Recenze: Salomon Cross Pro – stoprocentní záběr a ochrana

Recenze: Salomon Cross Pro – stoprocentní záběr a ochrana

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Cross Pro
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 290 g
Šněrování Quicklace
Zpevnění klenby ne
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4090 Kč
Dodává Amer Sports
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • perfektní záběr
  • me:sh materiál svršku
  • ochrana chodidla

Shrnutí recenze

Salomon rozšiřuje svou Cross family o zatím nejvýkonnostnější model Cross Pro. Už při vybalení z krabice si říkám, že tato bota bude něco trochu jiného, než jsem měl doposud možnost vyzkoušet. A taky že jo. Materiál svršku – me:sh je kompletně bezešvý a dodává pocit druhé ponožky. Nicméně je tato pletenina výrazně pevnější, než jak je tomu zvykem u pletených svršků jiných značek, což je za mě jedině plus. V kombinaci se zpevňovacími panely Matryx a užším kopytem je chodidlo opravdu pevně sevřenu, zpočátku až nepohodlně. Tuto pevnost oceníte především v technickém a kluzkém seběhu plného kamení a bláta. Stejně tak v tomto technickém seběhu oceníte i tuží mezipodešev, která na asfaltu sice působí až tvrdě, zabrání ale ostrým a tvrdým kamenům zdevastovat vám chodidla a vy to tak můžete z kopce pustit opravdu naplno.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek bot Cross Pro je asi nejspecifičtější část. Jsou zde použity technologie, které byli dříve záležitostí spíše prototypů a Kilianových speciálek. Největší dojem ve mně zanechal materiál ME:sh. Jedná se o tkaninu, která se od čehokoli, co jsem měl možnost vyzkoušet, výrazně liší. Pletený pružný svršek bez jakýchkoli švů není u běžeckých bot žádná novinka. Nicméně tento materiál je výrazně pevnější a rozhodně nedochází k nechtěnému pohybu uvnitř boty. Naopak mě bota na začátku až trochu nepříjemně svírá. Tento efekt se ale po čase zoptimalizuje a bota se vytvaruje podle vašeho chodidla. Když jsem boty vybalil z krabice, napadlo mě, že takovýto materiál musí extrémně nasáknout pot a vnější vlhkost. I tady mě Salomon trochu převezl… Celý svršek je voděodpudivý a při lehkém deštíku chvíli drží vlhkost mimo botu. Na druhou stranu na trhu najdeme i prodyšnější materiály. Zvláště v horkém počasí, kdy se chodidla potí výrazně více, se v botě může držet vlhkost.
Dalším zásadním prvkem je technologie Matryx. Jde o zpevnění a usazení chodidla v botě pomocí kevlarového pásu, který se táhne od mezipodešve až ke Quicklace tkaničkám. Osobně tento prvek vnímám jako takovou pevnější technologii Sensifit…
Co se týče zavazování, i tkaničkám se dostalo malé změny oproti většině ostatních modelů – tím, že je svršek tvořen takřka jedním kusem bez výrazných švů nebo přechodů, nenajdeme v jazyku kapsičku, do které můžeme schovat volnou část „rychlozavazovacích tkaniček“, ty můžete vložit pod dvě stahovací gumičky, které se nachází na nártu.


Zastavit se musím i u řešení opatku. I zde je cítit výkonnostní orientace těchto lakýrek. Opatek je opravdu pevně vyztužený bez nějakého výrazného polstrování. Celá konstrukce opatku je poměrně zvláštní – při pohledu z profilu totiž zjistíme, že je opravdu velmi nízký, dokonce končí výrazně níže než jazyk. Nejsem si úplně jistý, proč jej takto inženýrky a inženýři ze Salomonu vytvořili, každopádně první výběhy nebyly žádný med. Nicméně celá bota si postupně sedne a podle vašeho chodidla se vytvaruje.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Salomon Cross Pro je rozšířením konceptu Cross Family, to znamená, že je ze stejné řady jako modely Speedcross, Supercross nebo Alphacross. Oblast mezipodešve a tlumení boty je ale část, ve které se od ostatních modelů odklánějí tyto boty nejvíce. Jednak tedy sníženým dropem 8 mm (ostatní modely mají rozdíl mezi patou a špičkou 10 mm). Ale taky celkovým množstvím použitého materiálu. Cross Pro jsou určeny do opravdu technického terénu, mimo zpevněné cesty – čím měkčí podklad, tím lépe. Nejsou tedy pocitově tak měkké, jako například Speedcross 5. Je to ale logické, protože v měkkém terénu není potřeba tak vysoká míra tlumení, naopak vyšší a měkčí mezipodešev ubírá botě na stabilitě. Nicméně se nejedná o čistokrevnou závodní botu, ve které byste cítili každý kamínek. Technologie EnergyCell příjemně zmírňuje vibrace a pohlcuje nárazy. Ochrana chodidla je tedy opravdu výborná i v ostré suti. Kdybych měl tedy konstrukci tlumení shrnout do několika bodů – Salomon Cross Pro poskytuje vysokou míru ochrany díky tužší mezipodešvi, která ale pocitově není tak pohodlná jako vaše objemové silničky.

Záběr v terénu

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Co se týče podvozku, Cross Pro mají jednoznačné určení. Čím měkčí terén, tím větší výhodu oproti ostatním získáváte. Vysoké špunty se pořádně zakousnou do bláta bahna nebo třeba sněhu. Oproti ostatním modelům z řady Cross Family došlo k lehkým kosmetickým změnám. Na podrážce nenajdeme pravidelně rozmístěné šipky, které mění pod patou směr. U těchto bot je grip řešen pomocí nepravidelných hvězdicovitých tvarů. To zajistí stoprocentní záběr nejenom při odrazu do kopce nebo v seběhu, ale navíc také při změnách směru do stran. Je zde zvolena směš pryže, která má dobrou rovnováhu mezi přilnavostí a životností – nebudete tedy klouzat ani na mokrých kamenech, na druhou stranu se vzorek nezbrousí po několika asfaltových přebězích.

Agresivní podešev

Osobní zkušenost

Myslím, žes modelem Cross Pro se Salomon trefil do černého. I přes počáteční neshody jsme k sobě našli cestu a je to přesně ten typ agresivní boty, kde se to nepřehání s tlumením, ale poskytne vám perfektní ochranu. Nižší komfort je zde vykoupen stoprocentní jistotou. Navíc oproti závodním modelům vydrží výrazně více a nemusíte si je tak šetřit čistě na dny se startovním číslem na hrudi.

Gumičky pro uchycení tkaniček

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: