Recenze Garmin Forerunner 55: první krok do světa pořádných sporttesterů

Recenze Garmin Forerunner 55: první krok do světa pořádných sporttesterů

Parametry

Značka Garmin
Typ techniky Sporttester
Doba provozu Až 14 dní, 20 hodin s gps
Materiál 1 Pouzdro: plast
Materiál 2 Silikonový řemínek
Hmotnost 37 g
Barevné varianty černá, bílá, tyrkysová
Výbava 1 Akcelerometr
Výbava 2 Krokoměr
Výbava 3 Bluetooth
Výbava 4 ANT+
Výbava 5 Automatický kalendář
Infocena 4990 Kč
Dodává Garmin
Více info na www.garmin.com/cs-CZ/

Zaujalo mě

  • velká výdrž baterie
  • nízká hmotnost
  • dobré padnutí
  • jednoduché ovládání

Shrnutí recenze

Garmin Forerunner je sporttester v pravém slova smyslu. Oproti smartwatch, které jsou občas taky nazývané sporttestrem, jde ale z Forerunnerů cítit důraz na výkon. Forerunnery jsou výborným vstupem do světa velkých sporttesterů a dostanete z nich víc, než byste za 4990 Kč čekali. Dlouhá výdrž baterie, relativně přesný snímač tepu ze zápěstí, přizpůsobitelné sportovní módy a další vychytávky, to je to, proč myslíme, že nové 55 fakt stojí za to.

Hlavní část recenze

Sporttester vs smartwatch

Hlavním rozdílem mezi sporttesterem nebo vyloženě sportovními hodinkami a smartwatch je ten, že smartwatch jsou určeny pro celodenní nošení (to neznamená, že ostatní hodinky nemůžete nosit po celý den). Zkrátka mají funkce, které využijete v průběhu mnoha aktivit. Například vám můžou připomenout, ať se napijete, oznámení z telefonu umí skoro všechny, některé smartwatch ale dokonce zprostředkovávají hovory. Do smartwatch si můžete nahrát různé soubory (kde byly smartwatch, když jsem maturoval?!), atd. Kdežto ryzí sportovní hodinky a sporttestery jsou určené primárně pro sportování – mají tedy větší výdrž baterie, nemají tak často dotykový displej, který může být za mokra hůře ovladatelný a mohli bychom pokračovat dále. Samozřejmě se některé funkce těchto dvou světů překrývají, jde spíše o primární určení. A Forerunnery 55 jsou tedy z kategorie sporttesterů – nenajdeme u něj dotykový displej, nemůžete z něj poslouchat hudbu, ale má plno dalších vychytávek, které byste možná ani nečekali.

Zprovoznění

První krok by měl být ten, že si stáhnete aplikaci Garmin Connect. Při zapnutí hodinek se vás hned zeptají, jestli je chcete spárovat s telefonem a následně velmi intuitivně navedou k základnímu nastavení. Spousta parametrů jde nastavit jak v hodinkách tak přímo přes Garmin Connect. Pro mě je ale výrazně jednodušší si hodinky nastavovat přes mobil a následně nastavení akorát synchronizovat.

Párování s telefonem

Sportovní módy

Podobně jako u většiny dalších hodinek je i u padesát pětek taky k výběru nepřeberné množství sportovních módů. Často se ale měřené parametry shodují, a tak se vlastně aktivity liší jen v názvu. Ale aspoň má člověk přehled, co kdy a kde dělal. Co už ale tak běžné není, je přizpůsobení jednotlivých módů. Můžete měnit počet údajů na jednom displeji, jejich organizaci i počet displejů, mezi kterými lze listovat. Zkrátka někdo má rád jeden velký údaj a raději si přepíná mezi displeji. Pro jiné je důležité mít všechny hodnoty na jednom místě. Fantazii se meze nekladou. Navíc v sobě mají hodinky zabudovaný akcelerometr, takže vám budou přesně měřit plavání v bazénu.

Přizpůsobení sportovních režimů

Baterie a GPS

Co se týče přesnosti, ta je na „tak levné hodinky“ perfektní. Odchylky se pohybují řádově v jednotkách procent. S Forerunnery 55 můžete navíc přepínat mezi módy GPS/Glonass/Galileo. Načtení gps je taky relativně rychlé – mezi budovami samozřejmě trvá o něco déle než na otevřené louce.

Baterie má podle výrobce vydržet v režimu zapnuté gps až 20 hodin. Zde je třeba být trochu skeptický, akumulátor časem postupně ztrácí na výdrži a záleží taky na okolních podmínkách. I kdybychom ale počítali 18 hodin, hodinky vám vydrží i kde jaké ultra! Bez zapnutí gps by vám měly hodinky vydržet až 14 dní. Tento údaj je trochu k ničemu, protože, proč bych si kupoval takové hodinky, když s nimi nebudu sportovat? Pokud ale sportujete 4-5x týdně na zhruba hodinu, hodinky by vám měly bez nabití vydržet cca týden.  Hodinky se dobíjejí pomocí malého jednoduchého kabelu s usb.

Nabíjecí kabel

Snímač tepu

Hodinky disponují snímačem tepu ze zápěstí. Nicméně jsem stále zastánce hrudního pásu. A to ze dvou důvodů. Hrudní pás je o něco přesnější a navíc vám výrazně šetří baterii hodinek.

Konstrukce, padnutí, ovládání

Hodinky jsou opravdu velmi drobné a minimalistické. Displej má v průměru 42 mm a hloubku cca 11 mm. Přestože je snímač tepu lehce vystouplý, hodinky nikde netlačí. Je to i kvůli hmotnosti, která je 37 g. FR55 jdou na zápěstí cítit spíš jako náramek než jako hodinky. Řemínek je velmi pružný, nicméně ho nemusíte díky nízké hmotnosti vůbec dotahovat pevně.

Jak jsem psal výše, hodinky nemají dotykový displej, což je pro mě jedině plus. Často se totiž setkávám s tím, že v dešti (nebo při extrémním pocení) kapky na displeji dělají neplechu. Zde máme 5 jednoduše hmatatelných tlačítek. Ovládání hodinek je celkově hodně intuitivní, ale stejně máte u každého tlačítka ještě napsáno, co ovládají.

Snadno vyměnitelný řemínek

Osobní zkušenost

Opravdu minimalistická konstrukce, nízká hmotnost a i absence barometru a navigace FR55 směřuje spíše na silnici. Pro opravdové outdooráky a ultra-trailové nadšence se asi hodí vyšší modely. Každopádně mě i tak překvapily, co všechno umí a kolik stojí. Pokud hledáte svůj první sporttester nebo máte omezený budged, určitě mrkněte na tyto hodinky.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: