Recenze: COROS VERTIX 2S – cestou na hranici možného

Recenze: COROS VERTIX 2S – cestou na hranici možného

Parametry

Značka Coros
Celé jméno recenzovaného výrobku COROS VERTIX 2S
Typ techniky Sporttester
Materiál 1 Titan
Materiál 2 Safírové sklíčko
Hmotnost 87 g
Infocena 17.499 Kč
Dodává Raven Sport
Více info na coros.com/vertix2s

Zaujalo mě

  • výdrž baterie
  • příjemná nositelnost
  • pokročilé tréninkové funkce
  • ovládání korunkou

Shrnutí recenze

Na testování nám dorazil další kousek z dílny americké značky COROS. Tentokrát s označením Vertix 2S. Prvním pohledem? Obří rozměry, perfektní čitelnost dat, uživatelsky příjemné ovládání. K tomu hned první den poznáváme pocitově až překvapivě pohodlné celodenní nošení. Nenechte se zmást označením 2S, nejedná se o dámskou verzi, ale pořádné „chlapácké“ hodinky s průměrem těla přes padesát milimetrů. Oproti modelu Vertix 2 je úspora hmotnosti možná menší, než bychom čekali (se silikonovým řemínkem pouhé čtyři gramy), ale první nasazení na zápěstí prozrazuje, že o hmotnost tady až tolik nejde. Protože zásadní je neskutečně příjemná nositelnost. Funkčně nadupaný model má výdrž baterie ve standardním režimu GPS 118 hodin. Ne, nabíječku opravdu na víkend neberte, i hodně aktivní dovolenou zvládnou hodinky bez kompromisů. V rámci testování nabíjíme spíše ze zvyku, baterie je prostě k neutahání. Vertix 2S je odolný, vyrobený z prémiových materiálů, velice dobře se nosí, hodně toho zvládne a vydrží až neskutečně dlouho.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Tréninkovými funkcemi nabitý odolný model s příjemnou nositelností a parádní výdrží baterie. Třetí řada oblíbeného modelu VERTIX s označením 2S od americké značky COROS prošla naším předprázdninovým testováním. S nylonovým řemínkem váží přes pohledovou robustnost příznivých 70 gramů, při velikosti displeje 1,4“ s rozlišením 280 x 280 px.

Ovládací korunka, ikonický prvek na hodinkách americké značky je optimálně vystouplá z těla hodinek, zajišťuje komfortní ovládání. Ovládání otočnou korunkou je až návykově příjemné a ke sportovním hodinkám tak nějak více pasuje než třeba dotykový displej. Ovládání doplňují dvě další tlačítka s příjemně citlivým chodem a v případě nastavení také dotyková obrazovka. Rozvržení tlačítek je naprosto intuitivní a zažije se velmi rychle. Horní tlačítko zapíná podsvícení displeje, spodní vrací zpět, případně měří mezičasy a korunkou listujete mezi obrazovkami. Všechna tlačítka jsou dobře dostupná s optimálním chodem. Trochu nezvyklé je ale ukončení aktivity. Po krátkém zmáčknutí korunky je nutné dolistovat konec a potvrdit dlouhým stisknutím. Není to úplně intuitivní, na druhou stranu nehrozí nechtěné ukončení aktivity.

Tělo hodinek je tvořené titanem, displej chrání odolné safírové sklíčko. K synchronizaci dat lze využít Wi-Fi, (jakmile jednou vyzkoušíte, již nebudete chtít model bez této možnosti). Interní paměť má Coros Vertix 2S 32 GB. Propracovanost a využitelnost pro pokročilý trénink podtrhují globální offline mapy či množství funkcí a senzorů, jako je například měření výkonu přímo z hodinek, měření variability srdečního tepu, nebo pulzní oxymetr či teploměr. Pro zlepšení techniky běhu lze využít Metronom k nácviku optimální kadence (tón a vibrace). Při využití měření variability srdečního tepu (HRV) lze předejít přetrénování či včas odhalit nástup nemoci (měřeno pomocí sensoru EKG).

Transflektivní displej nabízí parádní čitelnost, žádné otravné zhasínání jako u Amoled displeje, které je především při cyklistice minimálně diskutabilní. Tady vše přehledně vidíte na první dobrou, včetně čitelnosti na přímém slunci. Parádní sporttester umožňuje opravdu pokročilé sledování tréninku nejen v případě elitních sportovců. Wi-Fi, oxymetr, teploměr, gyroskop, upozornění na bouřku, doporučení času na regeneraci… Jen stěží budete hledat sensor nebo funkci, která vám bude opravdu chybět.

Co je nového

Chválíme povedený design. Na výběr jsou tři varianty – Země (modrá), Měsíc (šedá, testujeme) a Vesmír (černá). Ve všech variantách je v základním balení vyměnitelný nylonový řemínek o šířce 26 mm. Vylepšením prošel sensor srdeční frekvence (5 LED diod, 4 světelné sensory). I s ohledem na skvělé usazení hodinek na ruce jsou výstupní data velmi přesná. Také dvoupásmový systém GPS je opravdu spolehlivý a rychlý. Povedené je zároveň zobrazení dostupných satelitů umístěné v doplňcích. V přehledné mapě vidíte jejich množství včetně kvality signálu (zelená, žlutá).

Již před samotným vyběhnutím tak lze odhadnout kvalitu signálu v průběhu tréninku. Zajímavé je měření výkonu (watty) bez sensoru, jen s pomocí hodinek. To zvládá Coros opravdu dobře, rozdíl oproti měření Strydem je zanedbatelný. Právě ze spolupráce se Strydem, kterou začala americká značka jako první ze známých značek těží dodnes. I bez připojeného sensoru jsou data naprosto přesná a třeba pro určení intenzity běhu v horách nebo náročnějším terénu najdou watty rozhodně své využití. Cyklisty, potažmo triatlonisty potěší větší zacílení právě na cyklistiku, třeba přidáním testu FTP (Functional Threshold Power).

Vyrážíme na trénink

V řadě věcí jde COROS svou vlastní cestou. Nejen originálním ovládáním otočnou korunkou, ale třeba také hodnocením aktuální úrovně výkonnosti. Na rozdíl od ostatních značek, které ji vztahují (více či méně přesně) především k hodnotě VO2max využívá COROS Running Fitness (hodnoty 40–100 bodů). Ten představuje bodovanou hodnotu predikovaného maratonského výkonu. Od 100 bodů pro výkon pod dvě hodiny klesá přes 95 bodů (maraton za 2:45) až ke 40 bodům a očekávanému výkonu pod sedm hodin. Obrovské rozpětí ukazuje, že využití najdou jak elitní běžci (mezi ambasadory COROS najdeme jména jako Eliud Kipchoge, Kilian Jornet nebo Ema Coburn) tak i úplní začátečníci.

Pochválit musíme reakci systému na postupné „přečtení“ testera a zpřesňování predikce výkonnosti na tratích od 5 km až po maraton. Množství tréninkové zátěže hodnotí Base Fitness, zohledňující intenzitu aktivity za posledních sedm dní.

Práce s mapou

Originální přístup značky COROS je znatelný i v práci s mapou. Uživatelsky přívětivá je možnost nastavení ovládání dotykem pouze mapu. Přibližování a oddalování mapového podkladu ovládáte korunkou, viditelnou část mapy posouváte dotykem. V zobrazení můžete volit mezi horizontální orientací se zobrazením silnic a cest (Landscape), topografickou mapou s vrstevnicemi a vrcholy (Topo) nebo verzi Hybrid s přednostmi obou předchozích. Za nevýhodu považujeme při praktickém využití absenci popisků u map. Zejména v neznámém prostředí mohou výrazně usnadnit orientaci. Částečně limitující je také lehce pomalejší odezva při posouvání mapy, což zejména při rychlejším tempu běhu není úplně příjemné.

Výdrž baterie

Po důkladném testování můžeme potvrdit neskutečnou výdrž baterie. Pro běžného vytrvalce vlastně až „zbytečně“ dlouhý provoz v režimu GPS. Ve standardním režimu zvládne 118 hodin, to je už pořádná porce tréninků. V tom nejpřesnějším režimu (využitelného třeba při horolezectví) je udávaná výdrž 43 hodin. A třeba souvislé zaznamenávání běžecké trasy zvládá Vertix 2S téměř pět dní v kuse! I při multisportovním zatížení, kde k běhání přidáte třeba kolo a plavání, je především důležité nezapomenout, kde jste vlastně nabíječku odložili. Poměrně rychlé je samotné nabíjení, z nuly na 100 % za necelé dvě hodiny.

Řemínek

Hodinky na ruce působí neskutečně lehce a pocitově je tak nošení velmi příjemné. Díky extra širokému řemínku drží hodinky na ruce jako přibité, to samozřejmě pozitivně ovlivňuje měření srdeční frekvence optickým sensorem, u takto robustních hodinek zpravidla méně přesné hodnoty zde téměř kopírují záznam z hrudního pásu. V balení naleznete hned dva řemínky. Standardní silikonový při šířce 26 mm výrazným způsobem přispívá právě k pocitově velmi příjemné nositelnosti. Dokonale usadí tělo hodinek na zápěstí, k nepříjemným pohybům nedochází v rámci testování ani na horském kole v náročnějším terénu. Spona řemínku je poměrně těsná s ohledem na šířku řemínku a jeho provlékání tak trochu „drhne“. O to lépe pak ale drží na svém místě. Daní za parádní usazení je pocitově vyšší pocení pod takto široký páskem, výraznější perforování by mu tak z našeho pohledu rozhodně slušelo a zřejmě ani neubralo na funkčnosti.

„Náhradní“ nylonový řemínek kromě jiného výrazně sníží celkovou hmotnost hodinek (70 g vs. 87 g). Jeho zapínání a vlastně i uchycení k tělu hodinek nás v testu ale moc neoslovilo. Klasika je klasika. Výhodu nylonového řemínku spatřujeme snad jen v možnosti pevného dotažení při běhu a tím i ještě přesnějšího snímání srdeční frekvence optickým sensorem.

Osobní zkušenost testera

„Je to má další zkušenost s modelem americké značky, pokaždé si pochvaluji ovládání korunkou a celkově příjemnou nositelnost. Líbí se mi, jak značka COROS dokázala rozšířit nabídku špičkových sporttesterů a v některých ohledech je stále inovativní. Zároveň se ale drží hesla – co funguje, není potřeba měnit. Starý dobrý transflektivní displej je pro sportovní a outdoorové použití asi tím nejlepším řešením, nic proti AMOLED displeji, barvy vykouzlí nádherné a třeba pro běh mu v zásadě není co vytknout, ale na kole je věčné zhasínání displeje vážně otravné a v hustějším provozu vlastně i nebezpečné. To čitelnost transflektivního displeje je okamžitá, slunce neslunce, na první pohled vidím, co potřebuji, bez té pidisekundy prodlevy, zde navíc v obří verzi 1,4“. Velikost zobrazení číslic oceňuji i jako stárnoucí sportovec se slábnoucím zrakem. Na displej stačí jen mrknout, vše je čitelné na první dobrou. Při aktivitě lze zvolit až osm datových polí, já nejčastěji právě kvůli přehlednosti a čitelnosti raději využívám tři nebo čtyři na více obrazovkách. Pochválím základní nastavení, které je i poměrně rychlé a intuitivní. O něco více času zabere nahrávání map. To lze ale urychlit volbou typu mapy, je dobré si dopředu rozhodnout který typ chcete používat a zbytečně nenahrávat později nepoužívaná data. U map je opravdu škoda, že chybí popisky usnadňující orientaci, s mapou se sice neztratíte, ale popisky by základní orientaci výrazně urychlily. Vzpomínám také na testování prvního modelu Vertix, kde balení připomínalo kufřík plutonia agenta 007. Současná krabička je o poznání decentnější, skladnější, přesto přehledná, praktická a zcela jistě šetrnější k životnímu prostředí.“

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: