Parametry
Zaujalo mě
- prodyšný svršek
- stabilní konstrukce
- rychlá odezva
Shrnutí recenze
Newton Gravity 10 jsou trochu jiné boty. Dostatečně pohodlné pro tempové tréninky, u subtilnějších běžců i pro každodenní trénink. Zároveň jejich hmotnost nedosahuje ani 250 g, což z nich dělá výbornou botu i pro delší závody jako je půlka nebo maraton. Extrémně lehký a prodyšný svršek se příjemně přizpůsobí chodidlu. Navíc uvnitř boty nenajdeme výrazný šev, takže se dá bota použít i na boso třeba při triatlonu. Zajímavá část je podešev boty, kdy si okamžitě všimnete 5 výstupků, které vás efektivně nakopnou do dalšího kroku při přechodu z dopadové do odrazové fáze kroku.
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Svršek u Newton Gravity 10 je z velmi jemné síťoviny. Je zde hodně cítit výkonnostní záměr bot a tak je síťovina jednak velmi lehká, ale hlavně prodyšná. Co se týče padnutí, materiál svršku nemá skoro žádnou flexi, takže je chodidlo v botě opravdu pěvně usazeno. Tento typ svršku není z nejpohodlnějších, pletené „ponožkové“ svršky jsou rozhodně komfortnější – nicméně je to drobná daň za jistotu kroku při vyšších tempech a v zatáčkách. Když se běží hrana, na takovéto věci se zkrátka nehledí. S jistotou a pevností souvisí i poměrně tuhý opatek. I v pozdějších fázích závodu, kdy to člověk „prasí“ přes patu je krok stabilní a achilovka má příjemnou oporu. I přes tuto pevnost opatku ale nepozoruju žádné otlaky nebo puchýře, oblast je decentně vypolstrovaná, takže jsou achilovka a kotník dobře chráněny. Zavazování drží a nepovoluje se – díky bohu za ploché tkaničky! Přestože například triatleti, kteří často v těchto botách běhají, je pravděpodobně vymění za něco pružnějšího.
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
Jak jsem psal výše, Newton Gravity 10 bych zařadil do kategorie tempovek. Pro běžce touto terminologií nepolíbené – jde o botu na pomezí závodní a tréninkové boty. Nebavíme se tedy jen o ořezané slupce, která nic neváží a člověk z nich má výrazně dříve rozsekaná lýtka. Na druhou stranu si bota zachovává oproti klasickým tréninkovkám (objemovkám, chcete-li) mnohem vyšší dynamiku a svižnost. Boty jsou tedy dobrá varianta pro delší závody nebo rychlejší tempáče na silnici, případně úseky na dráze. Celkově konstrukce pevná a nějaký přeběh štěrku nebo udusané polní cesty není pro boty problém. Nicméně bych doporučil se s nimi držet spíše na silnici. Tuhost EVA pěny je na vysoké úrovni, takže má bota opravdu pohotovou odezvu, nicméně pro někoho, kdo preferuje měkký dopad na vodní postel, tento model zrovna není. Drop 3 mm je poměrně agresivní a krásně pouští na špičku, pro začátečníky může být trochu náročnější.
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Podešev vás hned na první pohled zaujme hodně netradiční konstrukcí. V přední části, konkrétně v oblasti příčné klenby, najdeme 5 výstupků ve směru zánártních kůstek. Tento systém má za úkol rychle převést chodidlo z dopadové do odrazové fáze a běžce pokaždé trochu nakopnout. Hezká myšlenka, která ale funguje jen u zkušenějších jedinců, kteří běhají v naprosté většině přes přední část chodidla. Co se týče směsi, ze které je pryž vyrobena, na podrážce je použita velmi přilnavá měkká guma, výborně drží i na mokrém asfaltu. Nicméně už po pár výbězích pozoruju lehké opotřebení, což mě utvrzuje v tom, v botách vybíhat jenom při specifických příležitostech a trénincích (nebo závodech…).
Osobní zkušenost
Newtony jsem měl v hledáčku už dlouho, nicméně jsem nikdy neměl příležitost je pořádně proběhnout. První pocity byly hodně smíšené, ale jako s každou botou je to nejdřív trochu oťukávání, pak si všechno sedne a nakonec je z bot kámoš. Z Newton Gravity 10 hodně sálá výkonnostní zaměření, bota vás zkrátka nutí do rychlejšího tempa. Osobně bych ji tedy doporučil běžcům matadorům jako tempovku pro rychlé tréninky případně pokud člověk přemýšlí o první závodce, Gravity 10 rozhodně stojí za zvážení.