Parametry
Zaujalo mě
- cílená komprese
- vysoká prodyšnost
- příjemný materiál
Shrnutí recenze
Když jsme s Royal Bay řešili produkt na testování (a že možností bylo hodně – od kompresních návleků na stehna, paže, podkolenky, trička, kraťasy…), osobně jsem byl spíš pro podkolenky. Nakonec jsem se nechal přesvědčit pro kompresní návleky – pro mě trochu neprobádané vody. A dobře jsem udělal. K návlekům jsem byl vždycky spíše skeptický, především kvůli přechodu mezi návlekem a ponožkou. RB Extreme Race jsou ale z tak jemného materiálu, že přechod vůbec necítíte, navíc můžete kombinovat s různými druhy ponožek a samotný návlek tedy není tolik namáhán. Nenechte se ale zmást, i přes jemnost je cílená komprese velmi znát a například v ostrém seběhu návleky výrazně redukují otřesy.
Hlavní část recenze
Komprese
Poslední léta je komprese stále skloňovanějším pojmem. Pokud bychom měli vyzdvihnout dva hlavní přínosy kompresního oblečení, byla by to stabilizace svalů a zlepšení jejich prokrvení. Ano, kompresní návleky podkolenky dnes dělá kdejaká firma, ale celá problematika není tak jednoduchá. Většina obyčejných návleků nemá kompresi cílenou, a navíc své vlastnosti většinou ztrácí po několika vypráních. Je proto důležité vybírat „kompresky“ od specializovaných značek, kde máme záruku kvalitního produktu, který bude plnit svou funkci dokonce déle než jen po dobu pár vyprání.
Materiál
Royal Bay Extrem race jsou návleky, které mají dopomoci k maximálnímu výkonu – proto jsou vyrobeny z maximálně prodyšného a lehkého materiálu. Tvoří je ze 75 % PAD NYLON a 25 % elastan LYCRA. Tkanina má výborné termoregulační vlastnosti, skvěle odvádí přebytečnou vlhkost pryč od těla. Navíc je obohacena rychleschnoucí technologií s ochlazujícím efektem.
Jak podkolenky nosit?
Lýtkový návlek je správně umístěn, pokud začíná 1-2 cm pod kolenem. Tento bod je tedy pevným bodem umístění návleku, zatímco umístění v oblasti Achillovky bude principiálně „jak to vyjde“. Tzn. že pokud je návlek kratší, je třeba zachovat začátek návleku 1-2 cm pod kolenem (tedy zachovat tento pevný bodu umístění) a ponechat holý kotník. Špatně by bylo, kdybyste měli kompresní lýtkový návlek oblečený od kotníku, ale jen do poloviny lýtka.
Co se týká kombinace lýtkového návleku s ponožkou, ideální je, aby ponožka a návlek na sebe navazovaly (ale nepřekrývaly se). Pokud to nejde, je vhodnější oblékat ponožku přes návlek, ale je potřeba počítat s tím, že v místě překrytu dochází k vyšší kompresi.
Podkolenka nebo návlek
Často rozebírané dilema. Který kousek zvolit? Odpověď je jednoduchá a složitá zároveň – záleží na příležitosti. Pokud absolvujete triatlon – v podkolenkách se vám bude plavat špatně. Stejně tak pokud při ultra trailu přezouváte boty a ponožky- také se hodí více návlek. Naopak pro například cestování nebo treky v horách se více hodí podkolenka, u které nedojde k překrytí ponožky s návlekem, což může někomu vadit.
Dalším rozdílem je životnost – u podkolenky je oblast chodidla výrazně namáhána, přestože kompresní část může být v pořádku, s diravou patou asi už běhat nebudete.
Osobní zkušenost
Royal Bay Extreme Race jsou pro mě asi nejpromakanějším kompresním návlekem, který jsem měl možnost vyzkoušet. Extrémně jemný a prodyšný materiál, který ale zároveň opravdu pevně stáhne lýtko a přínos zejména v technickém seběhu je opravdu znatelný. Ani ten spodní lem, kterého se tak bojím, nedělá žádnou neplechu. Za mě tedy číslo jedna pro opravdu tvrdé tréninky a závody.