Recenze: Nesmeky CAMP Ice Master Run s dobrým záběrem na sněhu, blátě i ledu

Recenze: Nesmeky CAMP Ice Master Run s dobrým záběrem na sněhu, blátě i ledu

Parametry

Značka Camp
Celé jméno recenzovaného výrobku CAMP Ice Master Run
Typ Doplňky k botám
Materiál 1 nerezová ocel
Materiál 2 pružný elastomer
Hmotnost 178 g
Údaje výrobce 1 počet hrotů 13
Údaje výrobce 2 výška hrotů 8 mm
Údaje výrobce 3 počet velikostí 4
Infocena 1190 Kč

Zaujalo mě

  • dobrý záběr na sněhu i ledu
  • perfektní fixace na botě
  • nízká hmotnost a pohodlí došlapu

Hlavní část recenze

Málokterý běžec dokáže svoje tenisky během zimy úplně pověsit na hřebík. Zimní běhání rozhodně není žádná velká věda, pár specifik ve vybavení přesto vyžaduje a dobré obutí je vždycky základ. Jak na cestách začne přibývat sněhu a ledu, ani ta nejvíc super-ultra-přilnavá směs a nejagresivnější vzorek nezabrání tomu, že se do běhu přidává nejistota a/nebo nestabilita na každém kroku. To může být jednak o nervy, ale hlavně o zbytečné pády a zranění. Dobře fungující nesmeky mohou tento problém plně vyřešit (možnost „prostě zůstat doma“ samozřejmě nepřipadá v úvahu). Jak obstály speciální běžecké nesmeky CAMP Ice Master Run? Tak pěkně popořádku!

Základní představení

CAMP Ice Master Run, jak už název napovídá jsou nesmeky zaměřené na běh. Samozřejmě se ale dají využít i na běžnou zimní pěší turistiku. O jistý krok a perfektní záběr se stará 13 rovnoměrně rozmístěných hrotů (8 v přední části chodidla, 5 pod patou) s výškou 8 mm, což je méně, než u klasických turistických nesmeků, aby byl došlap při běhu pohodlnější. Hroty jsou z nerezové oceli, stejně jako spojující řetízky. Ty jsou ztenčeny pro minimalizaci váhy. Na každou nohu nasazením těchto nesmeků přibyde pouze lehce přes 80 g, takže rozdíl v „těžkosti kroku“ jsem při běhu opravdu nepociťoval. Nesmeky se nabízí ve 4 barevně rozlišených velikostech (dle velikosti obuvi) a jsou dodávány s praktickým pevným obalem pro bezpečný transport. V testu byla velikost M (39-41), používaná na obuvi vel. 41 a pro srovnání i 39, na obě velikosti bot nesmeky dobře padly, systém uchycení si tedy s rozptylem velikostí obuvi v pohodě poradí.

Manipulace – nandavání / sundavání

Nesmeky se připevňují k botě pomocí (dle slov výrobce) „pružného elastomeru“. Srozumitelnější bude asi říct – pevnou gumou. Ta se díky své pružnosti dobře přizpůsobí velikosti a tvaru boty, takže při běhu nesmeky perfektně drží, nikam se neposouvají a neobjevil se sebemenší náznak, že by měly spadnout. Vše je z jednoho kusu, tedy nic se při nandávání nemusí zapínat či spojovat, což opět přispívá k jistějšímu usazení na botě – při běhu se nemá co samo rozepnout nebo povolit. Spoje řetízků s gumou jsou vyztuženy pevnými plastovými kroužky, nehrozí tak tak roztržení či prasknutí těchto spojů.
Samotné nandávání je celkem intuitivní, ale hlavně jednoduché a rychlé. Špička nohy se prostrčí největším otvorem gumové části (shora, tedy směrem k hrotům) – viz obrázek níže, nesmek se usadí na špičce pomocí malé hrazdičky a poté se zbytek gumové části natáhne dozadu přes patu. To jde snadno, protože součástí upevňovací gumy je malé očko/poutko. A může se vyrazit. Sundávání probíhá stejným systémem, v opačném pořadí. Při troše tréninku a dostatečně dobré rovnováze jde nesmek nasadit i ve stoje, bez klekání na zem. Výzva pro soutěživé běžce 😊

Pohodlí a funkčnost

A teď to vůbec nejpodstatnější – jak nesmeky fungovaly v praxi. Vzhledem k proměnlivým podmínkám dosavadního průběhu letošní zimy jsem měl možnost je otestovat v mnoha různých podmínkách – od čerstvého a ušlapaného sněhu, přes „břečku“ a bláto při oblevě až po naprostý led, když oblevu vystřídal silný mráz (to vše na domácím „podkrkonošském hřišti“).
Ve všech podmínkách jsem vždy pro srovnání střídal běh s nesmeky a bez nich. Nejmenší rozdíl byl, když leželo na zemi pár centimetrů čerstvého sněhu, do něhož se dostatečně dobře „zakusoval“ i vzorek trialových bot. Jakmile je sníh ale jakkoliv ušlapaný a „uklouzaný“ každý došlap a odraz znamená možnost uklouznutí, je potřeba se soustředit na každý krok a to ubírá (alespoň mě 😊) na radosti z běhu. V tu chvíli byla funkčnost nesmeků perfektní a jednoznačná. Každý krok je rázem velmi jistý a odraz efektivní, což kromě nervů ušetří i značné množství energie. Stejně dobře si nesmeky vedly i na ledovatém povrchu. Přes lehkou počáteční nedůvěru na ledu z kopce ani do kopce 13 hrotů pod botou ani jednou nezklamalo, takže i tam, kde bych se normálně skoro bál jenom jít, se dalo poměrně svižně běžet.
Oproti plánu nabídla letošní zima šanci otestovat nesmeky i na podmáčených, blátivých lesních cestách a i tam se ukázaly jako nesmírně užitečný doplněk pro zachování čistého oblečení 😊
Během celého testování v jakkoliv náročném terénu, vždy držely nesmeky na botách spolehlivě na svém místě, díky jejich nízké váze při běhu v podstatě zapomenete, že je máte na nohou. To přestává platit, pokud narazíte na asfaltový úsek bez sněhu a hroty se tak nemají do čeho zakousnout. V tu chvíli je došlap lehce „skřípavý a viklavý“, ale pár desítek či stovek metrů se to dá rozhodně vydržet, pokud nechcete ztrácet sekundy sundáváním a opětovným nandáváním.

Závěr

I když zimy posledních let nejsou zrovna ukázkově „ladovské“, sněžit a mrznout u nás naštěstí ještě nepřestalo a tak jsou nesmeky CAMP Ice Master Run rozhodně užitečným pomocníkem, abyste si v klidu a bezpečně užili zimní běh v jakýchkoliv podmínkách. Na sněhu jsou doslova jako doma a stejně přesvědčivě fungují i na ledu. Systém uchycení na botě pomocí jednoho kusu gumy je zcela spolehlivý a nasazování není nikterak složité. Dobře padnou i na lehčí trekingové boty, takže se hodí i pro občasnou turistiku v zimních podmínkách. Po cca 150 km naběhaných v rámci testování nenesou žádnou podstatnou známku opotřebení a myslím, že zničit je by stálo poměrně dost úsilí. Výhodou nesmeků oproti běžeckým botám s integrovanými hřeby (tzv. spiky) je to, že je můžete sundat, pokud běžíte na úseku bez sněhu, můžete je kombinovat se všemi běhacími botami a ušetříte jedno místo v botníku. Zkrátka tenhle kousek se určitě hodí doma mít.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: