Recenze: Garmin Forerunner 955 Solar – nadupaný funkcemi a (téměř) nekonečnou energií

Recenze: Garmin Forerunner 955 Solar – nadupaný funkcemi a (téměř) nekonečnou energií

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Forerunner 955 Solar
Typ techniky Sporttester
Doba provozu režim GPS až 49 hodin, režim UltraTrac až 110 hodin
Infocena 15 990 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.
Více info na www.garmin.com/

Zaujalo mě

  • pokročilé tréninkové funkce
  • „nekonečná“ výdrž baterie
  • velikost displeje
  • příjemná nositelnost

Shrnutí recenze

Dotykový displej, solární nabíjení, hudební přehrávač, parádní výdrž baterie, vylepšená GPS, bezkontaktní platby. A to zdaleka není vše! Po třech letech kralování 945ky řadě Forerunner převzal místo na výsluní model 955. Testovali jsme verzi Solar, která zvládne fungovat v režimu chytrých hodinek díky sklíčku se solárním dobíjením až dvacet dní. Většinu sportovců však nejvíce ohromí výdrž baterie v režimu GPS. Téměř padesát hodin (až 110 v režimu UltraTrac) je pořádnou výzvou i pro ty největší sportovní maniaky. Funkcemi nabitá laboratoř nabízí nejen sledování a vyhodnocení tréninkové zátěže, ale především připravenost k dalšímu tréninku. Je ale nutné hodinky používat co nejčastěji, ideálně 24/7. Teprve pak z nich „vymáčknete“ důležitá data pro další výkonnostní posun. Bez měření například spánku se zkrátka nedozvíte jak důkladná, nebo nedostatečná byla vaše regenerace a zda je dnes vhodné do toho šlapat naplno, nebo raději odpočívat. Cena pod šestnácti tisíci je pak s ohledem na funkční nadupanost, parádní výdrž baterie, velikost displeje a pocitově příjemnou nositelnost více než ospravedlnitelná.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Nelze přehlédnout zvětšení displeje. 1,3“ v téměř stejném těle hodinek (o půl milimetru menší průměr těla, o sedm milimetrů vyšší oproti předchozí verzi) působí opticky velmi pěkně, čitelnost dat se opět navyšuje a přijatelná hmotnost 53 g dělá nositelnost zejména při sportu více než příjemnou. Oproti předchozí verzi „přibraly“ 955ky zanedbatelné tři gramy. Okruží solárního nabíjení nám zpočátku připadá trochu rušivé, po několika dnech používání si ale zvykáme a pochvalujeme si velikost displeje. Zvýšení tloušťky hodinek je znatelné zejména pokud na ruce vyzkoušíte „mladšího bratra“, model 255. Při dlouhodobém nošení 955tek je ale rozdíl pocitově menší než na první nasazení. Zmínit musíme také vzhled, 955ky jsou stále plastové hodinky, ale vypadají tak nějak „dospěleji“, pod rukáv je nebudete schovávat mimo sport ani náhodou! Kromě solárního dobíjení je novinkou kombinované ovládání pomocí tlačítek a dotykového displeje (lze jej ale vypnout nebo nastavit pro různé aktivity). Hodinky jsou pevně (a dodejme že bezpečně) uchyceny osičkou k řemínku, bez možnosti rychlé výměny, zato s větší jistotou, kterou ocení zejména triatlonisté. Uživatelsky příjemná je wifi, kterou pořádně oceníte, až když ji v hodinkách nemáte. Přiběhnete z tréninku a než si uklidíte boty jsou data na svém místě. Žádné kabely, žádné zdržování.

Vyrazme na trénink

O měření srdeční frekvence se stará čtvrtá generace optického snímače. Př úzkém zápěstí a u těžších modelů nelze občas změřit přesněji srdeční frekvenci bez použití hrudního pásu. 955ky to ale zvládají poměrně dobře, jen je nutné řemínek o něco více utáhnout než třeba u lehčích 255tek. Záznam srdeční frekvence se po skončení tréninku přehledně zobrazí v grafické podobě přímo v hodinkách, podobně jako tempo běhu.

Doporučený trénink – po „zapracování“ přímo v hodinkách naleznete týdenní rozpis tréninků, připravený k okamžitému použití, nastavený již v hodinkách, včetně intervalového tréninku a s předpokládaným přínosem daného tréninku pro vaši výkonnost. Trénink lze případně individuálně upravit, nebo zvolit kde plánujete trénink odběhat, od dráhy, přes běžecký pás až třeba po terén. Hodinky tlačí běžce do pestrého tréninku, pokud běháte delší vzdálenosti stále stejným tempem doporučí například desetivteřinové sprinty, při častém krátkém opakovaném intenzivním zatížení pak nabídnou delší klus pomalejším tempem. Hlídají pestrost i vyváženost. Povedené!

Přes propracovanost tréninkových funkcí, jejich návaznost na tréninkové plány a očekávaný výkon při závodu ponechává Garmin prostor vlastnímu, byť subjektivnímu hodnocení zátěže. Na konci tréninku na škále 1 až 10 ohodnotíte úroveň zatížení a poté i čtveřicí smajlíků vlastní pocity z tréninku.

Výběr zajímavých funkcí a doplňků

Variabilita srdečního tepu (VST) je jednou z novinek, zároveň funguje jako jeden z hlavních ukazatelů připravenosti na další zatížení. Je ale nutné hodinky používat zejména během spánku a pravidelně. Pro opravdu smysluplný výstup je potřeba alespoň třítýdenní měření.

  • Training Readiness – připravenost k tréninku ukazuje, jak dobře jste vstřebali předchozí trénink, hodnotí úroveň zatížení, stresu, regenerace a kvality spánku (včetně variability srdečního tepu). Přímo na hodinkách v přehledném zobrazení a s doporučujícím komentářem. Pomůže tak případně upravit hned ráno rozvržení dne s ohledem na plánované zatížení. Ne vždy je ale nutné při nízkém skóre zátěž upravovat, někdy je i u výkonnostního sportovce potřeba jít za hranu a dál trénovat intenzivněji a použít vlastní intuici. Zároveň platí že i při nižší hodnotě připravenosti k tréninku (v den závodu) se dají překonávat osobní rekordy.
  • Training Status, stav tréninku – zde dochází k zásadní změně pro multisportovce, nově zohlední další aktivity, ne pouze běh, ale i plavání, nebo kolo, které bylo dříve do metriky zahrnuto pouze při použití měřičů výkonu v pedálech.
  • Primary Race – při zadání termínu, délky závodu nebo výzvy a očekávaného času v cíli hodinky nejenže „odpočítávají“ čas do startu, ale ukazují třeba předpověď počasí pro závod a průběžně aktualizují předpokládaný výkon v den závodu. Od vybraného závodu se pak odvíjí další doporučený trénink.
  • Ranní zpráva – povedená, propracovaná, praktická. Je takovým souhrnem regenerace a zároveň doporučením aktivity pro nový den. S ohledem na předchozí trénink, kvalitu spánku (včetně variability srdečního tepu) a stavu Body Battery hned ráno vidíte na displeji, jak intenzivní, popřípadě jak dlouhý by měl být váš dnešní trénink.
  • Running Power – měření výkonu ve wattech pro běžce, stále je nutné použití hrudního pásu nebo foot podu, samostatné hodnocení úrovně zatížení pomocí wattů hodinky neumožňují.
  • Multifrekvenční GPS – pětice různých systémů s automatickým výběrem systému s nejlepším signálem zlepšuje nejen počáteční rychlost připojení, ale i kvalitnější záznam z tréninku. Lze také aktivovat více pásem GPS nebo využít úsporný režim UltraTrac s méně podrobným záznamem trasy a výdrží u verze Solar až 110 hodin.

Dotykový displej na sportovních hodinkách má své zastánce i odpůrce. 955ky umožňují volbu aktivit, kde jej využijete. Třeba pro práci s mapou je dotykové ovládání k nezaplacení (podobně jako u samotného placení). Povedená je možnost volby pro podsvícení při dotyku. Při běhu, ale i na kole nebo při plavání nejen v testu dotykové ovládání zásadně nepoužíváme.

Svítilna – jeví se jako zbytečnost, není to žádná lampa, spíše taková bludička, ale jak rádi jsme ji otestovali při vypadnutí klíčů z kapsy na potemnělém parkovišti. Funguje!

Výdrž baterie

základním režimu chytrých hodinek je udávaná výdrž až 20 dní se solárním nabíjením, při použití GPS až 49 hodin. Pokud využijete všechny satelitní systémy a zároveň posloucháte hudbu můžete počítat s výdrží přes osm hodin. Režim UltraTrac má pak doslova „nekonečnou“ výdrž, se solárním dobíjením až 110 hodin. To je hodnota, ke které se většina výkonnostních sportovců ani náhodou nedokáže přiblížit. Z letního testování modelu FR955 Solar máme ověřeno, že při aktivním celodenním pobytu venku téměř nedochází ke změnám stavu baterie, samozřejmě, tréninková aktivita část výdrže ubere, ale při běžném nošení solární dobíjení opravdu baterii „podrží“. Reálně jsme při testu nabíjeli jednou týdně (při šesti aktivitách od jedné do dvou hodin trvání, se zapnutou GPS a optickým sensorem měření srdeční frekvence) spíše pro jistotu, další den dva by baterie ještě v klidu zvládla.

Osobní zkušenost testera

„Dotykový displej pro sport normálně nepoužívám, tady ale oceňuji možnost volby a třeba pro turistiku volím kvůli práci s mapou možnost dotykového ovládání. Jako povedený hodnotím také přehled mezičasů po intervalovém tréninku, hodinky správně rozpoznají rozklusání, první intenzivní úsek a odpočinek a přehledně počítají jednotlivé intervaly. Při jejich procházení přímo v hodinkách dávám za pravdu, že dotykový displej má něco do sebe. Pěkně funguje hodnocení tréninkové zátěže. Jakmile odběhám pár tréninků s rychlejšími kamarády, z mého pohledu lehce za hranou a brzy po sobě, hodinky mě správně upozorní na vhodnost zařazení aerobních aktivit v nízké intenzitě. Podobně kvalitně hodinky rozpoznají, když se celou noc převaluji a nevyspání zohlední v připravenosti k tréninku. V mém případě třeba po dvoufázové aktivitě (běh a plavání) a výraznějším nevyspání stále hodnotí připravenost k tréninku jako střední (66 ze 100) a pro další zatížení jen mírně omezující. Nemusíte se tedy obávat, že by vás hodinky přehnaně brzdily v tréninku. Hodinky poslouchám jen částečně a zařazuji běh na 15 km rovnoměrným tempem, místo mnou plánovaného stejně dlouhého běhu stupňovaným tempem. Trénink zvládám v obvyklém tempu (4:53/km), ale hodnota připravenosti k tréninku přesto klesá do červených čísel (7), je hodnocena jako špatná a stav tréninku neproduktivní (díky opakovaně vyššímu tempu). Hodinky mi doporučovaly trénink na 45 minut v pomalejším tempu, běžel jsem nejen déle, ale i rychleji. Nakonec subjektivně vnímám únavu z celého týdne jako výraznější a oceňuji, jak dobře mě hodinky mají, po tak krátké době přečteného. Druhý den ráno zůstává hodnota připravenosti k tréninku nízká (25). Mé rozvržení tréninků, subjektivní pocity a hodinky se shodují, je načase zařadit volný den. Je jen na nás běžcích, zda se doporučeními rozhodneme řídit. Samotné nastavení je ale velmi dobré a nijak neodporuje základním trenérským poučkám.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: