Parametry
Zaujalo mě
- příjemný materiál v oblasti kolen a rozkroku
- pevná stabilizace svalů
- široký lem ponožek
Shrnutí recenze
Nová generace kompresních kalhot CEP s technologií medi compression se od svého předchůdce nejvíce liší ve zvýšené kompresi stehenních svalů. Kalhoty jsou vyrobeny ze dvou hlavních složek – kompresní pletenina v oblasti stehen a lýtek je doplněna o jemnější textilii v oblasti kolen a rozkroku. Díky plochým švům není přechod mezi materiály vůbec znát, a vás tak nic nedře. Kapsička na zip v zadní části je skoro samozřejmostí, ale moc mě potěšily dvě postranní kapsy, do kterých schováte třeba energetické gely. Krátké zimní ponožky jsou příjemným doplňkem pro chladné horské výběhy, v porovnání například s ponožkami Ultralight je míra komprese nižší, a naopak lem trochu širší.
Hlavní část recenze
Běžecké kompresní kalhoty CEP 3.0
Komprese
Kompresní produkty jsou ve sportovním odvětví stále rozšířenější. Pokud bychom měli vyzdvihnout dva hlavní přínosy kompresního oblečení, byla by to stabilizace svalů a zlepšení jejich prokrvení. Ano, kompresní podkolenky dnes dělá kdejaká firma, ale celá problematika není tak jednoduchá. Většina obyčejných podkolenek nemá kompresi cílenou, a navíc své vlastnosti většinou ztrácí po několika vypráních. Ostatní produkty (stehenní návleky, kompresní kraťasy, kalhoty atd.) pak většinou vůbec nenabízejí. Je proto důležité vybírat „kompresky“ od specializovaných značek, kde máme záruku kvalitního produktu, který bude plnit svou funkci dokonce déle než jen po dobu pár vyprání.
medi compression
Německá značka CEP je sportovní odnoží společnosti medi – jednoho ze největších světových výrobců zdravotnických prostředků. Všechny kompresní produkty CEP tedy mají pevný základ ve zdravotní kompresi. Na kalhotách tedy najdeme dvě hlavní strategicky rozmístěné kompresní zóny. První je v oblasti lýtek, druhá potom stahuje stehenní svaly. U kalhot CEP 3.0 je navíc využívána stupňovaná komprese – to znamená, že ve spodní části zóny je komprese nejsilnější a následně se zmírňuje. Dochází tak k zefektivnění prokrvení svalů, a tím pádem i lepšímu výkonu nebo rychlejší regeneraci.
Konstrukce
Jak bylo zmíněno výše, komprese je cílená do svalů bérce a stehen. Na lýtkách je pletenina zakončena příjemným lemem, který nějak rapidně nestahuje, komprese tedy nekončí ostře a nedochází k zaškrcení v oblasti kotníků. Přirozeně zde nenajdeme zip, který by kompresi narušoval. Takto je kompresní efekt optimální, nicméně navlékání přes chodidla je občas boj a zabere trochu více času, správný účinek však za to stojí.
Komprese stehen dostála oproti předchozímu modelu asi nejvýraznějších změn. Kompresní panely jsou zde tvořeny pevnější pleteninou, a pocit stabilních svalů je tak ještě větší. Tento materiál je navíc i odolnější, což oceníte, pokud při běhu v terénu občas padnete třeba mezi kameny. Celý kompresní panel je sešit velmi minimalistickým švem a na první (i druhý a třetí) pohled není k nalezení. Kompresní část začíná nad koleny – zde je komprese po celém obvodu stehen. Zhruba ve 2/3 vnitřní strany stehen je potom kompresní část ukončena a nahrazena jemnější textilií. Naopak v oblasti kvadricepsů a hemstringů je panel prodloužen a táhne se až téměř ke kyčli. Celá stehna jsou tak optimálně stažena na místech, kde je to opravdu potřeba.
Oblast kalhot kolem kolen, rozkroku a hýždí je tvořena jemnější textilií. Tuhle vychytávku hodnotím velmi pozitivně, protože si dokážu představit, že pevnější kompresní pletenina by v podkoleních jamkách a v oblasti rozkroku mohla kůži rozedřít. Dva rozdílné materiály jsou sešity plochými švy, které vás nikde nedráždí a prakticky nejsou cítit. Kvůli obtížnějšímu navlékání je zde velkým přínosem pevnost a propracovanost těchto švů, protože občas musíte při natahování kalhot použít větší sílu.
Materiál
Kompresní profil je vyroben z 80 % polyamidu a 20 % spandexu (stehna, lýtka) ostatní textilie z 59 % polyamidu a 41 % spandexu (sedová část, část kolem kolen). Tkanina má výborné jak antibakteriální, tak termoregulační vlastnosti, skvěle odvádí přebytečnou vlhkost pryč od těla. Navíc je obohacena rychleschnoucí technologií s ochlazujícím efektem. Technologie tightfit potom zajistí, že jsou elasťáky pružné, ale zároveň přiléhají těsně k tělu.
Důraz na detail
Při dlouhodobějším testování člověku postupně dochází, že tyto kalhoty opravdu nejsou navrženy od stolu, ale že se na jejich vývoji podílejí vrcholoví sportovci. Kalhoty jsou dotaženy do nejdrobnějších detailů. Kdybych měl začít odspodu, je to určitě zakončení kalhot v podobě příjemného lemu. U předchozí řady byl lem tvořen jiným materiálem, a mohlo tak docházet k otlačení nebo až zaškrcení oblasti kotníků. Zde je tento efekt eliminován. Stejně tak oceňuji opravdu jemný a příjemný materiál pod koleny a v oblasti hýždí a rozkroku – ten je navíc oproti předchozímu modelu šikovněji vyřešen, tvoří jej více částí, a je tak možné nosit kalhoty bez nepříjemností i „naostro“. Reflexní prvky jsou už dneska samozřejmostí, u kalhot CEP 3.0 jsou ale rozmístěny velmi povedeně, takže se světlo odráží ze všech úhlů. Relativní maličkost, která ale dokáže velmi potěšit, jsou potom dvě postranní kapsy. Při delších závodech jsem měl problém, že se gely obtížně ukládají, a ještě hůře vyndávají ze zadní kapsičky, která je primárně určená na klíče. Navíc se jich tam nevejde mnoho. Zde jsou dvě širší postranní kapsy, kde se do každé vejdou dva gely nebo jedna větší tyčinka.
Osobní zkušenost
Celkově jsou CEP 3.0 asi nejpropracovanější elasťáky, které jsem měl možnost testovat. Osobně mě překvapila pocitově vysoká míra komprese, které jsem se z počátku trochu bál. Po rozběhnutí ale nepříjemný pocit okamžitě odezní a elasťáky na sobě téměř necítíte. Stažení svalů bérce oceníte zejména při rychlém běhu, ať už po rovince nebo do kopce. Systematická komprese pěkně podpoří odraz a cítíte v lýtkách větší jistotu. Na druhou stranu je pevné stažení stehen k nezaplacení především v seběhu, a to díky eliminaci otřesů, které jsou na stehnech vzhledem k jejich velikosti značné. S čím jsem z počátku trochu bojoval, je navlékání kalhot. Na druhou stranu se při tomto procesu trochu zahřejete, a nemusíte se potom tak dlouho rozklusávat a rozcvičovat. Ze subjektivního hlediska jsou kalhoty docela teplé a osobně je volím při opravdu chladných dnech. Je ale pravda, že jsem poměrně otužilý a ostatním běžcům tato vlastnost nemusí být překážkou ani v teplejších dnech. Celkově považuji CEP 3.0 za jedny z nejpovedenějších a doporučil bych je všem, kteří mají rádi při běhu zpevněné svaly a podporu.
Krátké zimní ponožky, které nejsou tak krátké
Perfektním doplňkem k elasťákům 3.0 jsou „krátké zimní ponožky“. Pojem krátké označuje fakt, že se nejedná o podkolenky. Ve skutečnosti je tato zimní varianta ještě o něco delší než klasické nebo Ultralight ponožky. Jsou zde perfektně nakombinovány materiály polyamidu (69 %), prémiové merino vlny (22 %) a spandexu (9 %). Tato kombinace zaručí optimální tepelný komfort v opravdu nízkých teplotách a ochranu chodidla před otlaky a puchýři. Navíc u této ponožky najdeme specificky polstrovaná místa, která pomáhají ulevit chodidlům při dlouhotrvající zátěži.
Osobní zkušenost
První, čeho si po navléknutí ponožek všimnete, je nižší míra komprese než u klasických nebo Ultralight ponožek. Přesto ale ponožka drží pevně a ani při dlouhém běhu v členitém terénu nepadá a nesesouvá se. Celkově ponožky zaberou víc místa než standardní obyčejné, proto je dobré nosit je do bot, ve kterých máte správný běžecký nadměrek. Mimo běh ponožky perfektně poslouží i při horské turistice, a to zejména díky zesílenému polstrování a dostatečně vysokému lemu. Díky směsi merino vlny a syntetických vláken si navíc zachovávají vlastnosti i po vícerém vyprání, a navíc nežmolkují. Pokud tedy hledáte parťáka na zimu a do vlhkých podmínek, zimní ponožky CEP jsou určitě jedním z horkých kandidátů.