Recenze: Garmin Enduro 3 – vybij mě, když to dokážeš

Recenze: Garmin Enduro 3 – vybij mě, když to dokážeš

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Garmin Enduro 3
Typ techniky Sporttester
Materiál 1 Titan
Materiál 2 Safírové sklíčko
Hmotnost 63 g
Infocena 22.490 Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.

Zaujalo mě

  • výdrž baterie
  • pokročilé tréninkové funkce
  • praktická navigace
  • účinnost solárního nabíjení
  • přesnost optického sensoru

Shrnutí recenze

Jako sportovci, jsme zaměřeni na výkon. Zvládnout trénink, závody, vydržet co nejdéle. Není se tedy co divit, že stejné nastavení očekáváme od svého sportovního vybavení. Boty, kolo, lyže, hodinky nevyjímaje. Vděčné téma nejen mezi běžci – kolik toho baterie hodinek vydrží je nyní u konce. Nevěříte? Nový model Garmin Enduro 3 funguje v režimu chytrých hodinek více než měsíc a s monitorováním tréninku při využití GPS až pět dní. V kuse! A pokud je nad vámi azurové nebe jsou čísla ještě více ohromující. Od třech měsíců v běžném režimu až po teoretické nekonečno v režimu Expedice. Ne, tyhle hodinky vás výdrží omezovat nebudou a snad jen Chuck Norris má nějakou naději rychle přiblížit stav baterie k nule! Garmin Enduro 3 ale není jen o výdrži baterie. Čím ještě zaujme? Novým designem, pohodlným řemínkem, ale i množstvím pokročilých tréninkových funkcí nebo skvělou navigací. Enduro se ve třetím vydání více rozkročilo směrem k multisportovnímu využití. Vydalo se vlastní cestou a povedeně nyní vyplňuje mezírku mezi řadou Forerunner a řadou Fénix.

Hlavní část recenze

Jak dlouho? Dlouho!

Vlastně jsme si o to jako vytrvalostní sportovci tak trochu říkali. Ty věčné debaty, jaká je škoda, že baterie u sportovních hodinek nevydrží o něco déle. Až si v Garminu řekli dost. Již několik posledních modelů americké značky svou výdrží násobně přebíjelo fyzické možnosti běžných vytrvalců. Enduro 3 je ale jiná liga. Až se jednou přesunou do muzeí, uvidíte je hned vedle strojů s označením Perpetuum Mobile. Jak nejlépe popsat výdrž baterie? Možná hláškou z oblíbeného filmu Pelíšky: „Jak dlouho? Dlouho!“ Nekonečně dlouho. Samozřejmě, tréninkem stav baterie lehce ubývá, ale běžným nošením se můžete posouvat i proti proudu času. Třeba při jedné z vycházek za krásného slunečného počasí s krátkým „zevlením“ na lavičce se domů vracím s nárůstem výdrže baterie o 2 %. Opravdu to funguje!

Zapůjčení hodinek na test je po dobu čtyř týdnů, nabíjecí kabel vyndávám za celou dobu z krabičky jen jednou. Po dvou týdnech s dvanácti aktivitami od jedné do dvou hodin, s celodenním nošením, neustálým listováním, prohlížením a zkoušením, které bych si jako běžný uživatel odpustil je výdrž stále lehce nad 20 % a tak jen spíše ze zvyku sahám po nabíjecím kabelu. A to testuji na jaře s proměnlivým počasím a menší dobou slunečního svitu. Přes léto jsem i díky cyklistice a častým výletům venku klidně i deset hodin denně, a to už může být z pohledu solárního dobíjení pořádně zajímavé! Upřímně, kdo z nás vytrvalců má takové štěstí, že se týden nepotká se zásuvkou? Mě osobně stačí, když hodinky vydrží víkendové aktivity a nemusím si brát nabíječku mimo domov na prodloužený víkend. Vše navíc je bonus, který ale ani při dvanácti hodinách aktivního pohybu týdně asi úplně nedocením. K výdrži baterie ještě dodám, že jsem nijak neupravoval nastavení jasu, doby podsvícení displeje, nebo kvalitu GPS záznamu. Při důkladnějším nastavení by kabel pravděpodobně zůstal v krabičce třeba i o týden déle.

Tak abychom to uzavřeli. Sečteno podtrženo, výdrž baterie již přestává být tématem. Nejen jako běžci si musíme najít jiný parametr o kterém budeme donekonečna debatovat, téma baterie je nyní vyčerpané.

Povedený vzhled

Nový, velice povedený je design Enduro 3. Hodinky nyní na první pohled nejsou až tak moc podobné řadě Fénix, ale jdou svou vlastní cestou a nutno říct, že mají šmrnc. Mě osobně se moc líbí! Tenká luneta opticky zvětšuje již tak obří displej, pásek solárního dobíjení je v černé barvě, která neruší při letmém pohledu na displej. Dobře dostupná jsou tlačítka bez překážejícího mikrofonu jako u Fénix 8, se žlutozeleným zvýrazněním hlavního tlačítka, což je vlastně jedno z poznávacích znamení řady Enduro. Tenká luneta je pohledově pěkná, může ale trochu méně chránit samotné sklíčko. To je u Enduro 3 safírové, tedy se zvýšenou odolností, přesto když vidím na svých starých Fénixech spousty škrábanců právě na lunetě, myslím, že sklíčko bude tenoučkou lunetou přece jen méně chráněné.

Při obřích rozměrech mohou hodinky nabídnout i velký displej. 1,4“ je ideální rozměr pro stárnoucího sportovce, který již na čtení musí použít brýle. Na tak velkém displeji je zároveň o něčem jiném dotykové ovládání, a to nejen pro práci s mapou. Zobrazit lze díky většímu displeji až osm datových polí. Já nejčastěji používám při aerobním tréninku na jedné obrazovce tři data, při intervalovém čtyři, zde čitelná naprosto dokonale. Klidně bych si nějaká data přidal, bez ztráty přehlednosti a čitelnosti, ale osobně se při samotném tréninku soustředím spíše na základní data a podrobnosti „zkoumám“ až v klidu doma na PC. Mimochodem, Enduro 3 usnadňuje také výběr velikosti, materiálu či barvy: velikost 51 mm, titan, černá barva. Ber, nebo neber.

Jaký zvolit řemínek?

Nejsem zrovna fanda nylonových řemínků, ale tady mi to do sebe krásně zapadá a dává smysl. Široké tělo hodinek se díky měkkému textilnímu řemínku skvěle usadí i na tenčím zápěstí. To se promítne nejen do pocitově příjemného nošení, ale také do hodnot srdeční frekvence. Ty jsou nyní poměrně přesné, bez nesmyslných výkyvů, které zažívám u Fénixů třeba na horském kole. Samozřejmě, hrudní pás to nepřekoná, ale pro běžného vytrvalce naměřené hodnoty nijak zásadně nezkreslují další odvozená data jako je VO2max, předpovědi výsledků nebo doby regenerace.

Nylonový řemínek nemá žádnou pojistku a třeba na triatlonový závod bych jej asi nevzal. Na druhou stranu se mi ani jednou nestalo, že by se suchý zip povolil, a to ani při plavání. Pocitově se pod „nylonem“ méně potím, zároveň ale nasákne potem a déle osychá. Občasnému vyprání se tak asi nevyhnete. Osobně bych si musel pořídit řemínky dva. Nylonový na běh a klasický silikon na cyklistiku, plavání a běžecké lyžování, kde upínám hodinky přes rukáv běžkařské bundy. Nylonový řemínek poměrně dlouho osychá, po večerním plavání to cestou z bazénu není na ruce zrovna příjemné a také nelze využít variantu uchycení hodinek na řídítka kola. S ohledem na velice snadnou výměnu řemínku ale nevidím problém v případné častější výměně.

Část celkové nižší hmotnosti hodinek „udělá“ právě nylonový řemínek UltraFit, který sám osobě váží pouhých 6 gramů. Úspora oproti silikonovému je neuvěřitelných 22 gramů, což je na pouhém řemínku docela dost. Samotné hodinky Enduro 3 jsou o deset gramů lehčí než Fénix 8 (51 mm, Solar, Sapphire), rozdíl se zvýrazní právě při použití nylonového řemínku. Fénixy jsou nádherné, ale u velmi dlouhých běhů a třeba na horském kole je na zápěstí přece jen trochu cítím. Enduro 3 je v tomto ohledu na ruce pocitově velmi příjemné.

Co mi chybí k dokonalosti?

Dvě „drobnosti“, které se ale netýkají pouze modelu Enduro 3, ale celkového nastavení u značky. Měření mezičasu a rozvržení tlačítek neodpovídající anatomii ruky. Souběžné používání automatických a manuálních mezičasů umí konkurence lépe a umožňuje tak sledování obou při aktuálním tréninku. Mohu tak vyběhnout a po 1,6 km naběhnout na okruh dlouhý 3,3 km. Ručně měřené mezičasy mi ukazují každý okruh, čas náběhu na něj, a přitom se stále načítají automatické mezičasy od startu běhu každý kilometr. U Garminu to funguje jinak a jakmile zmáčknu mezičas manuálně načítá se zároveň nový auto Lap podle nastavení (zpravidla každý kilometr, lze ale nastavit třeba každý pátý). Při nastavení auto Lapu každý kilometr nemohu běžet trénink s motivem 6 x 1 500 m, protože mi po kilometru naskočí mezičas a načítá se nový. Pro takový trénink si musím auto Lap přenastavit třeba na 5 km, abych se do plánovaného intervalu vešel, nebo auto Lap zcela vypnout. Takhle to má Garmin nastavené, co značku znám, takže se to asi jen tak nezmění.

Podobně jako rozvržení tlačítek. Pokud nosím hodinky na levé ruce a chci je ovládat palcem a ukazovákem pravé ruky nabízí se jako nejvhodnější použití pravého horního nebo levého dolního tlačítka. Přesto je pro mě nepochopitelně tlačítko Lap umístěné vpravo dole a nutí mě při každém intervalu vytočit ruku do anatomicky nepřirozené pozice pro snadnější nahmátnutí tlačítka. Tohle je ale hodně individuální, znám běžce, kteří to naprosto neřeší i běžce, kterým to naopak takto vyhovuje.

Optický sensor

Po prvním intervalovém tréninku okamžitě dochází k úpravě laktátového prahu. Je to dáno zlepšením snímání srdeční frekvence. Jednak se vylepšil samotný optický sensor (Elevate 5 se šesti diodami), jednak jsou relativně lehké hodinky díky nylonovému řemínku dokonale uchycené na zápěstí a výsledek je vidět na první dobrou. Dvě diody nového sensoru měří srdeční frekvenci po celý den, všech šest se zapíná až při sportovních aktivitách.

Komfortní nošení

Na ruce přes obří rozměry nepůsobí Enduro 3 nepatřičně, nošení je naopak velmi příjemné. Trochu jsem se obával, že mi bude vadit tloušťka těla hodinek, ale na ruce to vůbec nevnímám. Přestože jsou Enduro 3 o téměř dva milimetry tlustší, než Fénix 8, který jsem testoval vloni na podzim. To byla ale verze o něco menší (47 mm), při srovnatelné velikosti (51 mm) je rozdíl tloušťky pouze milimetr, stále ale ve prospěch modelu Fénix 8.

K celkově příjemnému pocitu z nošení přispívá také plastové dno těla hodinek. Hlavně v zimě oceňuji, že nestudí, třeba když „vymrzlé“ hodinky po běžkování přendám z rukávu zpět na holé zápěstí. Ale i při jakémkoli běžném nandání na ruku je to příjemné, stejně jako běžné celodenní nošení.

Cena?

Ano, neřekl bych, že to u značky Garmin někdy bude platit, ale Enduro 3 jsou hodinky se skvělým poměrem cena/výkon. Vždyť trojka je při uvedení na trh levnější, než byla při vydání dvojka a aktuální cena se pohybuje výrazně níže než u Fénix 8 při prakticky totožné funkčnosti, naprosto bez omezení, umí vše, co Garmin dokáže nabídnout. Pokud oželíte potápění, volání z hodinek či hlasové ovládání jsou Enduro 3 schopné sledovat a vyhodnocovat všechna data shodně jako Fénix 8 s cenovým rozdílem více než sedmi tisíc korun.

Zajímavé vychytávky a sportovní funkce

  • Skóre běhu do kopce ukazuje, jak dobří jste právě v kopcích, sleduje vytrvalost do kopce, sílu do kopce a VO2max, výsledné skóre (0 – 100) hodnotí efektivitu běhu do kopce. Ukazuje, zda jsou kopce mou silnou stránkou, či naopak slabinou.

  • Poměr zátěže, porovnává krátkodobou a dlouhodobou zátěž, sleduje změny v tréninku v rámci Stavu tréninku. Krátkodobá sleduje data za poslední týden, dlouhodobá za poslední čtyři týdny. Jejich poměr pak ukazuje, jakým směrem se tréninková zátěž ubírá. Lépe a spolehlivěji tak poznáte, zda je zátěž adekvátní, nebo zda příliš „tlačíte na pilu“.
  • Skóre vytrvalosti ukazuje, jak se zlepšuje kondice, vyšší skóre je předpokladem pro dlouhodobější výkony, ikonky aktivit, které k tomu přispěly se zobrazí pod hodnocením skóre.

  • U triatlonu, nebo duatlonu je nyní možnost využití automatického přepnutí mezi jednotlivými disciplínami v rámci závodu.
  • Topo mapy, umožňují automatický výpočet trasy do stanoveného cíle, skvělá je funkce dynamického plánování okružní trasy s možností úpravy trasy při dodržení původní délky. Orientaci v mapě usnadňují popisky. Navigovat lze na výchozí bod, předem uložený bod nebo libovolně zvolený bod na mapě, vše samozřejmě bez použití mobilu.

  • Tempo s korekcí sklonu, skvělá vychytávka pro udržení konstantního výkonu v členitém terénu a pro nastavení optimálního tempa ve stoupání
  • Denní doporučení tréninků občas pokulhává za možnostmi uživatele zejména u aerobních tréninků, ale třeba motiv intervalových tréninků může být naopak vhodnou inspirací
  • Měření výkonu při běžeckém lyžování – i na běžkách lze nyní určovat intenzitu zatížení pomocí wattů
  • Svítilna na hodinkách je povedená vychytávka, opravdu může v nouzi pomoci, není to žádná bludička, navíc s možností využití červeného světla.

Srovnání s jinými modely

Enduro 3 vs Forerunner 965

Hmotnost: 57 vs 53 g

Cena: 22.490 vs 14.990 Kč

Výdrž baterie: 120 vs 31 hodin (GPS)

Enduro 3 vs Fénix 8 (51 mm)

Hmotnost: 57 vs 67 g

Cena: 22.490 vs 29.990 Kč

Výdrž baterie: 320 vs 149 hodin (GPS se solárním dobíjením)

Enduro 3 vs Enduro 2 – zde je krásně vidět účinnější solární dobíjení, E3 s ním vydrží téměř dvojnásobně déle než E2 (90 dní vs 46 dní)

Osobní zkušenost testera

„Model Enduro jsem v předchozích generacích tak trochu přehlížel. Extra dlouhá výdrž baterie je rozhodně skvělá, ale mě nijak zásadně neoslovovala, stačí mi, když hodinky „přežijí“ víkend a ani vzhled až příliš podobný řadě Fénix nedával u Enduro 2 prostor pro nějaký wow efekt. „Jedničce“ navíc chyběly mapy. Místo vyplnění mezery mezi běžeckou řadou Forerunner a outdoorovou řadou Fénix se mi Enduro zdály jako spíše trochu „osekané“ Fénixy. S příchodem třetí verze se ale vše mění. Výdrž baterie je z kategorie Perpetuum Mobile, prostě něco, co ani neumím jako běžný vytrvalec pořádně docenit. Celkové zaměření a využití hodinek, včetně starého dobrého MIP displeje mi tady najednou dává smysl, k tomu navíc za mě povedený design. Mé předchozí rozhodnutí nahradit dosluhující Fénixy nejnovějším modelem této řady s každým dalším dnem testování postupně ochabuje. Mám nového favorita, Enduro 3! Modely Garmin testuji poměrně pravidelně a musím říci, že pro vytrvalostní, multisportovní využití je Enduro 3 rozhodně to nejlepší, co jsem od této americké značky mohl vyzkoušet. Co zejména oceňuji? Stále zapnutý MIP displej, skvěle čitelný při veškerých venkovních sportech (navíc s velikostí 1,4“), dobře dostupná tlačítka (nepřekáží mikrofon jako u Fénix 8), dotykové ovládání, které lze vypnout, nebo používat třeba jen pro mapy, uživatelsky příjemnou hmotnost a díky nylonovému řemínku (ke kterému mám ale i několik výhrad) pohodlné nošení zejména při běhání. A k tomu cena, která je v porovnání s ostatními modely velmi příznivá.“

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: