Parametry
Zaujalo mě
- rychlé načtení GPS signálu
- statistiky po doběhu tréninku
- výdrž baterie
- nízká cena
- individuální tréninkový program s průběžným přepočítáváním
Shrnutí recenze
Společnost Huawei je nováčkem na poli běžeckého segmentu. Profiluje se jako výrobce moderních elektronických zařízení jako jsou telefony, tablety, notebooky či chytré hodinky. Produkty a služby společnosti Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a používá je třetina světové populace. V březnu však na trh přišla s produktem HUAWEI WATCH GT Runner, které ocení zejména běžci, ale i další sportovci. Tyto hodinky navazují na řadu GT a přinášejí další novinky.
Přiznám se, že na první pohled jsem jim moc nevěřil. Zvlášť v dnešní silné konkurenci mnoha značek (Garmin, Polar, Suunto a další), které své sporttestery vyvíjí několik desítek let, mají výrazný náskok v kvalitě a funkcích. O to víc mě pak překvapil výsledek. GT Runner jsou hodinky nadupané skvělými funkcemi, rychlým načteným GPS signálu, tréninkovým programem nebo přehlednými statistikami.
Hlavní část recenze
Na první pohled
HUAWEI WATCH GT Runner se vám od začátku budou líbit. Mě zaujaly svoji ultralehkou konstrukcí – váží pouze 38,5 g, což v průběhu dne i noci téměř nepocítíte. Výrobce uvádí, že jejich pouzdro je vyrobené z polymerových vláken s keramickou povrchovou úpravou. Korunka je vyrobena z titanové slitiny. Design a celé provedení je velmi decentní a určitě neuděláte ostudu, když sporttester vezmete jak na trénink, tak do práce nebo společnosti. Ovládání hodinek je dotykové a velmi intuitivní. Stačí dvě kliknutí a máte již připravené hodinky pro start vašeho tréninku, stejně tak si stisknutím pustíte hudbu nebo informace k nadcházejícím tréninkovém plánu. Na úvodní obrazovce zjistíte aktuální čas, datum, vaši aktuální tréninkovou zátěž nebo třeba nadmořskou výšku. Tu nejprve zkalibrujte podle známých hodnot, jinak není zcela přesná. Je zde také tlačítko na spuštění sportovního režimu, který můžete rovněž spustit levým horním tlačítkem. Naopak dolní button pak využijete jako světlo či pro zaznamenávání mezičasů.
Aplikace Zdraví sumarizuje veškerá data
Aby hodinky dobře šlapaly a měli jste k dispozici veškeré aktualizace a statistiky, je nutné na začátku užívání nainstalovat do vašeho telefonu aplikaci Zdraví (HUAWEI Health App). Nemusí mít starost uživatelé Android i iOS, oba operační systémy spolehlivě zvládají spárování s GT Runner přes Bluetooth. V této aplikaci postupně najdete veškerá data, která využijete pro svůj zdravý životní styl. První, co vás zaujme, je počet kroků a ušlá nebo uběhnutá vzdálenost. Můžete zde zjistit přibližnou informaci také o vyšlých patrech (aplikace ji počítá na základě převýšení, které v průběhu času zdoláte) nebo o spálených kaloriích. Důležitou pomůckou bude také „Historie cvičení“. Po rozkliknutí zde najdete veškeré vaše sportovní záznamy a když označíte právě jeden, tak vám kromě základních statistik (doba trvání, průměrné tempo, kalorie) nabídne podrobnou mapu, kde jsou rozlišené barevně úseky, kde jste běželi nejrychleji (červeně), průměrně (žlutě) a kde naopak nejpomaleji (zeleně). Na mapě také vidíte přesné milníky značící kilometry. Váš výkon ale můžete rozebrat i v dalších metrikách – v sekci Tabulky najdete informaci o vaší tepové frekvenci (v závislosti na čase), tempu, nadmořské výšce nebo kadenci. Aplikace nabízí propojení s různými sportovními nebo fitness aplikacemi jako je Fitify, Komoot, Health Sync nebo Runtastic. Bohužel chybí propojení na populární sportovní sociální síť Strava. Když jsem chtěl propojit tyto dvě aplikaci, vyšlo mi jako nejlepší řešení vyexportovat soubor GPX a manuálně ho nahrát na Stravu. Bohužel záznam trasy byl o kousek posunutý. Toto je asi jediný nedostatek aplikace.
Hurá do terénu! Kdo to na mě mluví?
Pojďme se však vrhnout už do terénu. Klasický problém u některých typů hodinek je pomalé načtení GPS. To se však vůbec netýká modelu GT Runner, který by v soutěži o titul nejrychleji načtenou GPS opanoval vedoucí příčky. Pouze jednotky sekund trvá, než můžete z domova vyrazit na trénink. Testoval jsem toto v různém prostředí – na louce, v lese i mezi paneláky na sídlišti. Načtení vždy trvalo mezi 5 až 12 sekundami. Měření trasy je v porovnání s dalšími zdroji také na vysoké úrovni, dosahuje srovnatelných hodnot jako obdobné modely GARMIN, naopak např. Suunto je výrazně oproti GT Runner pozadu. Výrobce uvádí, že se zaměřil na vylepšený zdroj signálu GPS Dual-Band Five-System GNSS, která v sobě skrývá 5 satelitních systémů (GPS + Beidou + GLONASS + Galileo + QZSS). Po prvních stovkách metrů vás zaujme anglický hlas, stejně tak se ozve na mezičasech (většinou po kilometru). Motivuje vás, abyste zvýšili své úsilí a současně informuje o aktuálním čase či tempu. Toto se hodí zejména do zimních nebo jarních podmínek, kdy máte přes hodinky bundu nebo dlouhý rukáv a nemusíte si je každou chvíli odhrnovat. Pochopitelně lze tato funkce vypnout, zvlášť netušící spoluběžec může být docela vyděšen, proč na něj z ničeho nic začínáte mluvit. Dalším ukazatelem je pochopitelně tepová frekvence. Dnes se na monitoring už běžně nepoužívá hrudní pás, ale hodnoty se získávají ze zápěstí. Stejně je tomu i u modelu GT Runner, který využívá modul srdečního tepu HUAWEI TruSeenTM 5.0+, který funguje na bázi osmi fotodiod uspořádaných do kruhu a dvou sad světelných zdrojů, které v kombinaci se zakřivenou čočkou snižují ruch vnějšího světla. Po doběhu nemusíte nic složitě párovat nebo evidovat, vše se automaticky synchronizuje s vaší aplikací.
Trenér na každém kroku
Velkou nadstavbou hodinek je virtuální trenér, který je při vašem sportovním výkonu na každém kroku. Sám jsem vždy trochu skeptický při plánování obecných tréninkových plánů pro konkrétního uživatele – každý běžec je totiž trochu jiný a ve své trenérské kariéře jsem si ověřil, že individuální přístup je skoro vždy potřeba, pokud chceme dosáhnout patřičných výkonů. GT Runner se k tomuto ideálu snaží opravdu přiblížit. Základem jsou vstupní hodnoty, které při začátku plánu musíte doplnit. Nejedná se jen o obecné ukazatele jako vaše váha či výška, ale i součet uběhnutých kilometrů za poslední měsíc, nejlepší výkon za posledních šest měsíců na určených distancích (pro plán na 10 km je to vzdálenost 3, 5 a 10 km) nebo to, zda trénujete na závod. Také si přesně nadefinujete, kdy se vám hodí běhat a váš tréninkový plán je hotový. GT Runner sleduje naměřené hodnoty a snaží se o jejich objektivní vyhodnocení pomocí indexu RAI (Running Ability Index) vyvinutému společností Huawei, což je komplexní index, který slouží k měření úrovně vytrvalosti a efektivity techniky běžce. Co je důležité, tak v rámci tréninku neběžíte pouze jedním tempem, ale hodinky hlídají váš výkon pomocí tepové frekvence, času a tempa tréninkový program. Na základě výsledků pak přepočítají dobu regenerace, ale i další ukazatele pro nadcházející trénink. Pokud onemocníte, jako se to stalo mně v průběhu testování, tak váš trénink přepočítají, a to na týdenní bázi. Tato vychytávka se mně moc líbí, protože nic není ideální a je dobré váš plán upravovat dle aktuální situace. Funkci ocení nejen začátečníci, ale i zkušenější běžci, kteří buď nemají prostředky na vlastního trenéra nebo chtějí více trénovat podle naměřených dat a ne jen podle svých pocitů. Tréninkový plán jednoduše propojíte i se svým (pracovním) diářem, nemůžete se tedy stát, že byste na trénink zapomněli.
GT Runner pomůžou i při práci
Hodinky GT Runner rozhodně nejsou určené pouze pro váš trénink, ale celodenní využití. A myslí zejména na vaše zdraví. Když jsem pracoval u počítače, tak mě jednou za čas upozornily, že bych se měl zvednout a chvíli se hýbat nebo naopak na procházku. V celodenním shonu je tato notifikace skvělým pomocníkem, jak se chvíli odtrhnout od počítače a dělat – třeba pár sekund – něco pro vaše zdraví. Moje práce vyžaduje časté telefonování. Hodně využívám handsfree v autě, kde je však slyšet na druhém konci určitý ruch a každý pozná, že právě řídím. Telefonování skrz GT Runner jsem zkoušel několikrát, zejména v době, kdy jsem měl plné ruce nebo neměl k dispozici handsfree. Po první zkoušce, kdy jsem si musel nastavit správnou hlasitost, jsem ovládal vše zcela bez problému a naopak jsem byl překvapen okolím, že nepoznalo, že nemluvím do telefonu, ale pouze do hodinek na zápěstí. Takto jsem si vyřídil i několik hovorů uprostřed běhání, aniž bych šahal do kapsy pro telefon. Hodinky pak nemusíte na noc vůbec sundávat. Jednak je díky hmotnosti a příjemnému materiálu v podstatě necítíte a současně vám naměřené ukazatele ukáží délku vašeho spánku včetně rozlišení na hluboký a lehký, na datech také poznáte, kdy jste se pobudili.
Závěrečný verdikt
Dlouhá výdrž baterie mezi 10-14 dny. Velmi lehké hodinky, které skoro ani necítíte. Přesná a rychlá GPS. Mnohem lepší monitoring srdečního tepu ze zápěstí než obdobné modely ve stejné cenové hladině. Kdykoliv si můžete zapnout svého virtuální běžeckého trenéra. Velmi podrobné statistiky a vizualizace všech vašich sportovních výkonů i běžných aktivit. Přehrávání hudby, kompas nebo nadmořská výška jako extra bonus. To je krátký výčet zásadních funkcí a vlastností modelu GT Runner. Mnozí mohli domýšlet, že Huawei vstoupil do běžeckého světa, aby si udělal pomyslnou čárku v jeho dalším tažení mezi chytrými elektronickými zařízeními. Faktem je, že vstoupil rázně, naprosto sebevědomě a hlavně s funkcemi, které běžecká komunita dlouho hledala v tomto poměru a za velmi přijatelnou cenu necelých 7000 Kč. Sám jsem hodinky testoval přes tři týdny a byl jsem nadšený zejména z důkladných analýz, statistik a map, které hodinky i samotná aplikace Zdraví vyprodukovala. Drobné nedostatky (zapomenutí GPS modulu při tréninkovém modelu pro orientační běh nebo pouhé manuální převody aktivit do aplikace Strava) vykompenzovalo volání přímo z hodinek nebo navigace na trase.