Recenze: Garmin Forerunner 965 – nejen při běhu radost pohledět

Recenze: Garmin Forerunner 965 – nejen při běhu radost pohledět

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Forerunner 965
Typ techniky Sporttester
Doba provozu režim GPS až 31 hodin, režim hodinek až 23 dní
Hmotnost 52 g
Infocena 15990 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.
Více info na www.garmin.com/en-US/

Zaujalo mě

  • skvělá čitelnost dat
  • pokročilé tréninkové funkce
  • práce s mapou
  • pohodlné nošení

Shrnutí recenze

Po loňském testování modelu FR955 se zdálo, že laťka je nastavená pořádně vysoko a bude potřeba něco zásadního k jejímu překonání. Letos přichází (nezvykle brzy od vydání posledního modelu) Garmin s modelem Forerunner 965. Již první pohled prozrazuje elegantnější vzhled díky titanové lunetě, první nandání na ruku pak příjemnou, pohodlnou nositelnost. Povedená je dvojbarevná verze řemínků, vypadají pěkně ve všech třech variantách. Podařilo se překonání pomyslné laťky zvětšením displeje na 1,4“ a použitím AMOLED technologie? A umí 965ka ještě něco navíc? Čtyři týdny testování, čtyři volné dny, jinak každodenní střídání aktivit běh, kolo a plavání. Novinku v nabídce americké značky Garmin jsme rozhodně nešetřili. Jak obstála v našem redakčním testu?

Hlavní část recenze

Na první pohled

Garmin Forerunner 965 je oproti 955kám o něco málo tenčí (1,2 mm) a pocitově tak lépe sedí na ruce. Pro triatlonisty by to mělo znamenat snadnější převlékání rukávu neoprenu, pro běžce příjemnější usazení na zápěstí, pro všechny uživatele méně rušivé použití při monitoringu spánku. Vloni nás 955ky doslova uchvátily zvětšením displeje na 1,3“. Avizované další zvětšení u 965ky bylo jedním z důvodů, proč jsme se na testování opravdu těšili. Z tohoto pohledu nakonec lehké zklamání. Rozdíl mezi 1,2“ a 1,3“ nám v předchozím testu přišel jako zásadní a uživatelsky opravdu vstřícný. Rozdíl 1,3“ a 1,4“ už taková „pecka“ není. Je větší, ale nijak zásadně to nevnímáme. Něco jiného je AMOLED displej. Neskutečně krásné barvy, parádní čitelnost. Hodinky pohledově přidaly na luxusnějším vzhledu titanovou lunetou a ubraly jeden gram na hmotnosti oproti modelu FR955 (52 vs 53 gramů). Přes zvětšení displeje zůstává stejný maximální možný počet datových polí – šest. Pro rozmístění jednotlivých dat lze vybírat z deseti možností, nejvíce variant se nabízí při zobrazení čtyř dat (po řádcích, do mřížky, do kříže).

Na výběr jsou u 965ky tři varianty, lišící se pouze barvou. Černé tělo hodinek s černožlutým řemínkem, černé tělo s černošedým řemínkem a námi testovaná varianta bílého těla hodinek s bílošedým řemínkem. Velikost a další parametry včetně ceny jsou u všech variant stejné. Řemínek je příjemný, na zápěstí se pěkně natvaruje, jako vždy přidáváme druhé poutko na přesah řemínku, který se pak lépe „usadí“ a nehrozí nechtěné samovolné vyvléknutí, třeba při plavání.

Co je nového

Zásadní inovací je použití AMOLED displeje, jeho výhodou je vylepšení kontrastu a barev, nejlépe to samozřejmě vnímáme při zobrazení mapy. Na detaily mapy, včetně popisků je díky AMOLED displeji opravdu radost pohledět. Nevýhodou AMOLED displeje je pak slabší čitelnost na přímém slunci. Při trvale zapnutém displeji lze ve stínu, při oblačnosti nebo za šera shlédnout data i bez aktivace displeje. Na přímém slunci je ale nutné displej aktivovat dotekem, gestem nebo tlačítkem. Pro běh to není až takový problém (zápěstí stejně otočíte při pohledu na hodinky), ve vodě je čitelnost po obrátce parádní (displej se také aktivuje pohybem ruky), na horském kole vlivem otřesů je vlastně při většině letmých pohledů na hodinky v terénu displej aktivovaný, a tedy dobře čitelný. To ale neplatí o silničním kole, kdy je nutná aktivace gestem při každém pohledu na hodinky a při uchycení na řídítka bez doteku nebo tlačítka nepřečtete vlastně nic, což rozhodně ovlivňuje bezpečnost i celkový uživatelský komfort.

Sklíčko je u 965ky mírně nad úrovní okrajů lunety (zaoblené směrem k lunetě), a trochu se tak navyšuje možnost poškrábání při drsnějším používání hodinek. Přenášení kola ze schodů, běh těsně podél zdi, pád… Možností, jak hodinky lehce škrábnout se „nabízí“ celá řada. U námi používaných starších modelů je vidět kolik šrámů pochytá jen mírně vystouplá luneta a ochrání tak samotné sklíčko. Tady ale případné škrábance „schytá“ rovnou sklíčko. Nám se ale v průběhu měsíčního testování se zařazením aktivit běh, cyklistika, plavání a turistika nic podobného naštěstí nestalo.

Dotykové ovládání umožňuje pohodlnější práci s mapou, AMOLED displej pak zajišťuje její parádní čitelnost. Právě při používání mapy nejvíce vyniknou přednosti a možnosti AMOLED displeje. Pro jednotlivé sportovní aktivity lze umožnit nebo zakázat ovládání dotykem. K naprosté dokonalosti by systému slušelo umožnění výběru ovládání pro jednotlivé obrazovky v rámci dané aktivity. Pro práci s mapou dotekem, pro měření dat z tréninku tlačítky.

Oproti modelu Forerunner 265, který jsme testovali minulý měsíc nabízí 965ka větší displej (1,3“ vs 1,4“), mapové podklady a několik zajímavých sportovních funkcí:
Cyklistická dynamika – pro její určování je zapotřebí pedálů s měřičem výkon
Stoupání na trase (ClimbPro) – ukazuje stoupání na plánované nebo volné trase
Stamina – česky Výdrž, naznačuje, jak dlouho vydržíte běžet aktuálním tempem

Jednou z novinek je poměr krátkodobé a dlouhodobé zátěže. Krátkodobá sleduje data za poslední týden, dlouhodobá za poslední čtyři týdny. Jejich poměr pak ukazuje, jakým směrem se tréninková zátěž ubírá. Lépe a spolehlivěji tak poznáte, zda je zátěž adekvátní, nebo zda příliš „tlačíte na pilu“.

Dynamika běhu je pak pokročilá tréninková funkce (Running Dynamics), která zahrnuje dobu kontaktu s podložkou, vertikální oscilaci, vertikální poměr (ukazuje na efektivitu techniky běhu, žádoucí jsou nižší hodnoty), délku kroku, kadenci a běžecký výkon ve wattech (skvělý ukazatel pro běh v náročném terénu). Tedy data která dosud bylo možné sledovat pouze pomocí footpodu nebo hrudního pásu. Pokročilá data tak získáte přímo z hodinek, oproti hrudnímu pásu nezvládnou pouze vyváženost došlapu pravé a levé nohy. Podle dat z Dynamiky běhu lze případně pracovat na technice běhu.

Vyrážíme na trénink

Z předchozích testů modelů FR955, 255 a 265 víme, že systém si kondici uživatele velmi dobře načte relativně brzy. Stačí několik tempových tréninků, střídání intenzit a predikce výkonů, přestože není dokonalá poměrně slušně odhadne uživatele hodinek. V případě našeho testování to znamenalo určení VO2max na hodnotě 52ml/kg/min. To je zřejmě odpovídající hodnota a v rámci jednotlivých měření se u testera s poměrně konstantní výkonností pravidelně v objevuje. Bylo by ale rozhodně zajímavé ověřit aktuální hodnotu VO2max laboratorním zátěžovým testem a porovnat ji s hodnotou stanovenou hodinkami.

Z pohledu predikce výkonnosti se poměrně brzy odhad „trefí“ do očekávaného výkonu na 5 km. Nejdéle trvá odpovídající zpřesnění odhadu u maratonu, přestože používáme sporttester šest dní v týdnu, s přibližně deseti hodinami zatížení týdně a několika běhy přes třicet kilometrů v průběhu testování. Co je ale zajímavé, je „zaseknutí“ predikce výkonnosti po jejím překonání. Když v rámci testování tester zaběhne krosovou zvlněnou desítku o více jak minutu rychleji, než je odhad systému, zůstane predikovaný výkon na původní hodnotě. Ani po několika dalších trénincích, které nenaznačují pokles výkonnosti a probíhají na obvyklých tepech i tempech se odhad nezmění. Obecně je samozřejmě lepší variantou, když systém výkonnost lehce podhodnocuje než naopak. Pro spoustu běžců pak může být jeho „snazší“ překonání motivací do dalšího tréninku. Predikce času na 5km-10km-1/2M-M se mění po každém tréninku a „předpovídá“ aktuální denní výkonnost, to je rozhodně povedené a ukazuje uživateli jak kolísá výkonnost různými vlivy – těžký trénink, nedostatek spánku, nachlazení.

Velice brzy „zamrzne“ také odhad laktátového prahu. Pro přesnější určení je potřeba provést tzv. řízený test, který však nelze provést bez použití hrudního pásu, optický sensor v tomto případě nestačí. Pokud se spolehnete pouze na odhad systému, počítejte s poměrně velkou odchylkou od reality. V našem případě byl odhad laktátového prahu na úrovni tempa 4:55/km tedy těsně pod odhadovaným tempem maratonu, reálně by se ale měl pohybovat v intervalu desítky až půlmaratonu, v našem případě tedy v rozmezí tempa 4:20/km až 4:35/km. Ani po odběhání několika tréninků v rozmezí uvedených temp nedojde ke zpřesnění hodnoty laktátového prahu bez provedení řízeného testu.

Dobré ráno sportovče

Na noc se povedeně vypne displej a hodinky se po desáté samy přepnou do úsporného režimu a neruší tak při spánku, bez jakéhokoli nastavování. Noční režim lze jednoduchým způsobem samozřejmě kdykoli aktivovat, nebo pozměnit podle zvyklostí uživatele. Po probuzení je pro pravidelně trénující sportovce „zásadní“ Ranní zpráva. Ta je takovým souhrnem regenerace a zároveň doporučením aktivity pro nový den. Velice pěkné a přehledné je hodnocení spánku a variability srdečního tepu, z pohledu regenerace z nich lze vyčíst spoustu zajímavých údajů, včetně třeba počínajícího nachlazení, nebo kumulace únavy a stresu. Hned ráno vidíte na displeji, jak intenzivní, popřípadě jak dlouhý by měl být váš dnešní trénink. Včas tedy můžete zareagovat a vzít si třeba tempové boty, pokud vybíháte hned po práci, nebo si vyhradit čas na trénink podle doporučeného motivu zatížení. Ranní report je vcelku návykový a po čase si bez něj vstávání neumíme představit. Třeba i proto, že hodinky vás na závěr ranního reportu pochválí, nebo motivují („Dnes můžete zazářit.“).

Výdrž baterie

V základním režimu chytrých hodinek je udávaná výdrž až 23 dní, pokud využijete všechny satelitní systémy a zároveň posloucháte hudbu můžete počítat s výdrží přes osm hodin, při použití pouze GPS až 31 hodin. To je hodnota, která většině výkonnostních sportovců bohatě pokryje týdenní tréninkové zatížení a výdrž baterie tak nemusí být přes použití AMOLED displeje limitující. Reálně jsme při testu nabíjeli dvakrát týdně (při šesti aktivitách od jedné do tří hodin trvání, se zapnutou GPS a optickým sensorem měření srdeční frekvence) spíše pro jistotu, další den dva by baterie ještě v klidu zvládla. Třeba při tříhodinovém cyklistickém tréninku baterie „poztrácela“ přibližně deset procent výdrže. Plavecký trénink v trvání jedné hodiny si vezme 5% baterie, zřejmě vlivem častější aktivace displeje nejen při obrátkách. Nenechte se zaskočit napájecím kabelem s koncovkou typu USB-C, pokud již nenabíjíte tímto konektorem jiné zařízení je nutná nová nabíječka. Lze případně použít napájecí kabel od staršího modelu Garmin, samotný konektor v hodinkách zůstává stejný. Pro srovnání – FR955 zvládne při použití GPS až 49 hodin, model FR265 pak 20 hodin v režimu GPS.

Osobní zkušenost testera

„Amoled displej je pro běh v lese, za šera nebo v noci naprosto parádní, skvělý při používání mapy, umožňuje výbornou čitelnost dat v bazénu, ale pro cyklistiku je dost limitující neustálé zhasínání displeje. Takže běžcům bych FR965 rozhodně doporučil, triatlonistům již méně, třeba i s ohledem na vystouplé sklíčko a snazší možnost poškrábání. Přestože třeba převléknutí rukávu neoprenu je díky tenčímu tělu naprosto bezproblémové. Pro triatlon tak zůstává mým favoritem stále loňská 955ka. Případně 255ka s bezkonkurenčním poměrem cena /výkon. Skvělá je samotná nositelnost modelu FR965, hodinky nijak nepřekáží ani při spánku. Své starší Fénix 5 bych na spaní nesnesl, zato testované FR965 jsem během čtyř týdnů sundal z ruky jen z důvodu nabíjení baterie. Mimochodem, její výdrž mi přijde s ohledem na to, jaký je Amoled žrout energie, poměrně slušná a pro většinu vytrvalců určitě nebude žádným limitem. Trochu více jsem čekal od obřího displeje, ale z mého pohledu jeho velikost až taková pecka není. Ukazuje se, že je asi v současné době 1,3“ to optimální co pro čitelnost a přehlednost dat sportovec potřebuje, alespoň já to tak vnímám. Při práci s mapou lze dotyk nastavit podle jednotlivých sportovních profilů, je škoda, že to není dotažené k dokonalosti a nelze zvolit ovládání samostatně podle vybraných obrazovek. Přes původní „odpor“ k Amoled displeji musím po testování modelů FR265 a FR965 uznat, že má zejména pro běžce něco do sebe!“

 

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: