Parametry
Zaujalo mě
- příjemné celodenní nošení
- multisportovní využití
- čitelnost displeje
- nízká hmotnost
- pokročilé funkce
Shrnutí recenze
Letošní novinka z dílny Garminu cílí na začínající a hobby sportovce. Model Vívoactive 5 vypadá jako obyčejné chytré hodinky. V nenápadném těle se ale skrývá osobní trenér, motivátor k pohybu a průvodce k pochopení fungování vlastního těla. Malé rozměry (oproti předchozí verzi pouze v jedné variantě) a nízká hmotnost nahrávají celodennímu používání. O hodinkách na ruce tak vlastně ani nevíte, neobtěžují ani při spánku. Pěkně čitelný AMOLED displej (u Vívoactive poprvé, navíc i s možností animovaných ciferníků) s velikostí 1,2“ chrání odolné sklíčko Gorilla Glass, tělo hodinek tvoří vyztužený polymer, lunetu pak eloxovaný hliník. Pohodlné usazení na zápěstí podtrhuje příjemně ohebný silikonový řemínek o šířce 20 milimetrů se systémem Quick Release pro snadnou výměnu. Změn oproti předchozí verzi je hned několik, pátá generace zaujme především skvělou nositelností, parádní čitelností a příznivým poměrem cena výkon.
Hlavní část recenze
Na první pohled
Na první pohled zaujme Vívoactive 5 parádní čitelností displeje a po nasazení na zápěstí také skvělou nositelností. Třicet šest gramů je opravdu jako pírko, první dny testu opakovaně kontrolujeme, zda je stále máme na ruce (námi běžně používané Fénixy váží téměř třikrát tolik). Drží ale jako přibité, přestože mají u řemínku pouze jedno poutko pro průvlek přesahu řemínku nedošlo v průběhu testování k jeho vyvléknutí tak jak to občas zaznamenáme u modelů s vyšší hmotností. Nízká hmotnost (o 14 g méně než předchozí verze) a pevné usazení na zápěstí nahrávají i vyšší přesnosti měření srdeční frekvence (navíc vylepšeným) optickým sensorem. AMOLED displej (nahradil transflektivní u předchozí verze) doslova září, čitelnost je opravdu parádní a pokud přijmete „nešvar“ chytrých hodinek v podobě neustálého zhasínání displeje, není si na co stěžovat. Snad jen na současné zmenšení z 1,3“ na 1,2“oproti Vívoactive 4. Použití Amoled displeje u hodinek pro začínající sportovce je ale daleko méně překvapivé než jeho využití u vlajkových modelů Garmin, třeba i letos námi testovaných modelů Forerunner 965 a 265.
S novým Amoled displejem souvisí také dotykové ovládání. Ani zde není nic v zásadě špatně, jen menší rozměry displeje vyžadují při dotykovém ovládání více pečlivosti a soustředění. Posun mezi jednotlivými obrazovkami je ale naprosto plynulý a systém se nikde nezadrhává. K dalšímu ovládání slouží dvě tlačítka na pravé straně těla hodinek. Jsou sice barevně odlišená, ale jejich odstup a použití je tak odlišné, že to je asi trochu nadbytečné, tápat s nimi rozhodně nebudete. Mohly by být ale trochu výraznější, zejména při aktivitě je ovládání obtížnější, v silnějších rukavicích téměř nemožné. Za nás by jim rovněž slušelo kovové provedení. Chod tlačítek je navíc poměrně tužší, je potřeba domáčknutí, což na druhou stranu zamezuje nechtěnému zastavení aktivity, nebo změření mezičasu.
Oproti předchozí verzi trochu překvapivě chybí barometr, pro městské běžce s převahou tras po rovinatějších cyklostezkách to ale nebude zásadní problém. Naopak Vívoactive 5 umožňuje vytváření intervalových tréninků a neztratí se tedy ani na zápěstí mírně pokročilejších běžců.
Z gauče k pravidelnému pohybu
Vzhledem k zaměření modelu Vívoactive 5 na rozhýbání a zlepšování kondice vlastně ani nepřekvapí množství sportovních funkcí, včetně těch pokročilejších. Třeba funkce Body Battery sledující poměr mezi zátěží a regenerací. Pomáhají tak nejen začátečníkům s odpovědí na tradiční otázku. Trénuji moc nebo málo? A že těch aktivit může být celá řada! Od klasických jako běh, cyklistika nebo turistika, přes množství silových aktivit (Pilates, HIT) až třeba po discgolf, jógu nebo sněžnice. Nechybí ale ani tradičnější sporty, včetně plavání (v bazénu i otevřené vodě), třeba i s metrikou swolf.
Spánek je nejlepší regenerace, to je stará známá věc. Vívoactive 5 jej monitorují poměrně důkladně, vyhodnocují kvalitu spánku, podle denní aktivity navrhují potřebnou délku, a dokonce nabízejí rady pro zlepšení spánkových návyků.
Každé zvednutí ze židle hodinky zaznamenají a okomentují, přesně v duchu hesla „Každý pohyb se počítá.“ Uživatele neponoukají jen ke sportovním aktivitám nebo pohybu jako takovému ale třeba i k józe či meditacím pro zlepšení kvality spánku nebo snížení stresu. Z chytrých hodinek se tak stává osobní trenér motivující k pohybu a pomáhající pochopit fungování vlastního těla. Zároveň hlídají, aby toho pohybu nebylo až příliš, což se začátečníkům běžně stává.
Dobré ráno sportovče
Novinkou v řadě Vívoactive je ranní zpráva. Ta je takovým souhrnem regenerace a předchozího zatížení. Zároveň doporučením aktivity pro nový den. S ohledem na předchozí zatížení, kvalitu spánku (nově včetně variability srdečního tepu) a stav Body Battery hned ráno vidíte na displeji, jak intenzivní, popřípadě jak dlouhý by měl být váš dnešní trénink.
Slušná výdrž baterie
Hodinky zvládnou až 21 hodin v režimu GPS, v režimu chytrých hodinek pak fungují necelé dva týdny (11 dní). Výdrž baterie samozřejmě ovlivňuje využití jednotlivých funkcí hodinek. Lze ji navýšit třeba snížením jasu, nebo nastavením zhasínání displeje. V režimu úsporné baterie se lze podle výrobce dostat až na 21 dní, oproti pěti dnům s trvale zapnutým displejem. Zmíněná 11denní výdrž baterie počítá třeba se 750 gesty denně, přijmutím 50 notifikací, nebo deseti upozorněními na pohyb či stanovené cíle. Při záznamu aktivity (použítí GPS) pak výdrž ovlivňuje také teplota, 21 hodin výdrže je udávaná hodnota při teplotním rozsahu 10 až 40 °C.
Osobní zkušenost testera
„Dlouhodobě používám model Fénix 5 Plus s transflektivním displejem a stále jej vidím pro multisportovce jako výhodnější než AMOLED displej, který podle mě na top modelech není výrazným pokrokem. K Vívoactive 5 mi ale naprosto pasuje, vzhledem k zaměření tohoto modelu je zlepšení čitelnosti, navýšení možností pro volbu vzhledu displeje za mě naprosto v pořádku. Tyto hodinky mají být především motivačním nástrojem k pravidelnému pohybu, navíc povedeně hlídají, aby pohybu nebylo ani moc ani málo, vybízejí i k regeneračním činnostem, detailně monitorují spánek. Velmi příjemné je celodenní nošení, při spánku opravdu neobtěžují. Své Fénixy na spaní nesnesu, Vívoactive 5 jsem sundával se zápěstí jen kvůli nabíjení. Skvělá nositelnost, řada zajímavých sportovních funkcí a pěkná čitelnost si tak podle mě rozhodně říkají o pozornost nejen začínajících sportovců.“