Recenze: Garmin Fénix 8 – král je (skoro) mrtev, až žije král

Recenze: Garmin Fénix 8 – král je (skoro) mrtev, až žije král

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Fénix 8 - 47 mm, AMOLED
Typ techniky Sporttester
Hmotnost 80 g
Infocena 24.990 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.

Zaujalo mě

  • dokonalé barvy ve vysokém rozlišení
  • pokročilé tréninkové funkce
  • výdrž baterie
  • dynamické plánování trasy
  • velikost displeje 1,4“ testované verze

Shrnutí recenze

Tak tomu říkám správné načasování. Na mé tváři vyvolalo až úsměv. K třítýdennímu testování dostávám novinku americké značky Garmin, model Fénix 8 ve verzi 47 mm s displejem AMOLED. Ze zápěstí sundávám své stařičké Fénix 5 a vrhám se na letošní novinku. Po dvou třech dnech si všímám, že se na mých hodinkách odložených na stole něco děje. Přechod obrazovek se mění v pomalé stahování rolety, tlačítka reagují velmi opožděně, opakovaně nelze spustit jednotlivé aktivity. Hodinky, které roky „makají“ bez sebemenšího zaváhání jsou zjevně na konci sil. Zato na ruce vše šlape jak „švýcarské hodinky“. I když nejsem zrovna fanoušek AMOLED displeje jsem z „osmiček“ přes některé drobné výtky nadšený. Jsem ale „stará škola“ a přestože AMOLED displej nabízí brilantní pohled na všechna naměřená data, vyšší rozlišení a lepší kontrast zobrazení já preferuji stále zapnutý MIP displej. Ale i ten je u Fénix 8 k mání, a to dokonce ve dvou velikostech i dvou barevných variantách. Cena je ukrutná, ale přesto nezbývá než zvolat: „Král je (v mém případě skoro) mrtev, ať žije král!“

Hlavní část recenze

Na první pohled

Testuji pro Svět běhu, a tak je potřeba zmínit, že v případě Fénix 8 se nejedná primárně o běžecké hodinky. Jejich zacílení je na všechny outdoorové aktivity, tedy běh nevyjímaje, ale potěší zejména skialpinisty, milovníky horských túr či různých přechodů, nyní nově i potápěče. Zkrátka pokud jen a jen běháte, poohlédněte se po modelech z řady Forerunner, ať již po FR965 nebo třeba starších FR255 se skvělým poměrem cena/výkon. Pokud běháte déle než dlouho, můžete zvážit pořízení další letošní novinky Enduro 3 s výdrží pro mimozemšťany (jsou lehčí – 63 g, vydrží déle – 120 hodin s GPS, mají transflektivní displej 1,4“). Když ale k běhu přidáte běžecké lyžování, cyklistiku, horské túry nebo třeba skialpy, jen těžko budete hledat lepšího parťáka na každodenní outdoorové dobrodružství než právě letošní novinku Garmin Fénix 8. Já v rámci testování hodinky vyzkoušel kromě běhu na horském i silničním kole, při plavání v bazénu (mimochodem tam je AMOLED skvělý) a na kratších i delších výletech do přírody.

Modely Garmin testuji poměrně pravidelně, dva tři modely za rok mám možnost vyzkoušet. Zpravidla se ale jedná o běžecké modely, zejména z řady Forerunner. Spoustu novinek tedy znám právě z testování, i když je na svých Fénix 5 nemohu nebo nechci využívat. AMOLED displej a celá řada pokročilých tréninkových funkcí tak pro mě nejsou žádným překvapením. Tím je (v porovnání s mým Fénix 5) zlepšené usazení na zápěstí a celkově pocitově příjemnější nošení pro běžce stále přece jen poměrně těžkých hodinek. Testuji ocelovou verzi, a i ta je v porovnání s Fénix 5 Sapphire o téměř deset gramů lehčí. Ve spojení s méně vypouklým dnem a zmenšením úhlu úchytů osiček k tělu hodinek si celodenní nošení pocitově nezadá třeba i s o třicet gramů lehčími FR965kami. Své Fénix 5 sundávám ze zápěstí mimo sport poměrně pravidelně (právě z důvodu vyšší hmotnosti), testované Fénix 8 jen výjimečně. Navážených 81 gramů by zřejmě tipoval málokdo.

Co je nového

Jako první musím zmínit nový displej. Zásadní inovací je u řady Fénix totiž použití AMOLED displeje, jeho výhodou je vylepšení kontrastu a barev, což nejlépe samozřejmě vnímám při zobrazení mapy. Na detaily mapy, včetně popisků je díky AMOLED displeji opravdu radost pohledět. Jeho nevýhodou je lehce nižší čitelnost na přímém slunci, nutnost aktivace dotykem nebo gestem a také vyšší spotřeba energie. Ale ty barvy!

U Fénix 8 je možnost výběru ze tří velikostí, což přináší i různé hmotnosti. Hmotnost lze kromě velikosti „osekat“ výběrem modelu z prémiovějších materiálů, samozřejmě s navýšením ceny. Z pohledu běžce má hmotnost své limity s ohledem na komfort nošení. Může to být ale poměrně individuální a z vlastní zkušenosti vím, že leccos lze vylepšit vhodným řemínkem.

Hodinky nově umožňují také telefonování, což je pro mě naprosto zbytečná funkce, mobil na sportování prostě nenosím. V rámci ovládání také zpočátku mírně „bojuji“ s krytem reproduktoru. Z pohledu běžce je trochu neprakticky umístěný mezi hlavními ovládacími tlačítky, naštěstí více „překáží“ u zastavení aktivity (vpravo nahoře), než při potřebě měřit intervaly (vpravo dole). U tlačítka LAP je to ještě v pohodě, je tam mezírka, která dovolí přesné nahmátnutí tlačítka. U tlačítka START / STOP je již potřeba dostat pod kůži automatické nahmátnutí shora, pokud jste byli zvyklí nahmátnout prostor mezi tlačítky a posunout prst lehce nahoru, tak nyní takto tlačítko jen tak lehce nezmáčknete. Vše je samozřejmě o cviku, po několika trénincích už mi to tolik nevadí, ale dovedu si představit situaci, kdy na konci závodu budu totálně prošitý a v té chvíli chci prostě aktivitu ukončit na první dobrou, a ne šmátrat po hraně hodinek.

Než vyrazím na trénink

Na úvodní nastavení, aktualizace a instalaci map je dobré si vyhradit trochu více času, pokud to zkusíte zvládnout v práci, nebude z vás mít šéf zrovna radost. Je škoda, že nelze „překlopit“ nastavení obrazovek z jiného (staršího) modelu a je nutné vše nastavovat znovu, přitom data jako VO2max, laktátový práh či predikce výkonnosti si systém převést umí. Pravdou je, že nový model nabízí (obzvláště v mém případě s vynecháním dvou generací) zcela jiné možnosti a při pouhém překlopení starého rozvržení dat bych lehce přehlédl nový parametr, nebo možnost zobrazení.

Optický sensor

Rád pochválím také optický senzor měření srdeční frekvence. Zobrazená data téměř kopírují hodnoty z měření pomocí hrudního pásu, třeba u Fénix 5 je měření optikou vlastně nepoužitelné. To u Fénix 8 i přes tenký rukáv dresu na kole zaznamenávám použitelné hodnoty. Při běhu je měření naprosto v pořádku. Je to zřejmě i důvod, proč se v prvních dnech testování neustále posouvá má hodnota VO2max. Přičítám to právě zlepšení kvality měření srdeční frekvence. Naměřené hodnoty jsou nyní až o deset tepů nižší, bez nesmyslných výkyvů při konstantním tempu běhu.

Zajímavé vychytávky a sportovní funkce

  • Svítilna na hodinkách se mi líbí, opravdu může v nouzi pomoci, není to jen „bludička“, navíc umožňuje použití červeného světla.
  • Vestavěný mikrofon a reproduktor umožňuje volání a příjem hovorů přímo z hodinek, osobně považuji za zbytečnost, mobil na sportování nenosím.
  • Skóre běhu do kopce ukazuje, jak dobří jste právě v kopcích, sleduje vytrvalost do kopce, sílu do kopce a VO2max, výsledné skóre (0 – 100) hodnotí efektivitu běhu do kopce.
  • Poměr zátěže, porovnává krátkodobou a dlouhodobou zátěž, sleduje změny v tréninku v rámci Stavu tréninku. Krátkodobá sleduje data za poslední týden, dlouhodobá za poslední čtyři týdny. Jejich poměr pak ukazuje, jakým směrem se tréninková zátěž ubírá. Lépe a spolehlivěji tak poznáte, zda je zátěž adekvátní, nebo zda příliš „tlačíte na pilu“.
  • Skóre vytrvalosti ukazuje, jak se zlepšuje kondice, vyšší skóre je předpokladem pro dlouhodobější výkony, ikony aktivit, které k tomu přispěly se zobrazí pod hodnocením skóre.
  • U triatlonu, nebo duatlonu je nyní možnost využití automatického přepnutí mezi jednotlivými disciplínami v rámci závodu.
  • Předpověď výsledků – za mě stále poměrně nedokonalý ukazatel, po třech týdnech testování je predikce výkonnosti výrazně podhodnocená, třeba na 10 km téměř o čtyři minuty, u půlmaratonu něco málo přes osm minut oproti mé aktuální výkonnosti. Predikce času na 5 km-10 km-1/2M-M se mění po každém tréninku a „předpovídá“ aktuální denní výkonnost, to je rozhodně povedené a ukazuje uživateli, jak kolísá výkonnost různými vlivy – těžký trénink, nedostatek spánku, nebo nachlazení spojené s vyššími tepy.

  • Denní doporučení se zdají být trochu mimo realitu, přestože v podstatě neběhám kratší, než 10 km vzdálenost, zpravidla 12 – 20 km, systém mi opakovaně několikrát v týdnu doporučuje běhy od 28:00 do 40:00 minut, s jedním delším během lehce přes hodinu.
  • Topo mapy, umožňují třeba automatický výpočet trasy do stanoveného cíle, k dispozici jsou i mapy golfových hřišť či lyžařských středisek, skvělá je funkce dynamického plánování okružní trasy s možností úpravy trasy při dodržení původní délky.
  • Záznamník hlasových poznámek přímo v hodinkách je skvělá vychytávka pro „udržení“ nápadů či poznámek, třeba přímo k testování hodinek. Zajímavým pomocníkem může být Hlasové ovládání hodinek, i když tam to občas trochu skřípe.

Cena a srovnání s jinými modely

Model Fénix 8 nabízí tři velikosti pouzdra (43, 47 a 51 mm), dvě velikosti displeje (1,3“ a 1,4“) a dva typy displeje (AMOLED a MIP). K tomu ještě dvě verze se solárním nabíjením. Jen s AMOLED displejem je dohromady dvanáct barevných variant, většinou decentních a tradičních ze kterých lehce vybočuje jen oranžová a žlutá. Velké je i cenové rozpětí. Od necelých pětadvaceti tisíc verze Fénix 8, 43 mm AMOLED (nerezová luneta, sklíčko Gorilla Glass) až po téměř třiatřicet tisíc verze Fénix 8, 51 mm s AMOLED displejem a titanovou lunetou. Co se týká hmotnosti, rozpětí je od 60 gramů nejmenší verze Fénix 8 (43 mm) s použitím titanu až po 102 gramů ocelové verze s průměrem pouzdra 51 mm. Osobně jsem rád, že Garmin stále umožňuje vybírat z verzí s transflektivním displejem. Byť jen ve variantě Solar, ale zato ve dvou velikostech těla hodinek i displeje (47 mm a 51 mm, 1,3“ a 1,4“). Obě ve dvou barevných variantách, kde žlutá je mým favoritem. Všechny čtyři varianty Solar zdobí titanová luneta.

Výdrž baterie

Pokud nejste Kilian Jornet či Radek Brunner nemůže být výdrž baterie nějakým zásadním tématem. Výdrž je dnes tak dobrá, že spíše hrozí zapomenout, kde jste nechali nabíjecí kabel než to, že nějakou aktivitou hodinky „zničíte“. Testovaná verze má udávanou výdrž téměř čtyřicet hodin při použití GPS s trvale zapnutým displejem. I když jsem dávno za zenitem sportovní výkonnosti, stále se snažím pravidelně hýbat a nějakých deset až dvanáct hodin týdně si na sportování vyhradím. Udávanou výdrž mohu po testování více méně potvrdit. Hodinky vlastně cíleně ani nenabíjím, s výjimkou přenášení dat do Garmin Connect, kdy jsou hodinky krátce propojené s PC kabelem. Končím testování po třech týdnech s kapacitou baterie 42 % a to i přes časté listování a prohlížení, které jako běžný uživatel již později pravděpodobně výrazně omezím.

Osobní zkušenost testera

„Osobně bych vždy preferoval verzi s MIP displejem, a moc se mi líbí, že Garmin tuto možnost stále u řady Fénix zachovává. AMOLED displej je pro běh v lese, za šera nebo v noci naprosto parádní, skvělý při používání mapy, umožňuje výbornou čitelnost dat v bazénu, ale pro cyklistiku je dost limitující neustálé zhasínání displeje. Použití AMOLED displeje je tedy za mě jako multisportovce stále diskutabilní. Ano, pokrok nezastavíš, ale pokud něco funguje, přijde mi zbytečné to „násilně“ měnit. Pro cyklistiku (silnice i MTB) a běhání v horském prostředí je na MIP displeji vše bez problémů čitelné, především na přímém slunci z mého pohledu lepší než s AMOLED displejem. Třeba na kole při uchycení na řídítka je navíc AMOLED displej naprosto nepoužitelný. Co mi vadí úplně nejvíc je ta kratičká prodleva AMOLED displeje při každém letmém pohledu na hodinky mimo sportovní aktivity. A samotné testování? Z pohledu tréninku se VO2max poněkud překvapivě každý trénink lehce zvedá, během prvního týdne používání Fénix 8 z 52 na 55, což je docela dost. Cítím se sice dobře, ale zlepšení bych spíše přičítal velmi dobrému snímání srdeční frekvence. Hodnoty se oproti měření Fénix 5 snížily a zdá se, že lépe odpovídají skutečnosti. Zajímavé je, že i na kole, kde nyní na podzim nandávám hodinky přes tenký dlouhý rukáv cyklodresu, bylo měření poměrně přesné. Po prvním intervalovém tréninku se také výrazně zlepšil odhad výkonnosti na tratích od 5 km až po maraton. Zde ale přetrvává má výtka k predikci výkonu. Když v rámci obvyklého tréninku běžím 20 km lehce stupňovaným tempem, rychlejším, než je predikce tempa na půlmaraton, nedojde ke korekci očekávaného výkonu na trati půlmaratonu. Systém zjevně bere v potaz pouze výkon na přesně odpovídající trati. Na druhou stranu, po svižných čtyřstovkách zvládne upravit očekávaný výkon, zejména na trati 5 a částečně i 10 km.“

PS: Po restartování se mé stařičké Fénix 5 vzpamatovávají, a ještě nějakou tu chvíli zřejmě vydrží. Testovaný model Fénix 8 balím po třech týdnech zpět do krabičky a na zápěstí vracím své „pětky“. A přestože mi nyní připadají malé, těžké, navíc s ošoupanou lunetou vím, že dokud budou „dýchat“ za nic je nevyměním. Ale až přijde jejich čas? Já už svého favorita mám!

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: