Recenze: COROS PACE 3 – funkčně pořádně vysoko, cenově v základním táboře

Recenze: COROS PACE 3 – funkčně pořádně vysoko, cenově v základním táboře

Parametry

Značka Coros
Celé jméno recenzovaného výrobku COROS PACE 3
Typ techniky Sporttester
Hmotnost 30 g
Infocena 6.390 Kč
Více info na www.coros.com/pace3

Zaujalo mě

  • neskutečně pohodlné celodenní nošení
  • návykové ovládání korunkou
  • skvělá výdrž baterie
  • pokročilé tréninkové funkce

Shrnutí recenze

Malé rozměry, nízká hmotnost a parádní poměr cena výkon. Funkcemi nadupaný model COROS PACE 3 se svými rozměry nejlépe hodí na tenčí zápěstí, příjemnou nositelností a originálním ovládáním boduje i v našem testu. Povedený sporttester s příznivou cenovkou umožňuje opravdu detailní sledování pokročilého tréninku i přípravu těch, kteří ke svým limitům teprve vyrážejí. Wi-Fi, oxymetr, teploměr, přehrávání hudby, barometr, kompas… Pokud se obejdete bez mapových podkladů jen stěží budete hledat funkci nebo sensor, který vám bude opravdu chybět. Značka Coros před pár lety výrazně rozčeřila poklidné vody zavedených značek špičkových sporttesterů. Snaží se neustále zlepšovat což ukazuje i v případě modelu PACE 3. Je neskutečně lehký, tím pádem se pohodlně nosí a skvěle si poradí i s pokročilým tréninkem, nejen tím běžeckým.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Poloviční cena, poloviční hmotnost, přitom funkcemi téměř nezaostává za top modely. Již u vybalování z krabičky zaujme Coros PACE 3 nízkou hmotností, po nasazení na zápěstí o hodinkách ani nevíte, vždyť s nylonovým řemínkem váží pouhých 30 gramů. Opravdu, převáženo! Při prvním vyběhnutí tak opakovaně kontrolujeme, zda je stále ještě máme na ruce. Hodinky díky tomu neobtěžují ani při spánku. Pohodlí nastavené na maximum! Přesto je PACE 3 přímo nabitý tréninkovými funkcemi, disponuje velikostí displeje 1,2“ s rozlišením 240 x 240 px nebo interní pamětí pro hudbu, která má dostačujících 4 GB. Tělo hodinek je tvořené polykarbonátem a doplňuje jej minerální sklíčko. Originální ovládání otočnou korunkou si rychle získá většinu uživatelů, k tomu jediné další tlačítko s příjemně citlivým chodem a nově také dotykový displej. Ovládání otočnou korunkou je až návykově příjemné. Snad jen v rukavicích to není úplně ono, ale holou rukou naprosto v pohodě i při rychlejším tempu běhu. Dolní tlačítko zapíná podsvícení displeje, vrací zpět, případně měří mezičasy a korunkou listujete mezi obrazovkami. Tlačítko i korunka jsou dobře dostupné s optimálním „čitelným“ chodem. Snad jen spodní tlačítko mohlo být velikostně výraznější.

Ukončení aktivity není úplně intuitivní. Po krátkém zmáčknutí korunky je nutné dolistovat konec a potvrdit dlouhým stisknutím. Na druhou stranu nehrozí nechtěné ukončení aktivity, třeba na běžkách s rukavicemi se silnější manžetou. I to jsme v rámci testování vyzkoušeli (je škoda, že systém neumožňuje oddělené měření pro klasickou techniku a bruslení).

Použitelnost pro pokročilý trénink podtrhuje množství funkcí a senzorů, jako je například měření výkonu přímo z hodinek, měření srdeční frekvence při plavání, měření variability srdečního tepu, nově také PACE 3 disponuje pulzním oxymetrem s automatickým měřením ve vyšších nadmořských výškách. Další novinkou je navigace po vybrané trase, nebo možnost přenosu dat přes Wi-Fi.

GPS

Jako měřítko kvality běžci často uvádějí rychlost načítání GPS. Ta je u modelu PACE 3 nově po využití všech pěti hlavních satelitních systémů a dvou frekvencí příjmu signálu naprosto bezproblémová. Nezřídka se signál načte častěji, než aktuální hodnota srdečního tepu a žádné postávání před vyběhnutím na vás tedy rozhodně nečeká. Můžeme potvrdit, že PACE 3 netápe ani v záludnějším terénu. Vylepšení je znatelné nejen na rychlosti načítání, ale i na kvalitě záznamu. Během testu se na pravidelně běhaných trasách Coros Pace 3 nijak zásadně nelišil třeba i od desítek předchozích měření uskutečněných s modely jiných značek na stejné trase. Také následný záznam trasy byl bezproblémový, bez nějakých větších odchylek od skutečně proběhnuté trasy.

Vyrážíme na trénink

Nastavení obrazovek u jinak dostatečné nabídky sportovních režimů umožňuje využití až šesti obrazovek s možností zobrazení až osmi dat pro každou z nich. Přizpůsobení je tak opravdu individuální. V některých ohledech se modely COROS vydaly podobným směrem jako jiné značky. V řadě věcí jde ale COROS svou vlastní cestou. Nejen originálním ovládáním otočnou korunkou, ale třeba také hodnocením aktuální úrovně výkonnosti. Na rozdíl od ostatních značek, které ji vztahují (více či méně přesně) především k hodnotě VO2max využívá COROS Running Fitness (hodnoty 40–100 bodů). Ten představuje bodovanou hodnotu predikovaného maratonského výkonu. Od 100 bodů pro výkon pod dvě hodiny klesá přes 95 bodů (maraton za 2:45) až ke 40 bodům a očekávanému výkonu pod sedm hodin. Obrovské rozpětí ukazuje, že využití najdou jak elitní běžci (mezi ambasadory COROS najdeme jména jako Eliud Kipchoge, Kilian Jornet nebo Ema Coburn) tak i úplní začátečníci. Mimochodem v nabídce značky je nyní také speciální edice Eliud Kipchoge právě modelu PACE 3 v keňských národních barvách a s podpisem krále maratonu.

Množství tréninkové zátěže hodnotí Base Fitness, zohledňující intenzitu aktivity za posledních sedm dní. Systému postupně „přečte“ testera a dojde ke zpřesňování predikce výkonnosti na tratích od 5 km až po maraton. Počáteční výrazně podhodnocená predikce výkonnosti dozná každým dalším tréninkem zpřesnění. Přesto je nyní v období bez závodů a kvalitnějších tempových běhů (listopad) odhadovaná výkonnost testera stále podhodnocená, třeba u běhu na 10 km více než tři minuty oproti reálné výkonnosti testera. Z předchozích testování jiných modelů značky Coros ale dobře víme, že po kvalitnějších trénincích nebo závodu dojde k rychlému zkvalitnění odhadu výkonosti.

Výdrž baterie

Můžeme potvrdit skvělou výdrž baterie. S ohledem na nízkou hmotnost hodinek je opravdu velmi dobrá, celodenní používání včetně tréninkové aktivity a monitoringu spánku si obvykle vezme kolem 5% výdrže baterie, dvouhodinová aktivita pak přibližně dvě procenta. Nejen na víkendové běhání můžete v klidu vyrazit bez nabíječky. Pro běžného vytrvalce tak není výdrž baterie nijak limitující. Svižné je i samotné nabíjení, pro plné nabití postačí necelé dvě hodiny. V režimu chytrých hodinek vydrží PACE 3 24 dní, v režimu plného záznamu GPS až 38 hodin.

Řemínek

Nylonový řemínek (šířka 22 mm) skvěle poslouží při běžeckém a cyklistickém tréninku. Je lehký a oproti silikonovému řemínku sníží hmotnost téměř o deset gramů. Trochu překvapivě je širší (o dva milimetry) než u modelu vyšší řady APEX 2. To pak ještě navyšuje pocit dokonalého usazení na zápěstí. Pohodlné a rychlé je dotažení, navíc s možností opravdu individuálního drobného doladění, včetně snadného dotažení nebo povolení při velmi dlouhých trénincích. Čtveřice suchých zipů zabraňuje nechtěnému rozepnutí a během testu nedošlo nikdy k odchlípnutí více než dvou z nich. A to jsme hodinky opravdu nešetřili. Ani voda nemá na kvalitu zapnutí řemínku žádný vliv. Během plaveckého tréninku nedošlo k jeho sebemenšímu povolení. Za hlavní výhodu nylonového řemínku (kromě snížení hmotnosti) spatřujeme v možnosti pevného dotažení při běhu a tím i přesnějšího snímání srdeční frekvence optickým sensorem. Zpřesnění měření podporuje také vylepšený optický sensor. Z pohledu měření srdeční frekvence patřil v rámci testování (zřejmě i díky nízké hmotnosti a perfektnímu usazení na zápěstí) Pace 3 rozhodně k tomu nejlepšímu.

Čím ještě zaujme?

Zajímavé je samotné měření výkonu (watty) bez sensoru, jen s pomocí hodinek. To zvládá Coros tradičně velmi dobře, rozdíl oproti měření Strydem je opravdu zanedbatelný. Systém je navíc připravený na detailní využití spojení se sensorem Stryd a k zobrazení všech důležitých dat pro plnohodnotné využití monitorování tréninku právě podle wattů. Podobně kvalitní je propojení se sensorem pro měření teploty jádra těla CORE. Pro zlepšení techniky běhu můžete využít Metronom k nácviku optimální kadence (tón a vibrace). A třeba podsvícení displeje při večerním tréninku je zcela zapnuté po celý trénink, bez nutnosti aktivace pohybem nebo dotekem. Uživatelsky přívětivé!

Osobní zkušenost testera

„Pokaždé si při testování některého z modelů americké značky Coros pochvaluji ovládání korunkou a celkově příjemnou nositelnost. Líbí se mi, jak značka dokázala rozšířit nabídku špičkových sporttesterů a v některých ohledech je stále inovativní. V začátcích mi příliš nevyhovovala mobilní aplikace, a tak jsem přivítal uvedení její desktopové verze, která výrazně usnadňuje podrobnější rozbor tréninkových ukazatelů. Testoval jsem již předchozí verze modelu Pace a je skvělé, jak značka udržela nízkou hmotnost, příznivou cenu, a přesto je třetí verze přímo nadupaná funkcemi. Trochu nadbytečné mi však přijde dotykové ovládání, osobně si vystačím s korunkou a tlačítkem. Jako trenér často využívám různé odpočítávání, u Corosu je skvěle a prakticky nastavené, s pamětí pro několik posledních nastavení. Trochu mi chybí české menu, částečně proto, že prvotní nastavení není zcela intuitivní. Mimo rámec testování střídám několik modelů od různých značek a většinu z nich se mi již podařilo poškrábat. Ty z mého pohledu vhodnější to zpravidla zachraňují vystouplejší lunetou nad úroveň sklíčka a škrábance tak zůstávají pouze na lunetě. To mi u Pace 3 chybí. Tři týdny testování přežil Pace 3 bez úhony, ale mám obavy, že při dlouhodobém používání bych se poškrábání nechráněného sklíčka neubránil. Oproti tomu velmi dobrá je u Pace 3 přesnost měření srdeční frekvence, na zápěstí se ani nehne. Nejen pro běhání je PACE 3 parádní sporttester nadupaný funkcemi, díky velmi nízké hmotnosti navíc ani nevíte že ho máte na ruce.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: