Parametry
Zaujalo mě
- Vodoodpudivost
- Absence škrcení
- Pohodlí
- Komprese Oxygen
Shrnutí recenze
Hledáte sportovní legíny, které využijete jak v tréninku, tak v období regenerace? Kompresní podkolenky, rukávy, stehenní návleky, dresy – to vše se dostalo z dílny švýcarské sportovní značky COMPRESSPORT k tisícům sportovců po celém světě. Jaký je ale rozdíl mezi stahovacími návleky na lýtkové či stehenní svaly a kompresními legínami, které tvoří jeden celek? Po vyzkoušení natolik výrazný, že v takové kompresi budete chtít sportovat už napořád.
Hlavní část recenze
Nejen na trail!
Už podle názvu je patrné, že nové kompresní, především běžecké, legíny od COMPRESSPORT byly vymýšleny na trailové běhání. Vodoodpudivost, silikonové pásky v oblasti stehen na pohodlnější opírání dlaní při prudkých stoupáních, velká zadní kapsa na gely, výborná termoregulace – to všechno svědčí o jasném poslání těchto kompresních kalhot. Jsou jako stvořené na traily a do hor. Stejně dobrou službu jakou odvedou v horách však odvedou i během regenerace. Během klusání ve městě, při cestě z horských dobrodružství nebo v teple domova. Komprese technologie Oxygen, kterou COMPRESSPORT využívá, pojme během sportování až 30 % svalových vibrací, ale stejně dobře funguje i po aktivitě. Kdo na kompresní oblečení, a převážně kalhoty, není zvyklý, bude v šoku, jak lehké nohy má i v momentech, kdy je již zvyklý na první křeče a kdy mu nohy s každým dalším odběhnutým metrem těžknou. Pro regeneraci proto není nic lepšího, než si nechat (třebaže kompletně zašpiněné) kalhoty i po sportování, třeba při cestě z hor.
Komprese hýždí, stehen, lýtek. Vlastně celých nohou
Kompresní technologie Oxygen je v kalhotách využita v oblasti hýždí, stehenních svalů a lýtkových svalů. Ve srovnání se stehenními a lýtkovými návleky zde však komprese působí ještě lépe. Kompresní látka plynule přechází do ventilačních zón (v oblasti podkolení a boků) a nemá pocitově jasný předěl, který by běžce škrtil tak, jak se to často stává u lýtkových návleků. Látka se vám tak příjemně přilepí na tělo, až přestanete po pár minutách vnímat, že máte něco kompresního na sobě.
Aby komprese působila správně a přinesla vám všechny benefity jsou rozhodující dvě věci. První: Při nakupování online si důkladně změřte své míry v oblasti stehen a dbejte doporučení velikostí podle tabulek výrobce (pokud jste velikostně mezi, elastické legíny bez komprese oblečete oboje a udělají vám službu, zbytečně volné kompresní ji vám neudělají). A ta druhá, možná ještě zásadnější: Naučte se je správně oblékat. Byť je látka pružná a poměrně odolná vůči mechanickému poškození, absence zipu, který by omezoval kompresní vlastnosti kalhot, činí oblékání těchto legín zprvu, zvláště pro běžce, kteří nemají zkušenosti s kompresním oblečením (nebo silonkami), poněkud problematičtější. Silikonové pásky patří na přední stehenní svalstvo, a tak pokud si kalhoty oblečete, a budete mít tyto prvky u rozkroku či na kolenou, máte kalhoty buď malé, velké, nebo špatně oblečené. Trpělivost během oblékání je v tomto případě zásadní i pro výdrž materiálu.
Je co zlepšit?
Kdo se kdy zajímal o značku COMPRESSPORT jistě ví, že si nechá za své do detailu promyšlené produkty zaplatit. Ono taky ne každý dá za běžecké legíny 3400 korun. O to víc mě zamrzely drobnosti, které jsem během testování na Trail Under Control Full kalhotách objevil. Při prvním oblečení kalhot jsem šňůrky v pase, které jsou na případné stažení, de facto nevnímal. Byly jednak velmi krátké a za druhé – kalhoty jsem si nemusel díky perfektní kompresi stehen dotahovat. Když jsem však do volné síťované kapsy položil mobil (který mimo jiné drží perfektně i bez zipu) a rozběhnul se, kalhoty mi začaly z pasu mírně sklouzávat. Byť ne viditelně, ale pocitově mě to znervózňovalo natolik, že jsem si musel kalhoty dotáhnout. Šňůrka ale byla, alespoň v mém případě, natolik krátká, že jsem nedokázal si ji zavázat na mašli, ale jen na jednoduchý uzel. Zvláště se zmrzlými prsty v horách je taková drobnost mrzutá, když pro vyřešení by postačilo mít šňůrku o pár centimetrů na každou stranu delší.
Se zmíněnou síťovou kapsou se váže ještě jedna výtka, kterou bych v této recenzi zmínil. Zezadu je na kalhotách nalepeno drobné logo značky COMPRESSPORT . Horní část visačky loga je nalepena na hrubší textilní část, zatímco spodní část je nalepena na síťovanou kapsu. Prostřední část loga zůstává volná a nenalepená a dodává pocitu, že visačka slouží k případnému povytažení kalhot během sportování. Taky bez problému drží. Jakmile však síťová část mírně navlhne, buď kvůli pocení, nebo dešti, použité lepidlo na visačce přestává plnit svůj účel a při vytažení se dolní, síťová, část utrhne. Nevím, zda takto nalepené logo má plnit nějaký účel, ale pokud ano, bylo by vhodnější jej klasicky našít nití pro větší výdrž.
Vlastní zkušenost
Suma sumárum? I přes výše zmíněné výtky v detailech na běžecké kompresní kalhoty Trail Under Control Full nedám dopustit. Rozdíl jsem nepocítil ani tak v tratích do dvaceti kilometrů, jako v dlouhých horských několikahodinových přebězích Jeseníků, při kterých mě Trail Under Control Full neuvěřitelně překvapily. Kalhoty mi natolik dobře přilehly k tělu, že jsem je ani necítil, ale po třiceti kilometrech, kdy mi běžně nohy těžknou a začínají se projevovat první náznaky křečí, se naplno projevily funkce komprese a já jsem mohl bez zastavení běžet dál. Jsou tak jasným adeptem na oblečení, které zvolit na těžké a dlouhé závody v horách v podobě Beskydské Sedmičky, LH24, Nízkotatranské stíhačky a jim podobným závodům. Komprese je rozhodně jedna z věcí, o které musí ambiciózní běžci přemýšlet, pokud to se závoděním myslí vážně. A COMPRESSPORT Trail Under Control Full Tights jsou, byť přes vysokou cenu, velmi dobrou volbou.