Recenze: Garmin Forerunner 265 – brilantní pohled na pokročilé funkce, třeba i s hudebním doprovodem

Recenze: Garmin Forerunner 265 – brilantní pohled na pokročilé funkce, třeba i s hudebním doprovodem

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Forerunner 265
Typ techniky Sporttester
Doba provozu režim GPS až 20 hodin, režim hodinek až 13 dní
Hmotnost 47 g
Infocena 11.990 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.
Více info na www.garmin.com/en-US/

Zaujalo mě

  • dokonalé barvy ve vysokém rozlišení
  • pokročilé tréninkové funkce
  • nízká hmotnost
  • snadná výměna řemínku

Shrnutí recenze

Nezvykle brzy, pouhých osm měsíců od vydání povedeného modelu Garmin Forerunner 255, který prošel naším podzimním testováním, přichází americká značka s dalším pokračováním oblíbené řady v podobě modelu Garmin Forerunner 265. Ze sporttesterů pro běžce se loňským zdařilým rozšířením pokročilých funkcí stal zástupce dvoustovkové řady plnohodnotným multisportovním zařízením, které oslovuje kromě běžců i komunitu triatletů. Letošní jarní novinka přichází se zásadní inovací v podobě spojení plně funkčního sporttesteru a AMOLED displeje. Po průlomovém modelu Epix a použití v řadě Venu se AMOLED displej poprvé objevuje v řadě Forerunner. A s ním spojené dotykové ovládání, které je u dvoustovek novinkou. Tlačítka samozřejmě zůstávají, při sportu se bez nich neobejdete. Vše ostatní však „dotykáč“ usnadní. Co vlastně 265ka umí? Pokročilé tréninkové funkce jako je vyhodnocení sportovní kondice, denní tréninkové doporučení, vyhodnocení celkové skladby tréninku, nebo třeba měření výkonu a dynamiky běhu bez hrudního pásu či footpodu. K tomu navíc brilantní pohled na všechna naměřená data. AMOLED displej nabízí vyšší rozlišení a lepší kontrast zobrazení. Jeho nevýhodou je lehce nižší čitelnost na přímém slunci, nutnost aktivace dotykem nebo gestem a také vyšší spotřeba energie. Ale ty barvy!

Hlavní část recenze

Na první pohled

Garmin Forerunner 265 je dostupný ve dvou velikostech a celkem šesti barevných variantách, u všech s dvoubarevným řemínkem. Verze 265 S disponuje 1,1“ displejem při zvětšeném průměru těla hodinek o sedm desetin milimetru oproti loňské verzi. U té základní, označené 265, je tělo hodinek o pouhých pět desetin milimetru větší než u modelu 255, při zachování velikosti displeje 1,3“ a současném snížení hmotnosti o dva gramy (49 vs 47 g). Zásadní novinkou je AMOLED displej, který přináší větší počet barev. Těch je nově tisíckrát více než u transflektivního displeje 255ky.

Pohledově zdařilý je nový tvar lunety, hodinky nyní vypadají daleko elegantněji. Sklíčko je u 265ky mírně nad úrovní okrajů lunety, a trochu se tak navyšuje možnost poškrábání při drsnějším používání hodinek. Nám se ale v průběhu měsíčního testování se zařazením aktivit běh, cyklistika, plavání a turistika nic podobného nestalo. Povedené jsou animované postavičky sportovců u jednotlivých aktivit – běžec, cyklista, plavec u každého odpovídajícího sportovního profilu, je to drobnost ale vypadá to fakt hezky. První nasazení na ruku nám opět připomíná skvělou nositelnost, tak jak ji známe z testování loňské verze. 265ky jsou neskutečně lehké a s tím souvisí také kvalitnější snímání srdeční frekvence, hodinky tolik neposkakují na ruce. 265ka není rozdělena na dvě verze s hudbou a bez, jak tomu bylo u loňského modelu. Mají rovnou integrovaný hudební přehrávač disponující pamětí 8 GB, dvojnásobnou oproti 255ce.

Co je nového

Jako první musíme zmínit nový displej. Co dobrého AMOLED přináší? Především vyšší rozlišení (416 x 416 pixelů), lepší kontrast zobrazení a parádní barvy. Okraje hodinek nejsou při použití AMOLED displeje tak rušivé, plynule a pohledově přirozeně přechází displej do okrajů až k černé lunetě. Lehce kontroverzní téma dotykového ovládání u sportovních hodinek, tedy nejen u řady Forerunner „rozčísnul“ již model 955, kdy především při práci s mapou prokázalo dotykové ovládání svoje opodstatnění. Přesto zřejmě bude ještě nějaký čas mít zástupce příznivců i odpůrců. Především proto, že při sportu chcete kromě jiného vidět data hned na první dobrou. Jestli u transflektivního displeje nepotřebujete vždy využít podsvícení k dobré čitelnosti, tak u AMOLED displeje se „zapnutí“ nevyhnete. Trvale zapnuto neznamená u AMOLED displeje vždy čitelné, bez aktivace zvýšení jasu se v podstatě neobejdete a je potřeba jej gestem, dotykem nebo tlačítkem aktivovat.

Změnou prošlo překvapivě jinak tradičně kulaté tlačítko. Nyní výraznější „hlavní“ tlačítko start/stop díky zvětšení a oválnému tvaru nabízí pocitově snadnější nahmátnutí, včetně většího rozpětí úhlu přiložení prstu k tělu hodinek. Z našeho pohledu je nyní lépe dostupné. Uživatelsky přívětivé! Jinak tradičně dobře reagující jsou všechna tlačítka a čitelným chodem přispívají k pohodovému ovládání.

Sportovní funkce jsou prakticky totožné s 255kou, novinkou v řadě dvoustovek je Připravenost k tréninku (hodnoty 0 až 100), která se v průběhu testu postupně optimalizuje na očekávané hodnoty, zpočátku nás „tlačí“ do delšího odpočinku, po „načtení“ kondice a tréninkových návyků testera začíná dávat sledování Připravenosti k tréninku smysl.

Další novinkou je pokročilá tréninková funkce Dynamika běhu (Running Dynamics). Ta zahrnuje dobu kontaktu s podložkou, vertikální oscilaci, vertikální poměr (ukazuje na efektivitu techniky běhu, žádoucí jsou nižší hodnoty), délku kroku, kadenci a běžecký výkon ve wattech (skvělý ukazatel pro běh v náročném terénu). Tedy data která dosud bylo možné sledovat pouze pomocí footpodu nebo hrudního pásu. Pokročilá data tak získáte přímo z hodinek, oproti hrudnímu pásu nezvládnou pouze vyváženost došlapu pravé a levé nohy. Podle dat z Dynamiky běhu lze případně pracovat na technice běhu.

Než vyrazíme na trénink

Z pohledu sportovních a tréninkových funkcí je výraznou novinkou Připravenost k tréninku. Ta zohledňuje zdravotní data, historii, intenzitu tréninku a v hodnotách 0 až 100 naznačuje vhodnost a směr dalšího tréninkového zatížení. Připravenost k tréninku vychází z dat o spánku, variabilitě srdečního tepu, doporučené době regenerace, stavu krátkodobé zátěže, historie spánku a stresu. Je to tedy velmi komplexní funkce, která poměrně přesně vyhodnotí třeba kombinaci nedostatku spánku, vysoké intenzity tréninku a nadmíry stresu. První týden se v rámci testu pohybujeme výhradně v červených číslech (do 25 bodů). Přestože trénink probíhá v obvyklém objemu i intenzitě hodinky tlačí testera do krátkých tréninků při velmi nízké intenzitě. Jakmile si nás Forerunner 265 „načte“ začínají hodnoty dávat smysl a odpovídají třeba kvalitě spánku, nebo subjektivně vnímané celkové únavě. Aktivity velmi nízkou intenzitou (třeba plavání nebo cyklotrenažer) se na Připravenosti k tréninku podepisují jen velmi málo. Po hodině plavání dojde jen k velmi mírnému snížení, po hodině lehké jízdy na cyklotrenažeru se dokonce navyšují z 51 na 52. Padesát minut kraulem rovnoměrným tempem tak s krátkodobou zátěží příliš „nazacvičí“. Připravenost k tréninku klesne o pouhé tři procentní body a doporučená doba regenerace se drží pod deseti hodinami, na rozdíl od hodnot po běžeckém tréninku, kdy překračuje i padesát hodin.  Běh dokáže s Připraveností k tréninku „zamávat“ pořádně. Hlavně v prvním týdnu používání hodinek se po hodině běhu dostaneme až k nule, respektive na 1 (na nulu neklesne nikdy). V posledním týdnu testování, kdy již hodinky mají testera dokonale „přečteného“ se do červených čísel nedostaneme ani po běhu na třicet kilometrů a celé hodnocení Připravenosti tak hodnotíme jako vyvážené a odpovídající subjektivním pocitům testera.

Stav tréninku je nyní daleko komplexnější a zahrnuje také aktivity jako plavání a cyklistika. Ve svém hodnocení zohledňuje Krátkodobou zátěž a její zaměření (aerobní, anaerobní), aktuální hodnotu VO2max, týdenní průměr Variability srdečního tepu a stav Regenerace. Do Stavu tréninku se tak třeba hodina na cyklotrenažeru zahrne v rámci krátkodobé zátěže a zobrazí se i v jejím grafu. Protože se jedná o velmi lehké „protočení“ nohou s nízkou srdeční frekvencí zlepšuje se i hodnocení rozložení zátěže ve prospěch nízké aerobní zátěže, které je jinak v průběhu testu při běžeckých aktivitách poskrovnu. Nutno podotknout, že se jednalo o cyklotrenažer bez měření vzdálenosti, nebo výkonu, pouze s měřením srdeční frekvence na hodinkách v profilu Kolo uvnitř s opravdu nízkou intenzitou.

Zmíníme ještě, že 265ky nepodporují sportovní profil pro skialpinismus, nemají také mapové podklady. Zvládnou však navigaci k cíli po předem nahrané trase.

Cena a srovnání s jinými modely

Na rozdíl od modelu 255 není v nabídce verze bez přehrávání hudby, 265ka jej má automaticky, při běhu tak lze poslouchat hudbu přímo z hodinek. Tím dochází k menším cenovým rozdílům dvoustovek oproti vyšší třídě, než tomu bylo u základní verze modelu 255. Aktuální porovnání cen:
255 – 8.190 Kč / 255 Music – 9.990 Kč / 955 -13.490 Kč
265 – 11.990 Kč / 965 -15.990 Kč
Zatímco rozhodování, zda zvolit s ohledem na poměr cena/výkon model 255 nebo 955 byl celkem oříšek i pro pokročilé sportovce, nyní se zdá, že především větší displej (skutečně obří, 1,4“) bude hovořit více ve prospěch 965ky (test připravujeme) oproti nyní testovanému modelu 265. 255ka brala dech. Množství funkcí, skvělý poměr cena výkon, nízká hmotnost. Mohla tak zamotat hlavu při výběru vhodného modelu a v mnoha ohledech zdatně konkurovala 955ce. Sportovněji zaměření uživatelé nyní možná sáhnou raději po 955kách, které od 265ky dělí pouhých patnáct set korun.

Garmin udává hmotnost 265ky o dva gramy méně než u modelu 255. Naše měření ukazuje o jeden gram méně, při zvětšení průměru hodinek o půl milimetru a zachování tloušťky těla. Na ruce rozdíl rozhodně nepoznáte. Displej je naopak u 265ky o pouhou polovinu milimetru menší než u verze 255. Zato rozlišení je téměř dvojnásobné, z 260×260 na 416×416. Verze S si „drží“ hmotnost 39 gramů a zajímavé je, že udávaná výdrž je u menší verze až 15 dní (o dva více) v režimu chytrých hodinek než základní verze 265ky (zřejmě vlivem menšího displeje).

V režimu chytrých hodinek je u 265ky udávaná výdrž baterie 13 dní, o jeden den méně než u 255ky, v režimu GPS až 20 hodin oproti 30 hodinám modelu 255. Rozdíl výdrže baterie v režimu využití všech satelitních systémů společně s přehráváním hudby, je u 265ky příznivější, 6 hodin oproti 6,5 hod u modelu 255. Čím 265 výrazně vyniká je paměť, které je dvojnásobná oproti modelu 255, 8GB vs 4GB.

Zásadní, na první pohled rozdílný je displej. 255ky mají transflektivní, nedotykový. 265ky pak AMOLED dotykový displej, který nabízí krásné, jasné barvy a tím pádem skvělou čitelnost. Na přímém slunci je čitelnost lehce horší než u 255ky, ale v lese, navečer nebo při zatažené obloze má zase navrch AMOLED displej 265ky.

Dobré ráno sportovče

Ranní zpráva je takovým souhrnem regenerace a zároveň doporučením aktivity pro nový den. S ohledem na předchozí trénink, kvalitu spánku (včetně variability srdečního tepu) a stav Body Battery hned ráno vidíte na displeji, jak intenzivní, popřípadě jak dlouhý by měl být váš dnešní trénink. Včas tedy můžete zareagovat a vzít si třeba tempové boty, pokud vybíháte hned po práci, nebo si vyhradit čas na trénink podle doporučeného motivu zatížení.

Na noc se povedeně vypne displej a hodinky se po desáté samy přepnou do úsporného režimu a neruší tak při spánku, bez jakéhokoli nastavování. Noční režim lze jednoduchým způsobem samozřejmě kdykoli aktivovat, nebo pozměnit podle zvyklostí uživatele.

Výdrž baterie

Baterie „poztrácí“ kolem 20 % za den, záleží samozřejmě na způsobu nastavení a aktivitě uživatele, v rámci testování hodinky sledujeme a zapínáme, aktivujeme násobně častěji než při běžném používání, určitě lze při vhodném nastavení a přiměřeném používání něco na výdrži přidat. Při necelých dvou hodinách aktivity denně v rámci testování je tak výdrž zhruba pět, šest dní (při trvale zapnutém displeji). Značka udává výdrž baterie 265ky 13 dnů v režimu chytrých hodinek a 20 hodin v režimu GPS. Nenechte se zaskočit napájecím kabelem s koncovkou typu USB-C, vzhledem k výdrži baterie je nabíječka na sportovní víkend vhodná, třeba při delších cyklovýletech.

Další informace

Osobní zkušenost testera

„Změna tvaru hlavního tlačítka se povedla, z klasického tvaru se mění na větší, oválné. Je tak lépe ovladatelné ale pocitově s méně citelnou hranou přechodu od samotného těla hodinek, za mě by tlačítko mohlo být klidně ještě výraznější. Možná je to jen generační záležitost, ale mě u AMOLED displeje vždy přišla otravná prodleva, byť v řádu pidisekundy, než se hodinky „zapnou“. Prostě vyžadují zvýšení úrovně jasu a chvíli tak trvá, než jsou zcela aktivní i při trvale zapnutém displeji během aktivity. Ta drobná prodleva mezi pohledem na hodinky a plnohodnotnou čitelností byla vždy hlavním důvodem, proč jsem tzv. chytré hodinky jako běžec ignoroval. V bazénu přesto dávám novému displeji palec nahoru hned na první dobrou, čitelnost je opravdu vynikající. Při běhu si postupně zvykám na prodlevu v aktivaci jasu displeje, a nakonec přes počáteční „odpor“ hodnotím spojení AMOLED displeje s běžeckým sporttesterem jako funkční a zdařilé. Kde za mě zůstává otazník je cyklistika. Při fixaci hodinek na řídítka je AMOLED displej obtížněji použitelný, pokud si hodinky při cyklistice nechám na ruce je nutnost použití gesta (i s ohledem na občasné vynucené opakování) problematická a může mít vliv také na bezpečnost, zejména při jízdě ve městě. Jako konstrukční nevýhodu vidím přesah sklíčka (zaoblení) nad úroveň lunety a tím zvýšenou možnost poškrábání. Když se po skončení testu vracím ke svým starým Fénixům „musím“ změnit nastavení jasu. Hodinky, které roky používám naprosto bez problémů jsou nyní tak nějak šedivé a nevýrazné. Jestli AMOLED něco vypaluje, tak paměť toho jak krásné barvy a s jakým kontrastem umí na hodinkách vykouzlit.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: