Recenze: Salomon Genesis – sázka na jistotu při každém kroku

Recenze: Salomon Genesis – sázka na jistotu při každém kroku

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Genesis
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 269 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3690 Kč
Dodává AMER Sports
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • skvělá přilnavost
  • pohodlný tvar
  • nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Salomon a trailové běhání to je už dlouhé roky zavedené a fungující spojení, a tak každá novinka je vždy se zvědavostí očekávána. Bota Salomon Genesis by se dala označit za jakousi „hobby“ verzi top modelu S/Lab Genesis a myslím, že z předností prémiové řady ji toho opravdu mnoho nechybí. S váhou pouhých 269 g, pohodlným tvarem, odolným svrškem, a hlavně parádní přilnavostí bylo testování těchto bot moc příjemné a hledání jejich předností celkem jednoduché. Lehce rozšířený prostor pro prsty dává dostatek pohodlí i při delším běhu. Kdybych si mohl na dovolenou zabalit jen jedny boty na běhání, Salomon Genesis by mi tohle rozhodování hodně ulehčily. Za uvedenou cenu toho tyhle boty nabízí opravdu hodně.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek boty se podařil naladit do dobré rovnováhy mezi odolností, prodyšností a pohodlím. Základem je „na husto“ tkaný materiál Matryx® v oblasti prstů a na bocích. Na omak působí pevně, zároveň je ale zcela dostatečně ohebný a poddajný při pohybu. Tkanina je tenká, jednovrstvá, což zaručuje dobrou prodyšnost a snižuje váhu. Noha je nicméně v botě velmi dobře chráněna, čemuž pomáhá i slabá gumová obsázka na špičce a po stranách. Kamínků ani špičatých klacků na lesních trailech se nemusíte bát. V přední části boty není na svršku žádný materiál zbytečně „navíc“, takže je opravdu dobře prodyšná. V chladnějších únorových dnech noha o něco málo déle dostává na „provozní teplotu“, ale rozhodně to není nic, co by mělo Genesis vyřadit ze zimního používání.

Kolem paty je naopak bota příjemně (nikoliv přehnaně) vyměkčená, což podporuje celkový dojem velkého pohodlí. Jak je u mnoha modelů bot Salomon zvykem, jazyk je řešen jakýmsi „poloponožkovým“ způsobem, kdy přibližně tři čtvrtiny délky jsou elastickým materiálem uchyceny v podešvi, což přispívá k lepšímu usazení jazyka, a tedy opět i vyššímu pohodlí při běhu.

Pro Salomon typickým a dobře fungujícím prvkem je systém šněrování a utahování Quicklace® se schováním tkaniček a zdrhovadla do síťky na jazyku. Za běhu se tkaničky nijak nepovolovaly, utažení šlo nastavit dobře, občas mi trochu déle (v řádu vteřin) trvalo zastrčit tkaničky do „kapsičky“, ale trocha cviku a praktické poutko z toho nedělá žádnou velkou překážku.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Odpružení Salomon Genesis patří dle výrobce do kategorie „střední“, s čímž bych rozhodně souhlasil i v rámci mého srovnání s modely jiných značek. Velmi jednoduše bych tlumení popsal jako „tak akorát“. I při delším běhu kolem 20 km se zařazením tvrdého povrchu chodidla nijak nestrádají, zároveň je ale bota stále perfektně stabilní, „přesná“ a dopřává dostatek citu a jistoty při došlapech v technicky náročném terénu. Salomon Genesis má drop 8 mm (výška 34 mm na patě a 26 mm ve špičce), je to v podstatě „normální“ drop vhodný pro velkou část běžců. Zvenku je sice podrážka opticky vyšší, což je způsobeno „zapuštěním“ chodidla v podešvi. Tímto se Genesis nevymykají trendu posledních sezon napříč většinou značek.

Podešev je tvořena převážně materiálem Active Foam (lze si představit jako „hustší a pevnější pěnu EVA), který zajišťuje zmiňované pohodlí a dobře vyladěné tlumení. V nejvíce namáhané části je podešev doplněna o tvrdší, pevnější vrstvu Active Chasis, která pomáhá zpevnění, stabilitě a dobrému „odvalování“ (odezvě) boty při běhu. U modelu Salomon Genesis tato vrstva i vystupuje „ven“ z podešve v podobě „trojúhelníku“ na vnější straně boty.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka, resp. přilnavost a chování v mokrém a náročném terénu je pro mě největší a zásadní předností modelu Genesis. Vzhledem k charakteru letošní zimy bylo v podstatě nemožné vyběhnout za sucha, ale směs All-Terrain Contagrip® zafungovala i v těžkém terénu a na mokrých kamenech vždy skvěle. „Výstupky“ vysoké 4,5 mm sic nejsou těmi největšími „drapáky“ na trhu, ale na blátě, o které nebylo při únorovém testování nouze, poskytoval vzorek vždy dostatečně dobrý záběr. Smekl většinou až v místech, kde už to bylo spíš na hřeby a tam se to dalo předem předvídat. Naopak – během prvních kilometrů testování jsem často na mokrých kamenech či hlíně čekal lehké podklouznutí v záběru, které ale nepřišlo. Příjemný „problém“. Bylo tedy zajímavé zjišťovat, kam a s jakou razancí je možné v mokrém, technickém seběhu i výběhu bezpečně šlápnout. A nutno říct, že Salomon Genesis má svůj limit v terénu opravdu dost vysoko.

Osobní zkušenost

„V těžkém terénu jsou Salomon Genesis rozhodně jako doma, hodně mi ale vyhovovala jejich celková univerzálnost. Dobré vyvážení mezi hmotností (269 g), tlumením a výškou vzorku mi dopřálo maximum pohodlí na polní cestě i mokrém lesním trailu s kameny, ani úseky na tvrdém povrchu nebyly problém. Pocitově to v botě hezky „odsýpalo“, z pozice hobby běžce bych se určitě nebál po ní sáhnout i na trailový závod. Zkrátka taková pěkně svižná tréninková bota do 30-40 km a „parádní hobby závodka“. Její původ v prémiové řadě S/Lab se v tomto myslím nezapře. Pozornost doporučuji věnovat velikostním tabulkám při nákupu, osobně mám u naprosté většiny značek velikost 42, u Genesis jsem ale sáhl po 42 a 2/3 a věřit naměřeným centimetrům se vyplatilo, sedí dobře.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: