Parametry
Zaujalo mě
- Maximální tlumení a stabilita během dlouhých běhů/závodů
- Maximální tlumení a stabilita během dlouhých běhů/závodů
- Agresivní vzorek a podpora trakce na jakémkoliv povrchu i za mokra
- Nadstandardní pohodlí a podpora lepší cirkulace krve díky širšímu střihu boty
Shrnutí recenze
Dynafit ULTRA 50 byly vyvinuty pro střední až dlouhé běhy v horách. Jedná se o lehkou reaktivní běžeckou botu, která Vás podrží i v tom nejtěžším Alpském terénu.
Vyšší vrstva tlumení spolu s prodyšnou stélkou Ortholite se postarají o to, abyste se cítili komfortně i po mnoha uběhnutých kilometrech. Společně optimálně balancují absorpci nárazů a přenos energie do odrazové fáze.
Systém Heel Proloader zajišťuje spolehlivou podporu a fixaci kotníku a paty. Na špičce boty je okop a po stranách TPU vyztužení, který chrání prsty a chodidlo proti poranění a zároveň prodlužují celkovou životnosti boty.
Podrážka Pomoca poskytuje vynikající přilnavost a trakci i na mokrých trailech.
Ultra 50 stejně jako Ultra 100 se řadí mezi Dynafit běžecké boty s maximálním vnitřním objemem, díky kterému si dopřejte nadstandardní pohodlí a podporu cirkulace krve i po mnoha uběhnutých kilometrech.
Jak už jsme zvyklí od jiných Dynafit modelů, tak ani u Ultra 50 nechybí šikovný panel pro ukrytí tkaniček, který je chrání a zároveň zabraňuje kamínkům a jiným nečistotám, aby se dostaly dovnitř do boty.
Ultra 50 má drop 8 mm a podporuje tak dopad spíše na patu.
Při porovnání s Ultra 100, je nová “kočka” Ultra 50 o poznání lehčí a celkově reaktivnější bota, poskytující lepší trakci a přilnavost díky hlubšímu vzorku a použité pryžové směsi na podrážce. Více se tedy hodí do těžkého technického horského až Alpského terénu.
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Svršek boty je tvořen jemnou síťovinou, která výborně dýchá během horkých letních dnů, ale zároveň nepropustí dovnitř žádné nečistoty. Na bočních stranách pod síťovinou je ukryto žebrování, které při utažení krásně obepne celé chodidlo.
Ultra 50 disponuje bezešvým měkoučkým a velmi pohodlným jazykem a klasickými tkaničkami, které můžete dotáhnout dle anatomie Vašeho chodidla. Dynafit zde používá “Invisible lacing system”, kde jsou tkaničky šikovně ukryty pod speciálním látkovým panelem, který je chrání před rozvázáním, ale zároveň zabraňuje kamínkům a jiným nečistotám, aby se dostaly dovnitř boty.
I když se výše zmiňované tkaničky nerozvazují a nezpůsobují žádné nepříjemnosti, já osobně bych více ocenila, kdyby zde byl použit systém “Quick Lacing”, který mi přijde o něco pevnější než klasická tkanička. Stahovací systém byl použit např. u staršího modelu Dynafit Feline Up Pro či stávající Feline SL.
Širší střih boty
Je známo, že u dlouhých závodů běháme v různých terénech – po měkkých flow trailech, po kamenech, kořenech, z prudkého kopce, noha přitom vždy pracuje individuálně a může otékat nebo se prodloužit. U extrémních závodů jako jsou ultra-maratony, se může zvětšit i o velikost až dvě. Ať už se jedná o krátký běh nebo náročnou horskou výzvu je vhodné dopřát svému chodidlu dostatek komfortu. Ultra 50 stejně jako Ultra 100 se řadí mezi Dynafit běžecké boty s maximálním vnitřním objemem. Díky tomu si v nich dopřejte pohodlí a podporu cirkulace krve i po mnoha uběhnutých kilometrech.
Ráda bych ale upozornila, že pro někoho s užším chodidlem tento typ boty může být příliš široký a noha v něm může naopak nepříjemně “člochtat”. V takových případech bych zvolila boty z Dynafit řad Alpine nebo Feline, které jsou střihově o trochu užší.
Systém Heel Proloader a ochrana chodidla
Systém Heel Proloader je vlastně diagonální vyztužení patové oblasti boty, které zajišťuje spolehlivou podporu a fixaci kotníku a paty. Například v traverzech či strmých sebězích. Díky tomu Vám chodidlo v botě nelítá ani se nijak nepříjemně posouvá a nesklouzává.
V přední části boty je okop, který navazuje na polyuretanovou obsázku, která zepředu chrání proti okopání prstů o kameny či kořeny nebo jiné nástrahy na trailu. Ultra 50 má ještě navíc poměrně vysoké gumové vyztužení i v bočních částech boty, které poskytuje dobrou ochranu například při seběhu sutí, kdy se bota boří do ostrých kamenů a hrozí poranění chodidla z boku. Polyuretanové vyztužení prodlužuje celkovou životnosti boty a navíc se i skvěle omývá. Takže se nemusíte bát ani bílo-černé varianty Ultra 50, u které při správném zacházení bílá bílou bude a zůstane. 🙂
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
Vyšší 8mm drop
Ultra 50 disponuje 8mm dropem – tedy rozdílem výšky mezi patou a špičkou boty. Čím větší rozdíl, tím větší je úhel mezi patou a přední částí nohy. Drop je něco, co bylo v centru pozornosti po mnoho let, protože volba, která není přizpůsobena vašemu přirozenému kroku – může zvýšit riziko zranění. Drop, který není vhodný pro váš přirozený krok, vás přinutí přijmout jiný krok a abnormálně zvýšit napětí na svalech a šlachách, které by mohlo vést až zánětu šlach či okostice.
Dynafit Ultra 50 byla vyvinuta primárně jako bota pro delší tréninkové jednotky a ultra-závody, kde běžec s rostoucí únavou již není tolik schopen optimálně uhlídat dopad a většinou dopadá na patu. Proto designéři v tomto případě zvolili 8mm drop, který podporuje primárně dopad na patu. Atleti běhající výhradně v minimalistických botách přes střed a špičku chodidla si v tomto případně budou muset trochu zvyknout. Vyšší drop u Ultra 50 slouží i k tomu, aby byla pod patou větší vrstva tlumení a bota vám pomohla s rychlejším přechodem do odrazové fáze.
Kdy se tato novinka dostane na český trh?
Dynafit Ultra 50 byla představena letos na jaře na Oberalp konvenci jako novinka a žhavý favorit pro dlouhé horské běhy pro nadcházející rok 2022.Její o malinko těžší (320 gramů) Gore-tex verze by se však měla objevit v českých krámech již od září letošního roku. Jedná se o téměř totožnou botu jenom s použitím nové vylepšené nepromokavé Gore-tex membrány – “Goretex Invisible Fit”, která Vás ochrání před nepřízní deštivého počasí. V minulých letech např. u bot Dynafit Ultra 100 byl znát poměrně velký rozdíl mezi normální verzí a GTX verzí. Běžci si stěžovali, že GTX verze byla těžší, těsnější, ne tolik ohebná a celkově neseděla na chodidle tak dobře jako klasická verze bez GTX. Nicméně s použitím nové membrány “Goretex Invisible Fit” by se tento rozdíl měl snížit. Bota by měla poskytnou celkově více pohodlí a jenom při minimálním zvýšením hmotnosti se vyrovnat verzi bez GTX s výhodou ochrany proti vodě. Ultra 50 GTX bude tak výbornou volbou pro objemové běhy během studených sychravých dnů
Mezipodešev a vložka Ortholite
Mezipodešev u Ultra 50 je tvořená lehkou responzivní EVA pěnou, která zajišťuje tlumení a napomáhá odrazu. Chodidlo je chráněno před tvrdými o ostrými kameny od spodu a bota tak nabízí měkčí došlap a snižuje nárazy působící na kolena a ostatní namáhané klouby. To je ideální volba pro horský běh, kde je povrch většinou velmi nepředvídatelný a nemilosrdný.
Celkovému tlumení také významně napomáhá prodyšná, lehká vložka Ortholite. Tato stélka je anatomicky tvarovaná a má antibakteriální účinky – tedy potlačuje vznik nepříjemných pachů v botě. Pokud by Vám neseděla, tak dá se snadno vyměnit za ortopedickou vložku.
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Podešev boty je klíčová, protože se jedná o kontaktní bod se zemí, na které běžíte. Ultra 50 je použita podešev od značky Pomoca, která podporuje přirozený energeticky úsporný běžecký styl a usnadňuje a zrychluje přechod z oporové fáze běžeckého kroku do odrazu díky zkosení podešve na patě a přizvednutí špičky.
Podešev Pomoca poskytuje vynikající přilnavost a trakci na jakémkoliv povrchu. Můžete se na ni spolehnout v těžkém terénu jak za sucha , tak i za deštivých dnů. Její speciální design zabraňuje nabalování nečistot do vzorku podrážky. Bláto, kamínky a ostatní nečistoty se mezi špunty dlouho neudrží a sami se rychle vyklepají, což Vám při závodě ušetří spoustu energie. Nikdo s sebou přeci nechce táhnout přebytečnou váhu.
Zmiňované špunty v dezénu boty jsou 4 mm vysoké a poskládané do poměrně agresivního vzorku, který zajišťuje výbornou přilnavost a jistotu při běhu na různorodých površích – tvrdém i sypkém přírodním terénu.
K mému překvapení se Ultra 50 se chová poměrně příjemně i na asfaltových úsecích. To se určitě hodí, protože ultra-trailové závody většinou zahrnutí nejrůznější typy povrchu včetně asfaltových úseků, které mohou být samo o sobě dosti unavující. Celkově mi podešev přijde poměrně tuhá, ale i přesto si zachovává dostatečnou reaktivitu.
Ráda bych vyzdvihla převedším dobrou životnost dezénu podrážky. Při rovnoměrném zatěžování, jak na Krkonošských trailech, tak i v o něco přísnějším Alpském terénu, nevykazuje nová Ultra 50 po cca 220 km testování zatím žádné zásadní známky opotřebení. Toto je velký rozdíl od objemové trailovky Dynafit Ultra 100, kde už po nějakých 120km bylo nějaké to opotřebení vzorku vidět.
Osobní zkušenost
V nových Ultra 50 běhám už nějaké dva měsíce po Krkonoších a nedávno jsem je testovala i v opravdu náročném vysokohorském terénu ve Švýcarských Alpách, kde obstály na jedničku. Rozmanitý vysokohorský Alpský terén je podle mě právě to prostředí, v kterém tato všestranná bota bude vynikat vůči jiným Dynafit modelům.
Ráda bych Vám tedy přiblížila, jak vypadal trail, kde se tyhle “drápkaté kočky” cítily jako doma.
Na poměrně unavených nohách jsem druhý den po Eiger Trail 35K závodě vyrazila na obhlídku ledovce Unteres Eismeer. Moje cesta vedla z Grindelwaldu nejprve turistickým trailem na chatu Bärreg, kde jsem překonala prudké stoupaní kořenovým lesem a poté následoval šotolinový flow trail se skalními úseky – taková klasika, po které jsme den předtím běželi celý závod. Po té jsem se ale napojila na modrou vysokohorskou cestu, která byla už o něco přísnější. Cestička se zúžila a vystřídalo se tam snad naprosto všechno, co Vás může v horách potkat – bahno, kořeny, skály, sypký štěrk na skalních plotnách, často potůčky místo trailu, velká suťoviště i brodění řek vytékajících z pod sněhu, přechody sněhových polích až jsem to zakončila lezením po skále na ferratě vedle ledovce. Tento malý výlet mi ukázal opravdovou všestrannost a odolnost Ultra 50.
Dolů do kempu jsem v nich přiběhla úplně zablácená a obalená prachem. To jsem si říkala , že to musí být definitivně konec bílé barvy. Stačilo s nimi ale vlézt do potoka a otřít houbičkou a k mému údivu vypadaly opět jako nové.
Nová Ultra 50 je opravdu bota bez limitů a stala se pro mě jasnou volbou pro dlouhé běhy v horách v náročném terénu nebo na ultra-maratony.
Kdy se tato novinka dostane na český trh?
Dynafit Ultra 50 byla představena letos na jaře na Oberalp konvenci jako novinka a žhavý favorit pro dlouhé horské běhy pro nadcházející rok 2022.
Její o malinko těžší (320 gramů) Gore-tex verze by se však měla objevit v českých krámech již od září letošního roku. Jedná se o téměř totožnou botu jenom s použitím nové vylepšené nepromokavé Gore-tex membrány – “Goretex Invisible Fit”, která Vás ochrání před nepřízní deštivého počasí. V minulých letech např. u bot Dynafit Ultra 100 byl znát poměrně velký rozdíl mezi normální verzí a GTX verzí. Běžci si stěžovali, že GTX verze byla těžší, těsnější, ne tolik ohebná a celkově neseděla na chodidle tak dobře jako klasická verze bez GTX. Nicméně s použitím nové membrány “Goretex Invisible Fit” by se tento rozdíl měl snížit. Bota by měla poskytnou celkově více pohodlí a jenom při minimálním zvýšením hmotnosti se vyrovnat verzi bez GTX s výhodou ochrany proti vodě. Ultra 50 GTX bude tak výbornou volbou pro objemové běhy během studených sychravých dnů.