Recenze: Salomon Sense Pro 6 – smysl pro detail

Recenze: Salomon Sense Pro 6 – smysl pro detail

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Sense Pro 6
Typ Batohy/ledvinky
Hmotnost 141 g
Barevné varianty Černá, červená; černá
Infocena 4.490 Kč
Dodává AMER SPORTS Czech Republic s.r.o.

Zaujalo mě

  • propracovanost celé vesty
  • upínání na gumičky
  • láhve Soft flask

Shrnutí recenze

Kdo běhá, provozuje turistiku nebo se jiným způsobem pohybuje po horách či se ocitá na běžeckých závodech, si již určitě musel všimnout jedinců, kteří nemají na zádech klasický batoh, ale něco, co by se dalo charakterizovat jako vesta. Jedním z předních výrobců tohoto druhu běžeckých doplňků je francouzský Salomon. A přesně na takovou běžeckou vestu se podíváme v této recenzi – a to konkrétně na model Sense Pro 6, který je prakticky na vrcholu pyramidy všech modelů, jež Salomon nabízí. Svými parametry se jedná o vestu spíše pro zkušenější běžce, kteří toho s sebou tolik nepotřebují. Příklady dalších modelů, s nimiž byste se mohli setkat, jsou: Active Skin, Adv Skin a pomyslnou třešničkou na dortu je kolekce S/LAB, vytvořená pro sportovce tělem i duší.

Hlavní část recenze

Úložné prostory

Číslovka 6 v tomto případě značí objem v litrech, který je možný do vesty vložit. Přední část nabízí šest kapes. Dvě jsou umístěny na horní straně ramenních popruhů, z toho jedna je na zip. Také se zde nachází píšťalka pro případ nouze. Další čtyři kapsy nalezneme ve spodní části, z toho první dvě jsou na první pohled viditelné zipové kapsy, do nichž se vejdou všechny důležité věci jako třeba telefon nebo peněženka. Za nimi jsou další kapsy s vrchním otvorem. Sem si můžeme dát např. drobné svačinky v podobě proteinových či energetických tyčinek, gelů, ořechů a dalších. Vesta se postará i o hydrataci – na přední straně má dvě kapsy s měkkými láhvemi soft flask, přičemž každá pojme 0,5 litrů. Dostáváme se tak na 1 litr tekutin, které máte po ruce. Každá z kapes má gumové poutko na připevnění láhve, a tak i když je naprosto plná, nemá tendenci vypadávat z kapsy ven, a naopak když je prázdná, nesjíždí až dolů. Zadní strana vesty nabízí pouze dvě kapsy. Jednu klokaní kapsu nad bedry a jednu menší kapsu s vrchním otvorem, umístěnou hned za krkem. To znamená, že zde není možnost vložit hydrovak.

Kam s turistickými/běžeckými hůlkami?

Jak už je u Salomonu zvykem, dbá na každý detail a ani při uložení hůlek tomu není jinak. Vesta samotná nabízí tři možnosti, jak je uložit – všechny vesty jsou totiž na různých místech vybaveny gumičkami, které lze pro upnutí hůlek využít. První možností je vložit hůlky (na každou stranu jednu) do spodních kapes ramenních popruhů a pomocí gumiček je utáhnout nahoře vedle soft flasků. Druhá možnost je velice podobná, jen se hůlky nedají do kapes, ale utáhnou se gumičkami i na spodní hraně vesty. U prvních dvou možností má běžec hůlky svisle na hrudníku. Komu by to vadilo, může hůlky upnout podélně na zadní straně vesty nad bedry. Výhodou je, že se tak hůlky neperou se soft flasky, na druhou stranu nejsou úplně po ruce. Ještě však máme jednu možnost, jak hůlky k vestě připevnit, a tou je vak neboli toulec na hole. Ten se snadno na jednom z ramenních popruhů připoutá k vestě háčky a na spodní straně vesty opět utáhne pomocí gumičky. Hůlky ve vaku tak nikde nepřekáží a zároveň jsou k dispozici během pár vteřin.

Osobní zkušenost

Nebudu nic zastírat, jsem velký fanoušek vest od Salomonu. Je to čistě subjektivní názor, ale opravdu mám za to, že při jejich tvorbě nešlo jen o rychlý brainstorming, ale někdo se hluboce zamyslel nad tím, co by běžci mohli potřebovat a jak to co nejlépe zpracovat. Nejde pouze o výše zmíněné možnosti uložení hůlek na vestě, ale třeba zapínání vesty samotné. To je řešeno gumičkami, které se dají i posouvat a nastavit podle tvaru hrudníku (proto unisexovou verzi bez problémů využívají i ženy). Po troše tréninku (asi třech pokusech) upnete dvěma prsty gumičku za háček a máte hotovo. Stejně rychle jde gumička i odepnout, takže vás nečeká žádné těžké rozepínání různých typů spon zkřehlými prsty v zimě. Kapsy jsou také navrženy tak. aby se do nich dalo velmi rychle a snadno dostat, což je dáno i jejich střihem a otvory (i když je pravda, že každý máme jiný rozsah pohybu). A dokonale fungují i gumičky na připevnění lahví. Vesty Salomon používám už čtyři roky, za tu dobu rozhodně došlo k posunu i u jiných značek a preference každého z nás se liší. Ale bohužel mi vždy něco nevyhovovalo, ať už jde o použité materiály, střih, zapínání, vypadávající nebo padající láhve, nesmyslný suchý zip… Nic z toho u Salomonu a zvlášť modelu Sense Pro, jenž cílí na zkušenější běžce, nepoznáte. Vesta pěkně obepíná tělo a drží, kde má. Mám za to, že řada Sense Pro změnila číslování velikostí, a tak lépe sedí i menší velikost (dříve jsem měl větší velikost Sense Pro než Adv Skin). Bez problému se do ní vejde výbava na B7 a další ultra závody. Zkrátka se jedná o top mezi běžeckými vestami, který za to stojí, pokud stejně jako já jdete po detailech a dobrém pocitu při běhu nebo turistice.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: