Parametry
Zaujalo mě
- výrazná dynamika odrazu
- extra prodyšný svršek
- nízká hmotnost
- strategické umístění polstrování
- zakončení límce patní misky
Shrnutí recenze
Bez tréninku to ve sportu zpravidla nejde, běh nevyjímaje. Také elitní běžci se ke svým výkonům musejí propracovat spoustou tréninkových kilometrů. Ty rychlé, běžené závodním tempem, nebo dokonce ještě rychlejší, má nejen elitním běžcům zpříjemnit tempová tréninková speciálka z dílny Decathlonu. Pryč je doba, kdy se do Decathlonu chodilo výhradně pro boty s nízkou cenovkou. Kiprun, běžecká značka Decathlonu chce být plnohodnotným členem elitní „party“ globálních značek a testovaný model by měl být jedním z těch, které k tomu mají pomoci. S cenou nad tři tisíce korun je nyní čtvrtým nejdražším modelem značky Kiprun. (V době uzávěrky testu je bota zlevněna na 2.499 Kč)
Model KIPRUN KD900.2 prošel od první verze celou řadou změn. Některé jsou viditelné na první pohled, jiné prozradí až nazutí a první rychlé kilometry. Jak se v nich běhalo nám? A o jak povedenou botu se vlastně jedná? KIPRUN KD900.2 vychází z elitního modelu závodních maratonských bot KIPRUN KD900X LD+ ve kterých Meline Rollinová překonala francouzský rekord v maratonu (2:24:12). Stejně kvalitní a osvědčená pěna VFOAM Plus zdobí i tréninkověji zaměřený model KIPRUN KD900.2 který jsme mohli vyzkoušet v závěru běžecké sezóny. Podobnost s elitním modelem nezapře středové prohnutí podrážky. Není sice tak výrazné jako u LD+, „můstek“ je ale pod klenbou nohy nepřehlédnutelný. Jeho hlavním přínosem má být vytváření efektu trampolínky, která ještě lépe ztlumí došlap a pomůže s odrazem.
Oproti elitnímu modelu naopak chybí karbonový plát. Ten v modelu KIPRUN KD900.2 nenahrazuje ani nylonová deska či jakékoliv jiné plastové zpevnění. Drop je oproti závodnímu maratonskému speciálu dvojnásobný, tedy osmi milimetrový. Závodní speciály musí splňovat pravidlo o výšce pěny pod patou do 40 mm, model KIPRUN KD900X LD+ jej má jen těsně pod touto hranicí na 39 mm. Námi testovaný tréninkový model ještě o půl milimetru méně (38,5). Podobnost s elitním modelem si zachovává KD900.2 také ve výrazném zkosení mezipodešve pod patou, vysokou prodyšností svršku či jemným zakončením límce kolem paty nebo jazyka. Na první pohled se zdá, že i tkaničky jsou stejné jako u závodního speciálu. Tak už rychle vyběhnout. Nejlépe velmi rychle!
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Zajímavým prvkem je vnitřní „polštářkové“ polstrování jazyka. Je umístěné po jeho obou stranách, takže příjemně usadí jazyk na nártu, a také umožňuje razantnější utažení šněrování bez ztráty komfortu. Na stejném principu, ale s drsnějším „protiskluzovým“ povrchem je tvořené minimalistické polstrování patní misky. Jinak je svršek zcela bez polstrování. Usazení jazyka a dotažení tkaniček vyžaduje pečlivost a je potřeba si s finálním nastavením trochu pohrát, není to bota na rychlé nazutí a hurá vyběhnout.
Plastové vyztužení otvorů pro tkaničky umožňuje i razantnější utažení šněrování, kterému se při opravdu rychlém běhu vyhne jen málokterý z běžců. V tenčím provedení pokračuje zpevnění až k vnitřní, palcové části špičky boty. Tkaničky jsou tak akorát, ani příliš pružné, ani přehnaně pevné. Za výbornou musíme označit prodyšnost svršku, v těchto botách se chodidla přehřívat rozhodně nebudou. Stabilitu došlapu pak podporuje plastové zpevnění z vnější části opatku, horní polovina patní části ale zůstává měkká, poddajná a s možností individuálního natvarování.
O něco hůře hodnotíme umístění a velikost „informačních“ cedulek. Ty jsou všité na vnitřní straně nártu pod zakončením šněrování a je jich neskutečný počet – osm. To už je pěkný „balíček“ který při dotažení tkaniček překáží a s jehož odstraněním nějakou tu chvíli strávíte. Obsah informací je přitom kromě velikosti postradatelný… Na druhou stranu rádi pochválíme viditelné označení dropu, které je u značky Kiprun pravidlem, ale u jiných značek není časté.
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
Oproti první verzi je na první pohled viditelná absence „donutu“ pod patou. Z univerzálnějšího modelu se tak stala více tempová tréninková bota. O příjemné tlumení se stará pořádná porce pěny VFOAM Plus (obsahuje 8 % PEBAX, materiál s vysokou návratností energie). Pěny VFOAM Plus byla vyvinuta speciálně pro potřeby maratonců. V námi testovaném modelu ji ale „nekočíruje“ karbonová deska, ale jen a jen noha samotného běžce. Po testu potvrzujeme, že jak samotné tlumení, tak zejména návratnost energie do každého odrazu je „nepřehlédnutelná“. Čím rychlejší tempo běhu, tím více „nakopne“ do dalšího kroku.
Prohnutí pod střední částí chodidla je náročné na klenbu chodidla a je nutné si na propad při došlapu postupně zvykat. Na velmi dlouhé běhy je to ale přece jen náročnější než na svižné intervaly. Prohnutí má vyvolávat efekt trampolínky, mírný propad ve středové části ale pocitově snižuje celkové vnímání dropu při pomalejším tempu, jako kdyby byl pouze velmi nízký a ne osmimilimetrový. Výrazná je nestabilita při došlapu přes patu, což omezuje použití pro dlouhé závody u běžců, kterým v závěru „odejde“ technika běhu. Při kratších intervalech parádní bota, při souvislém běhu opravdu náročnější na techniku. Přes absenci vložené desky je „podvozek“ poměrně tuhý a moc neztrácí z pohledu flexibility ve srovnání s modely s nylonovou deskou. Naproti tomu torzní tuhost je jen mírná, botu bez problémů přetočíte do proti rotace v rukou.
Drop je u KD900.2 nastavený na osm milimetrů. Z našeho pohledu je to správná volba, vyšší drop je při rychlém tempu běhu pocitově příjemnější, podporující snadnější překlopení do odrazu. Zakřivení podrážky pod špičkou (tzv. Rocker) je u KD900.2 nápadně podobné elitnímu „plusovému“ modelu a ukazuje na rychlostní zaměření boty. Odkaz KD900X LD+ je na testované botě zkrátka patrný. Rychlost má přímo v genech!
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Skvělé je rozvržení pokrytí i výsledná trakce podrážky. Kontaktní pryž je s ohledem na celkově nízkou hmotnost boty pochopitelně pouze na nejvíce namáhaných místech. Přesto je odraz příkladný. Bez sebemenšího zaváhání i při svižnějším tempu. Na suchém asfaltu, ale i umělém povrchu atletické dráhy byl odraz vždy naprosto bezproblémový. Překvapivě dobrá je trakce také na mokrém asfaltu, kde je ale od nějakých dvou tří stupňů nad nulou znát, že doménou těchto bot bude v zimním období přece jen především suchý asfalt. Nechráněná část podrážky samozřejmě časem schytá nějaké ty šrámy, ale bez sebemenšího vlivu na odraz, nebo celkový pocit z běhu.
Osobní zkušenost
„Běhání v KIPRUN KD900.2 je zážitek! Opravdu rychlá povedená bota, rozhodně ne pro každého, rozhodně ne na všechno. Ukočírovat takový „rychlík“ chce především svěží nohy. Sebemenší náznak únavy provázený změnou techniky běhu promění radost z běhu v utrpení. Není to bota pro pomalé proběhnutí, není to bota pro běhání s došlapem přes patu. Když ale roztočíte nohy do pořádných otáček, je radost v takových botách běžet. Třeba i rychlé dvoustovky běhané z mírného kopce nebo po větru kdy nohy protočíte do vyšších, než běžných otáček zvládají KIPRUN KD900.2 naprosto bezchybně. Prostě rychlá bota pro rychlonohé běžce. V autě je občas moudré ubrat plyn, v KD900.2 do toho naopak musíte dupat hlava nehlava a tlačit plyn až na podlahu. Kdo zpomalí, toho boty nepotěší. Kdo vydrží, zažívá euforii ze superrychlého běhu. Obvykle u silničních bot z dílny Decathlonu volím velikost 10,5 UK. Je tu ale z mého pohledu prostor pro zlepšení, kdy přece jen častěji, než u jiných značek musím volit o půl čísla nahoru nebo dolů podle konkrétního modelu. Zdá se mi, že velikost napříč modely Decathlonu není zcela konzistentní. V tomto případě jsem nakonec zvolil o půl čísla menší velikost a sedí mi naprosto dokonale. Ani při delších bězích, ani při rychlých dvoustovkách nepociťuji z pohledu velikosti žádný diskomfort. Mám spíše užší chodidlo a mohu tak doporučit zmenšení o půl čísla oproti běžné velikosti běžcům s podobným tvarem chodidla.“