Recenze: Garmin Forerunner 255 Music – střední třída s nádechem luxusu

Recenze: Garmin Forerunner 255 Music – střední třída s nádechem luxusu

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Forerunner 255 Music
Typ techniky Sporttester
Doba provozu režim GPS až 30 hodin, režim hodinek až 14 dní
Hmotnost 49 g
Infocena 9990 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.

Zaujalo mě

  • skvělý poměr cena/výkon
  • multisportovní využití
  • velikost displeje
  • nízká hmotnost
  • pokročilé funkce

Shrnutí recenze

Letošní novinka z dílny Garminu klame názvem i tělem. Zdaleka už není sporttesterem zejména pro běžce, ale plnohodnotným multisportovním zařízením, které osloví zejména komunitu triatletů. Pokud ji chceme zařadit do tzv. střední třídy sporttesterů, pak jedině s dovětkem – střední třída s luxusní výbavou. S ohledem na hmotnost, výšku těla hodinek, a vlastně i cenu je pak doslova ohromující nejen „nadupanost“ funkcemi donedávna střední třídě zapovězených, ale také výdrž baterie s pěknými 30 hodinami v režimu GPS. Pokročilé funkce jako wifi nebo barometr doplňují bezkontaktní platby či zpřesnění navigace. Garmin Forerunner 255 Music na první pohled upoutá velikostí displeje, výraznými tlačítky a velmi příjemnou nositelností, necelých padesát gramů na ruce ani necítíte. A to i díky příjemnému mírně pružnému řemínku s rychlospojkou. V cenové hladině pod deset tisíc korun budete jen těžko hledat srovnatelnou konkurenci.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Na první pohled zaujme samozřejmě velikostí displeje. Velikost 1,3“ s rozlišením 260 px zajistí bezproblémovou čitelnost dat. Sledování aktivity je na vysoké úrovni, těžko se při běhu přehlédnete. Displej je stejně velký jako u top modelu řady Forerunner – 955ky, ten má ale o milimetr větší tělo hodinek, a tak u 255ky opticky působí displej jako větší a okruží méně rušivé.

Při nandávání na ruku si nelze nevšimnout příjemně ohebného, mírně elastického řemínku. Ten je stejně jako u předchozí řady ukotvený k tělu hodinek rychloupínacími stěžejkami. V testu držely hodinky spolehlivě nejen při běhu, ale i ve všech náročnějších situacích (horské kolo, horská turistika) naprosto bez zaváhání. Jakmile 255ky nandáte na ruku další rozdíl ihned pocítíte. Nízká hmotnost, těsně pod padesát gramů, dělá z modelu Forerunner 255 jednoho z favoritů na opravdové intenzivní sportování. Na ruce nepřekáží, ani při neběžeckých aktivitách, ani při celodenním nošení.

Ovládání je výhradně pomocí pětice výrazných tlačítek, žádný „dotykáč“, pěkně postaru a na jistotu. Tlačítka jsou výrazná, dobře „nahmátnutelná“, ovládání spolehlivé i při opravdu intenzivním běhu. Absence dotykového displeje může ale být v dnešní době pro některé uživatele nevýhodou, na kombinaci tlačítka / dotykový displej jsou zvyklí a vyhovuje jim. Při procházení funkcí zaujmou zejména ty, které obvykle očekáváme u vyšších řad. Wifi měl již model 245 Music, ale barometr je u „dvoustovkové“ řady novinkou. To zaujme zejména trailové běžce, případně cyklisty. Testujeme verzi Music a ta nabízí solidní úložiště pro až 500 skladeb. Stačí vzít sluchátka a vyrazit.

Model Forerunner 255 je dostupný také ve verzi S. Ta má zhruba o čtyři milimetry menší tělo, je lehčí o deset gramů a má užší, 18 mm řemínek. V režimu GPS si zmenšení rozměrů vynutí snížení výdrže baterie o čtyři hodiny ve srovnání s testovaným modelem. Paměť 4 GB je u obou verzí shodná, stejně jako cena pro varianty Music těsně pod deseti tisíci.

Vyrazme na trénink

Vzhledem k dlouhodobému používání modelů Garmin s ovládáním netápeme ani při prvním vyběhnutí. Dotykový displej nám opravdu nechybí, tlačítka jsou výrazná a když víte kde zmáčknout, lze pohodlně sledovat data i v náročnějším terénu. Během aktivity lze podrobněji sledovat data nejen o nadmořské výšce, ale také třeba celkový výstup nebo stupeň stoupání při běhu. V průběhu aktivity lze sledovat také teplotu, za nás to ale má smysl pouze při plavání, jinak je teplota výrazně zkreslena teplotou vlastního těla.

Právě plavání (venkovní) je další novinkou, která Forerunneru 255 Music rozšiřuje spektrum sportovců, které může oslovit, o komunitu triatlonistů. Na ty zřejmě cílí i další vylepšení v podobě měření a sledování hodnoty VO2max při cyklistice (dosud pouze při běhu), možnost připojení měřičů výkonu pro cyklistiku, nebo ovládání chytrého trenažeru.

O měření srdeční frekvence se stará čtvrtá generace optického snímače. Při úzkém zápěstí a u těžších modelů nelze občas změřit přesněji srdeční frekvenci bez použití hrudního pásu. 255ky to ale zvládají až překvapivě dobře.

Zobrazení dat, aneb když méně je více

Datové obrazovky lze nastavit v rámci jednotlivých aktivit až pro šest údajů, nejen v testu ale preferujeme méně dat na více obrazovkách pro lepší čitelnost v terénu, nebo při intenzivnějším tempu běhu. Po skončení tréninku se přímo v hodinkách zobrazí přehledný souhrn dat, nejen v textové, ale i grafické podobě. Pro základní rychlé shlédnutí parametrů zatížení naprosto dostačující.
255ky nemají mapy, ale drobečkový záznam trasy vás případně může udržet ve správném směru, pokud běžíte okruh v neznámém prostředí, jako my při testu. Lze si nastavit navigaci po trase, a i s ní se opravdu dá pohodlně běžet. Novinkou je možnost zvolení průběžných bodů na trase, na které vás hodinky upozorní.

Dobré ráno, sportovče

Ranní zpráva je takovým souhrnem regenerace a zároveň doporučením aktivity pro nový den. S ohledem na předchozí trénink, kvalitu spánku (včetně variability srdečního tepu) a stav Body Battery hned ráno vidíte na displeji, jak intenzivní, popřípadě jak dlouhý by měl být váš dnešní trénink. Včas tedy můžete zareagovat a vzít si třeba tempové boty, pokud vybíháte hned po práci, nebo si vyhradit čas na trénink podle doporučeného motivu zatížení.

Tréninková doporučení jsou zpočátku výrazně podhodnocená, testujeme hodinky souběžně s objemovými botami do terénu, a tak minimálně jednou týdně běžíme vzdálenost přes dvacet kilometrů. Hodinky přesto opakovaně doporučují třicetiminutový klidný běh. Po týdnu se ale vše mění a doporučení začínají dávat smysl, třeba jako u motivu 3x8minut v tempu 4:45/km s pauzou 3 minuty při celkovém zatížení na 50 minut. Podobné je to s predikcí očekávaného výkonu. Po prvním týdnu testování při aktuální výkonnosti testera lehce pod čtyřicet minut na 10 km předpovídají hodinky výkon zhruba o pět minut horší, u půlmaratonu zhruba o 12 minut a u maratonu již více než půlhodinové „zpoždění“.

Slušná výdrž baterie

Hodinky zvládnou až 30 hodin v režimu GPS, v režimu hodinek pak fungují celé dva týdny. Výdrž baterie samozřejmě ovlivňuje využití jednotlivých funkcí hodinek. Lze ji navýšit třeba také nastavením typu satelitů, a to pro každou aktivitu samostatně. Můžete volit mezi příjmem signálu samostatné GPS, nebo celkem pětice různých systémů s automatickým výběrem systému s nejlepším signálem, nebo využití více pásem GPS. K baterii nejšetrnější je funkce UltraTrac (až 54 hodin) s prodlouženými intervaly záznamu, hodící se zejména pro velmi dlouhé ultra běhy nebo cyklistické tréninky. V režimu GPS se všemi systémy a přehráváním hudby je udávaná výdrž šest hodin. Reálně bylo v testu potřeba nabíjet každý šestý den, při necelých deseti hodinách aktivity (se zapnutou GPS) týdně. Víkend bez nabíječky tedy není v případě Forerunner 255 Music žádná utopie, ale běžná realita.

Osobní zkušenost testera

„Dlouhodobě používám model Fénix 5 Plus, funkčně naprostá spokojenost, ale občas „zápasím“ s větší hmotností. Dlouhé běhy, čtyřicet, padesát kilometrů to už moc příjemné na ruce nejsou, podobné je to na horském kole. Nad řadou „dvoustovek“ jsem dříve tak trochu ohrnoval nos. O to větší překvapení pro mě bylo, co všechno 255ky umí. Barometrický výškoměr, nebo třeba wifi jsou jen špičkou všeho, čím mě zaujaly. Jako triatlonista oceňuji lehkost, ale i nízkou výšku těla hodinek, neopren přes ně přetáhnete hravě. Při běhu o nich ani nevím, na kole vůbec nepřekážejí. Navíc oproti mým Fénix 5 Plus je displej o poznání větší, čitelnost dat vynikající! Z mého pohledu je to s mírnou nadsázkou „bratrovražedná mise“. Jen těžko se budou hledat výkonnostním sportovcům relevantní důvody pro pořízení některého z dražších modelů ať už řady Forerunner nebo Fénix. Poloviční nebo až třetinová cenovka maže výhodu vyšší odolnosti, navíc pro běžně trénujícího vytrvalce s obvyklým týdenním zatížením kolem deseti hodin je výdrž baterie naprosto luxusní. Pokud bych si nyní pořizoval sporttester pro opravdové sportování sáhnu bez váhání právě po modelu Garmin Forerunner 255. Mám úzké zápěstí a vím, že u těžších modelů se mi nepodaří změřit přesněji srdeční frekvenci bez použití hrudního pásu, 255ky to ale zvládají překvapivě kvalitně jako jeden z mála modelů, které jsem měl možnost testovat. Osobně mi chybí jen opravdu malá drobnost. Druhé poutko pro průvlek přesahu řemínku. Tady je pouze jedno a řemínek se před sponou výrazně prohne, navíc třeba při plavání se může vyvléknout. To ale spraví investice za osmdesát korun.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: