Parametry
Zaujalo mě
- Pohodlí i po více hodinách běhu
- Perfektní stabilita v sebězích
- Univerzálnost – použití za sucha i mokra
- Rychle šněrování s možností stabilizace paty
Shrnutí recenze
Salomon S/Lab Ultra 2, která v genezi Salomon produktů navazuje na legendární S-LAB Sense Ultra a S-Lab Wings je přímo určená pro dlouhé závody a univerzální použití při dlouhých výbězích. To, že u vývoje asistoval jeden z nejlepších ultra trail běžců současnotosti Francois D’haene, je jasné znamení, že své nositele najde především v řadách horských vytrvalců. Tato 300 g vážící bota splňuje přísná kritéria a zaručuje velmi dobrou stabilitu i přilnavost k různým povrchům a navíc zůstává při mnohahodinové zátěži velmi pohodlná.
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Svršek je tvořen pevnou, ale přesto prodyšnou síťovinou, která je mimo část pod jazykem zpevněna přelepením silikonové mřížky Skin Guard. Ta je navíc v oblasti paty a prstů zesílená a zabraňuje „okopání“ a protržení.
SENSIFIT™ zajišťuje postranní stabilní upnutí nohy v botě a u tohoto modelu je speciálně zesílen – dva pásky napojené na šněrování umožňují nezávisle upravit upnutí zadní a přední části nohy. Endofit možná působí robustně, ale funkci plní výborně. Jazyk je oproti jiným modelům od Salomonu z vnitřní části jemně polstrovaný, což nohám zajišťuje příjemný komfort.
Rychlošněrování Quicklace™ je pro trailrunningovou obuv od Salomonu standard. Zde je však určitá inovace, protože kapsička na zastrčení stahovadla a zbytku tkaničky má otvor z horní strany. Botu je navíc možné upnout až po samotný horní okraj jazyka a stáhnout tak celý nárt.
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
Ochranu chodidla zajišťuje v mezipodešvi tenká flexibilní vrstva Profeel Film, která je dokonce při pohledu na podrážku ve střední části vidět.
Hlavní část mezipodešvě tvoří ENERGY SAVE – vrstva z Polyurethanu, která má mnohem delší životnost, než EVA pěna. Zůstává bez deformace i po mnoha a mnoha naběhaných kilometrech. O zajištění dobré dynamiky a také tlumení dopadu se stará vrstva EnergyCell+, ta už je z běžně používané EVA pěny
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Jednolitá podrážka z Premium Wet Traction Contagrip® (PWTC) je opravdu silnou stránkou tohoto modelu. PWTC je využíván také u dalších S/Lab modelů od Salomonu a zajištuje opravdu velmi dobrou přilnavost k různorodým povrchům. Nemusíte se tak bát na mokrém pískovci či žule, při přechodu na trávu nebo asfalt.
Rozvržení segmentů je velmi precizně provedeno, mírně je posílena dopadová vnější strana chodidla. Mezery mezi čtyřúhelníkovými segmenty jsou také dostatečně, v podrážce se nezachycují kamínky a bláto rychle odpadá.
Osobní zkušenost
První dojem po nazutí tohoto modelu je úžasný. Bota díky mírnému polstrování jazyka i oblasti achilovek, dobrému stahování a měkké pružné vložce působí pocitově velmi komfortně.
V době, kdy jsem obdržel boty k testování, jsem se právě chystal na třídenní běžecký výlet do Vysokých Tater, takže hned první kilometry byly dobrou zkouškou. Bot od Salomonu jsem už vyzkoušel opravdu mnoho a pokud bych měl model S/Lab Ultra 2 k něčemu přirovnat, byla by to řada S-Lab Wings. Už první den při čtyřhodinovém tréninku v horách jsem měl z bot dobrý pocit. Na tatranské žule drží výborně, došlap je jistý, chodidlo je v botě stabilní. Žádný problém nečiní ani občasné přechody ze sněhu na skálu nebo z podmáčené trávy na kamení. V dalších dnech už jsem si komfort vyloženě užíval.
Tou nejdůležitější věcí, která mě u bot zaujala je absolutní jistota a stabilita v sebězích. Přece jen do kopce je bota možná trošku těžší (300 g), ale použité materiály a konstrukce má své opodstatnění právě při cestách z kopce, a těch je při ultra závodech opravdu hodně… Nejen v Tatrách, ale také při testování v Beskydech či Dolomitech jsem cítil v těžkém terénu absolutní jistotu. Prsty i chodidlo jsou dobře chráněny, podrážka neklouže a funguje i tlumení.
Jelikož je bota určená na dlouhotrvající aktivity, zajímalo mě, jaký pocit budu mít po vícehodinovém běhu a následném treku v horách. Výsledek byl pozitivní, na komfrotní pocit si člověk rychle zvykne, pak už mu přijde spíše jako samozřejmost. Snad jen při dešti, šlápnutí do potoka nebo jiným způsobem promočeným botám trvá vypaření vody o něco déle než u lehkých vysoce prodyšných bot.
Pokud bych měl hledat nevýhody, tak jimi bodou vyšší pořizovací cena (alespoň tedy ta doporučená maloobchodní cena) a vyvedení pouze v jednom červeno-černém designu. Ne každému může tato výrazná barevná kombinace sedět.
Pokud však jde o výkon, tato obuv má potenciál stát se vynikající volbou pro dlouhé závody. Kdo se chystá na Beskydskou sedmičku, nebo jiné běžecké ultra akce, tak by mohl být s toutu botou spokojený. Ostatně fakt, že u vývoje tohoto modelu asistoval jeden z nejlepších ultra trail běžců současnotosti Francois D’haene, dává tušit, že své nositele najde především v řadách horských vytrvalců.
Tento model je již od jara v prodeji a botu jsem již u řadu běžců a běžkyň (v ČR a v Itálii) viděl na nohou.
Jojo, tyto boty jsem si nedavno poridil a mam z nich velmi dobry pocit. Par veci, ktere mi vadi – nizsi prodysnost boty (v horku v nich bude jak v saune) a trochu vyssi ochrana paty a achilovky, nez jsem zvykly. JInak jsem v nich ted odbehl Horskou vyzvu 64km v Jesenikach a musim je pochvalit.