebou nese jistý kompromis, ostatně jako většina univerzálních věcí. Jasně, silniční běžecké boty se budou vždycky chovat na asfaltu lépe, nicméně v kombinaci s příjemným tlumením se Sense Ride 2 na tvrdém povrchu rozhodně neztrácí. Jedná nevýhoda je, že si na asfaltu zbrousíte grip (špunty), který už v základu není extra výrazný. Opravdu dlouhá zima mi ale umožnila tyto samochodky otestovat i na sněhu. A nutno říct, že obstály. Stejně na tom jsou ve spojení s bahnem. Každopádně nejlépe se boty chovají v tvrdším terénu. U směsi, ze které je podrážka vyrobena, je kladen důraz i na životnost a tak zde nenajdeme extra lepivou přilnavou podešev, která drží i na ledu. Na druhou stranu boty nemusíte vyhazovat po 300 km, kvůli tomu, že už jsou bez podrážky.

Vzorek podešve
Vzorek podešve

Osobní zkušenost

Asi nejsložitější odstavec celé recenze. Náš vztah se pomalu vyvíjel. Po prvních výbězích jsem měl z bot pocit „nenadchnou, neurazí“. A do jisté míry jsem měl pravdu, s tím, že mě v zásadě nadchly. Ne snad proto, že by byly nejlehčí, nejrychlejší nebo nejpohodlnější ze všech asi 25 párů běžeckých bot, které mi doma leží. Ale proto, v kolika situacích se dají použít a hlavně proto, že se na ně dá opravdu spolehnout. Když jdu na dlouhý trénink v kopcích nebo když vybíhám do lesa kolem komína, Sense Ride jsou vždycky první volba. Nazuješ, neřešíš. A v čem mě opravdu překvapily je životnost (v této oblasti jsem jim opravdu nevěřil) zhruba 500 km převážně v náročnějším terénu a účes, teda boty, stále drží a něco mi říká, že nejsme ani v půlce cesty.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: