Recenze: Garmin Forerunner 45 a 45S – hodně muziky za málo peněz

Recenze: Garmin Forerunner 45 a 45S – hodně muziky za málo peněz

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Forerunner 45 a 45S
Typ techniky Sporttester
Doba provozu až sedm dní
Hmotnost 32 g
Barevné varianty černá, bílá, červená, modrá
Údaje výrobce 1 Vysoce citlivý přijímač satelitního systému GPS, GLONASS, GALILEO
Údaje výrobce 2 Bluetooth propojení s mobilním telefonem, funkce chytrých hodinek
Údaje výrobce 3 Jednoduché plánování tréninků, běžecký trenér Garmin Coac
Výbava 1 Optický snímač srdečního tepu ze zápěstí
Výbava 2 Přijímač satelitního systému GPS, GLONASS, GALILEO
Výbava 3 Vodotěsnost do 50 m
Výbava 4 Celodenní záznam aktivity (kroky, kalorie, intenzivní minuty)
Výbava 5 Podpora pro stahování Connect IQ vzhledů hodinek (ciferníků)
Infocena 4490 Kč

Zaujalo mě

  • Extrémně nízká hmotnost
  • Decentní design
  • Přehledný displej

Shrnutí recenze

Když se vysloví Garmin, většině sportovců se vybaví sporttestery nebo cyklocomputery. Někomu dokonce s přívlastkem Fénix nebo Edge. Ale Garmin není jen o high-end modelech, které se někdy drápou i k 30 tis. Kč. Nedávno přišel s novým modelem Forerunner 45 a jeho hubenější sestrou 45S. I když… nový Forerunner až tak od podlahy nový není. Dá se říci, že má základ pevně ukotvený ve starším FR35.

Triglavský národní park

Hlavní část recenze

Nejpodstatnější rozdíly mez FR35 a FR45/FR45S

Možná si říkáte, proč pořád zmiňuji 45/45S? Model 45S je označení pro rozměrově menší variantu vhodnou třeba pro dámy (taky mi dorazily v bílé barvě, přirozeně je tedy testovala přítelkyně). Hodinky jsou identické, a to dokonce i co se rozměru displeje týče, u modelu 45S je celkový průměr o 3 mm menší (menší je samotné tělo hodinek). Dostáváme se tedy k rozměrům 42 mm pro FR 45 a 39 mm pro FR 45S. Dalším okamžitě viditelným updatem je barevný displej. Dále Garmin rozšířil možnosti sportovních módů, přidal možnost vytvoření tréninkového plánu nebo zakomponoval nový snímač tepu ze zápěstí – Garmin Gen3 Elevate. Nově máte taky možnost, aby vás hodinky upozorňovaly na moc rychlé/pomalé tempo, na druhou stranu ale třeba výdrž baterie se zapnutou gps zůstává stejná, a to 13 hodin.

FR 45 vs 45S (bílé)

Velikost

Ne, že bych za svou běžeckou kariéru vyzkoušel bůhvíkolik sporttesterů, ale Forerunner 45 je z nich rozhodně nejkompaktnější a nejlehčí. Při testování jsem několikrát úplně zapomněl, že jej mám na sobě a šel s ním třeba spát. Což je s mými Ambity nemyslitelné. Nehrozí tedy, že by hodinky při sportu nějak skákaly, tlačily nebo jinak zavazely. Stejně tak malé rozměry oceníte v případě, že si během dlouhého výběhu stokrát nasazujete a sundáváte větrovku. Pro děvčata toto vše platí dvojnásob.

Hory jim prostě sluší

Sportovní módy

Forerunnery jsou primárně určeny pro…? Ano pro běžce! V základních módech tedy najdeme běh nebo třeba běh na páse. Ale také cyklistiku, procházku a na rozhraní Garmin Connect si můžete navolit spoustu dalších módů, jako je třeba jóga atd. V jednom momentě můžete mít v hodinkách nahráno maximálně 6 sportovních módů. Což při relativně omezeném výběru (oproti dražším modelům, které mají na výběr sporty jako boulderding, tenis atd.) není nikterak zásadní – osobně mi bohatě stačí běh, cyklistika nebo běh na páse. Jediný zářez do multisportovcovy duše je absence plavání.

Různé sportovní módy

GPS a výdrž baterie

Poté, co si zvolíte sportovní mód, se začne načítat GPS. V horách na otevřeném prostranství je GPS načtena prakticky okamžitě, ale ve městě je načítání někdy opravdu porod. Teď v létě to zas tak nevadí, ale v zimě bude poskakování na místě a hypnotizování statusu načítání dosti nepříjemné. Co se týče přesnosti, ta je na „tak levné hodinky“ perfektní. Odchylky se pohybují řádově v jednotkách procent, a pokud jsem měl Forerunnery na obou zápěstích současně, naměřené hodnoty jsou téměř totožné. S Forerunnery 45 můžete navíc přepínat mezi módy GPS/Glonass/Galileo.

Garmin uvádí výdrž baterie se zapnutou GPS na 13 hodin. Tato výdrž ale v praxi platí u nových hodinek v teplém počasí. Postupem času a s klesající teplotou samozřejmě výdrž baterie klesá. Každopádně výdrž zhruba 10 až 13 hodin uspokojí nejednoho ultra začátečníka nebo dobrodruha, který nemá přístup k elektřině každý večer. Pokud nezapínáte GPS, hodinky by vám měly vydržet zhruba týden. V praxi, pokud každý den zapínáte GPS na zhruba 1 až 2 hodiny, vám hodinky bez nabíjení vydrží asi 4 dny.

propojení s kabelem

Senzor srdečního tepu

U Forerunner 45 je nově použit senzor Garmin Gen3 Elevate, který byl převzat z vyšších modelů. Nicméně, asi jsme se ještě nedostali do bodu technologického vývoje, kdy se snímač ze zápěstí bude jakkoli rovnat hrudnímu pásu. Senzor ze zápěstí je stále ovlivňován tolika faktory, jako je třeba utažení hodinek, „chlupatost“ rukou, nebo přesná pozice na zápěstí. Někde jsem se dočetl, že roli hraje dokonce barva kůže. Což nastoluje otázku rasizmu v oblasti snímání srdečního tepu. V praxi to potom vypadá tak, že v případě, kdy jsem měl na každém zápěstí jedny Forerunnery, se hodnoty srdečního tepu lišily o desítky úderů za minutu.

Rozdíl v měření tepu

Ovládání a padnutí

Oproti Forerunner 35 je přidáno jedno tlačítko navíc, což se zprvu zdá jako zanedbatelný fakt. Nicméně to výrazně zjednodušuje ovládání, které je jinak poměrně intuitivní. Několika stisknutími se dostanete ke zvolené aktivitě. Zobrazení údajů na displeji se do jisté míry nastavit, z většiny je ale předdefinované. Každopádně jsou předdefinované šikovně a asi bych si je nastavil totožně. Na jednom displeji se zobrazují 3 hodnoty, celkově můžete přepínat mezi 5 displeji. Jeden z nich si můžete nastavit podle sebe. Ostatní jsou, jak jsem psal, předdefinované. Samotný pásek je velmi pružný a v kombinaci s nízkou hmotností hodinek není třeba jej utahovat moc pevně. Toto rozhodně oceníte, pokud jedete s hodinkami na kole – na zápěstí sedí pevně a zároveň vás nikde netáhnou.

Osobní zkušenost

Pro mě bylo testování Forerunnerů trochu neprobádanou vodou. Osobně se pohybuji spíše v horách a po dlouhou dobu, a tak jsem doposud používal velké outdoorové orloje. Každopádně jsou FR45 velice příjemnou změnou. Osobně vidím jejich největší prostor použití u rekreačních běžců, kteří nebudou hodinky primárně využívat k velkým dobrodružstvím, ale jako každodenního společníka. Ocení u nich zejména extrémně nízkou hmotnost, jednoduchost ovládání střídmý design.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: