Recenze: COROS APEX 2 – příjemná nositelnost s návykovým ovládáním

Recenze: COROS APEX 2 – příjemná nositelnost s návykovým ovládáním

Parametry

Značka Coros
Celé jméno recenzovaného výrobku COROS APEX 2
Typ techniky Sporttester
Hmotnost 42 g
Infocena 11.990 Kč
Více info na coros.com/apex2

Zaujalo mě

  • ovládání korunkou
  • příjemná nositelnost
  • práce s mapou
  • výdrž baterie
  • pokročilé tréninkové funkce

Shrnutí recenze

Menší, lehčí, levnější. Přesto funkcemi nadupaný model COROS APEX 2 téměř v ničem nezaostává za „starším bratrem“ COROS APEX 2 PRO. Svými rozměry se nejlépe hodí na tenčí zápěstí, příjemnou nositelností a originálním ovládáním boduje i v našem testu. Povedený sporttester umožňuje opravdu detailní sledování třeba i pokročilého tréninku elitních sportovců. Wi-Fi, oxymetr, teploměr, přehrávání hudby, offline mapy… Jen stěží budete hledat funkci nebo sensor, který vám bude opravdu chybět. Značka Coros před pár lety výrazně rozčeřila poklidné vody špičkových sporttesterů, zaujala také zajímavými jmény ambasadorů. Coros se snaží neustále zlepšovat a občas donutí i další značky na trhu k inovacím (třeba běh na dráze), platí to ale i naopak, a tak málokoho překvapí, že data posbíraná modely Coros je možné vyhodnotit nejen v mobilní ale také v desktopové aplikaci. Tah na branku ukazuje i v případě Apexu 2: je odolný, lehký, dobře se nosí a hodně, opravdu hodně toho zvládne.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Tréninkovými funkcemi nabitý odolný model s nízkou hmotností a parádní výdrží baterie. Druhá verze oblíbeného modelu APEX od americké značky COROS prošla naším prázdninovým testováním. S nylonovým řemínkem váží pouhých 42 gramů, při velikosti displeje 1,2“ s rozlišením 240 x 240 px. Originální ovládání otočnou korunkou si rychle získá každého uživatele, doplňují jej dvě další tlačítka s příjemně citlivým chodem a v případě nastavení také dotyková obrazovka. Tělo hodinek tvořené titanem doplňuje odolné safírové sklíčko. K synchronizaci dat lze využít Wi-Fi, (jakmile jednou vyzkoušíte, již nebudete chtít model bez této možnosti). Interní paměť má dostačujících 8 GB. Propracovanost a využitelnost pro pokročilý trénink podtrhují globální offline mapy a množství funkcí a senzorů, jako je například měření výkonu přímo z hodinek, měření srdeční frekvence při plavání, měření variability srdečního tepu, nebo pulzní oxymetr či teploměr.

Co je nového

Jako měřítko kvality běžci často uvádějí rychlost načítání GPS. Ta je u modelu APEX 2 naprosto bezproblémová. Nezřídka se načte častěji, než aktuální hodnota srdečního tepu a žádné postávání před vyběhnutím na vás tedy rozhodně nečeká. Samotná anténa se dočkala přepracování oproti původní verzi a po měsíci testování můžeme potvrdit, že netápe ani v záludnějším terénu. K monitorování pohybu sportovce využívá COROS všech pět hlavních satelitních systémů a na rychlosti načítání i kvalitě záznamu je to znát. Ke zlepšení došlo také u výdrže baterie. V režimu chytrých hodinek vydrží 17 dní, v režimu plného záznamu GPS pak až 45 hodin. Vylepšení se dostalo i optickému sensoru nové generace s plošším překrytím bez výstupků.

Vyrážíme na trénink

V některých ohledech se modely COROS vydaly podobným směrem jako jiné značky (rozvržení ikonek sportovních režimů či nabíjecí konektor jako u Garminu, zobrazení mezičasů jako Suunta, rozvržení tlačítek nebo ukončení aktivity jako u Polaru). V řadě věcí jde ale COROS svou vlastní cestou. Nejen originálním ovládáním otočnou korunkou, ale třeba také hodnocením aktuální úrovně výkonnosti. Na rozdíl od ostatních značek, které ji vztahují (více či méně přesně) především k hodnotě VO2max využívá COROS Running Fitness (hodnoty 40–100 bodů). Ten představuje bodovanou hodnotu predikovaného maratonského výkonu. Od 100 bodů pro výkon pod dvě hodiny klesá přes 95 bodů (maraton za 2:45) až ke 40 bodům a očekávanému výkonu pod sedm hodin. Obrovské rozpětí ukazuje, že využití najdou jak elitní běžci (mezi ambasadory COROS najdeme jména jako Eliud Kipchoge, Kilian Jornet nebo Ema Coburn) tak i úplní začátečníci.

Pochválit musíme reakci systému na postupné „přečtení“ testera a zpřesňování predikce výkonnosti na tratích od 5 km až po maraton. Počáteční výrazně podhodnocená predikce výkonnosti dozná prvního výraznějšího zpřesnění po návratu od moře, kde vlivem vysokých teplot bylo možné pouze lehce klusat (přesto na relativně vysokých tepech). Po návratu k obvyklým vzdálenostem a tempům tréninků se během pár dnů odhad upravil a zpřesnil. Velmi rychlá reakce pak přišla po svižnějším běhu stupňovaným tempem na 20 km, záměrně běženém výrazně rychleji, než byla dosavadní predikce výkonnosti. Na rozdíl od nedávného testu nového modelu Garmin, kde systém vůbec lepší, než predikovaný výkon nezohlednil, u COROSu ke zpřesnění došlo ihned po odběhnutém tréninku a odhad výkonnosti se poměrně přesně přiblížil aktuálním možnostem testera (Running Fitness 86,3 s odhadovaným maratonem za 3:24:20). Množství tréninkové zátěže pak hodnotí Base Fitness, zohledňující intenzitu aktivity za posledních sedm dní.

Ovládání otočnou korunkou je až návykově příjemné. Snad jen v mtb rukavicích to není úplně ono, ale holou rukou naprosto v pohodě i při rychlejším tempu běhu. Na kole oceňujeme možnost volby strany pro tlačítka, vyhneme se tak otravnému nechtěnému mačkání tlačítek zakončením na zápěstí při použití rukavic, zároveň mohou hodinky zůstat na které ruce chceme. Rozvržení tlačítek je naprosto intuitivní a zažije se velmi rychle. Horní tlačítko zapíná podsvícení displeje, spodní vrací zpět, případně měří mezičasy a korunkou listujete mezi obrazovkami. Všechna tlačítka jsou dobře dostupná s optimálním chodem. Trochu nezvyklé je ale ukončení aktivity. Po krátkém zmáčknutí korunky je nutné dolistovat konec a potvrdit dlouhým stisknutím podobně jako u Polaru. Není to úplně intuitivní, na druhou stranu nehrozí nechtěné ukončení aktivity.

Čím ještě Apex 2 zaujme? Zajímavé je samotné měření výkonu (watty) bez sensoru, jen s pomocí hodinek. To zvládá Coros překvapivě dobře, rozdíl oproti měření Strydem je opravdu zanedbatelný. Pro zlepšení techniky běhu lze využít Metronom k nácviku optimální kadence (tón a vibrace). Pomocí měření variability srdečního tepu (HRV) lze předejít přetrénování či včas odhalit nástup nemoci (měřeno pomocí sensoru EKG).

Práce s mapou

Originální přístup značky COROS je znatelný i v práci s mapou. Uživatelsky přívětivá je možnost nastavení ovládání dotykem pouze mapu. Přibližování a oddalování mapového podkladu ovládáte korunkou, viditelnou část mapy posouváte prstem. Skvělé, povedené, dobře využitelné i za běhu! V zobrazení můžete volit mezi horizontální orientací se zobrazením silnic a cest (Landscape), topografickou mapou s vrstevnicemi a vrcholy (Topo) nebo verzi Hybrid s přednostmi obou předchozích. Za nevýhodu považujeme při praktickém využití absenci popisků u map. Zejména v neznámém prostředí mohou výrazně usnadnit orientaci. Částečně limitující je také menší velikost (1,2“) displeje modelu APEX 2.

Výdrž baterie

Po důkladném testování můžeme potvrdit skvělou výdrž baterie. S ohledem na menší tělo hodinek je velmi dobrá, celodenní používání včetně tréninkové aktivity a monitoringu spánku si obvykle vezme méně než 10% výdrže baterie, dvouhodinová aktivita pak přibližně dvě procenta. Na víkendové běhání můžete v klidu vyrazit bez nabíječky. Pro běžného vytrvalce není výdrž baterie nijak limitující. Poměrně rychlé je samotné nabíjení, z nuly na 100% za necelé dvě hodiny.

Řemínek

Nylonový řemínek (šířka 20 mm) byl pro nás v rámci testování novinkou a hodnocení je nakonec s ohledem na multisportovní zaměření testera lehce rozporuplné. Skvěle poslouží při běžeckém a cyklistickém tréninku. Je lehký a oproti silikonovému řemínku sníží hmotnost o deset gramů. Pohodlné a rychlé je dotažení, navíc s možností opravdu individuálního drobného doladění, včetně snadného dotažení nebo povolení při velmi dlouhých trénincích. Snad jen možnost nechtěného částečného rozepnutí řemínku, třeba zavaděním o oblečení, větev, běžeckou vestu uživatele znejistí. Uchycení je ale řešené pomocí čtveřice suchých zipů a během testu nedošlo nikdy k odchlípnutí více než dvou z nich. A to jsme hodinky opravdu nešetřili. Při prvním plavání (v bazénu) jsme tak startovali s mírnou obavou, ukázalo se ale, že voda nemá na kvalitu zapnutí řemínku žádný vliv. Přesto jsme se testování v otevřené vodě vzhledem k zapůjčení modelu raději vyhnuli. Z pohledu triatlonového využití nám chybělo nějaké pevné a jisté uzamčení konce řemínku. Ten po plavání navíc pomalu osychá, v létě žádný problém, ale v zimě po plaveckém tréninku při cestě domů to může být s otazníkem. Řemínek nelze zcela rozepnout (plastová koncovka je širší než průvlek) a tak odpadá možnost uchycení hodinek na řídítka při cyklistice. Řešením je samozřejmě použití jiného řemínku, jeho snadné výměně nahrává použití rychlospojky u stávajícího řemínku. Výhodu nylonového řemínku naopak spatřujeme v možnosti pevného dotažení při běhu a tím i přesnějšího snímání srdeční frekvence optickým sensorem.

Osobní zkušenost testera

„Je to má sedmá zkušenost s modelem této americké značky, pokaždé si pochvaluji ovládání korunkou a celkově příjemnou nositelnost. Líbí se mi, jak značka COROS dokázala rozšířit nabídku špičkových sporttesterů a v některých ohledech je stále inovativní. V začátcích mi příliš nevyhovovala mobilní aplikace, a tak jsem přivítal uvedení její desktopové verze, která výrazně usnadňuje podrobnější rozbor tréninkových ukazatelů. Osobně mi u hodinek trochu chybí české menu, částečně proto, že prvotní nastavení není zcela intuitivní a je potřeba častěji sledovat návod. Je ale jasné, že pokud hodinky používáte dlouhodobě pak se bez něj obejdete. Velmi dobrá je u Apexu 2 přesnost měření. Na tratích, kde mám odběhaných i více než sto tréninků se oproti modelům jiných značek vzdálenost prakticky nelišila, stejně jako kvalita záznamu trasy, která byla bez výrazných chyb. Řemínek je extra pohodlný pro běh, jako triatlonista bych ale volil klasický silikonový s přezkou pro bezpečné uchycení. Trochu překvapením bylo u Apexu 2 měření právě triatlonu. Po ukončení závodu (běh) se automaticky spustí další depo, a měření tak nelze zastavit hned po doběhu. Pro samotné běhání je ale APEX 2 parádní sporttester nadupaný funkcemi, díky nízké hmotnosti navíc ani nevíte že ho máte na ruce.“

 

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: