RECENZE ČELOVKY: FENIX HM61R AMBER – maximální výkon nejen pro ultra-trail

RECENZE ČELOVKY: FENIX HM61R AMBER – maximální výkon nejen pro ultra-trail

Parametry

Značka Fenix
Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix HM61R AmberFenix HM61R Amber
Typ Čelovky
Materiál 1 pevná slitina leteckého hliníku
Materiál 2 TIR optika s vysokou propustností světla
Hmotnost 149 g
Údaje výrobce 1 Hloubka 36 mm
Údaje výrobce 2 Šířka 46 mm
Údaje výrobce 3 Výška 101 mm
Výbava 1 CR, vlastní akumulátor
Výbava 2 Napájení baterie: akumulátor (dobíjecí)
Výbava 3 Mody svícení 8
Výbava 4 nabíjecí magnetický kabel
Výbava 5 Barva světla: Neutrální bílá (4000-5000 K), Červená
Infocena 2299 Kč
Dodává ARIGA

Zaujalo mě

  • extrémní výkon
  • široké spektrum světelných modů
  • pohodlné usazení na hlavě
  • odolnost

Shrnutí recenze

Čelovku najdete ve výbavě téměř každého běžce, především v zimě, kdy je tma skoro pořád. Nutno ale říci, že Fenix HM61R AMBER, vám bude skvělým parťákem i v obtížnějších situacích než jen při brzkém ranním výběhu v parku. Vysoký výkon a dlouhá výdrž přímo vybízí k použití čelovky na ultra-trailových závodech, kde v technických pasážích potřebujete stoprocentní přehled a orientaci. S relativně nízkou hmotností 149 g se vám navíc na hlavě nepronese ani během celé probdělé noci. Osobně jsem díky spoustě vychytávkám, jako je možnost magnetického uchycení na kovový předmět nebo uchycení na sponu využil i při kempování nebo čundrech na těžko.

Hlavní část recenze

HM61R AMBER není úplně klasická čelovka, kterou bych doporučil „každému“ běžci. Má totiž obrovský potenciál, co se náročných podmínek týče. Proto bych ji doporučil každému náročnému běžci. Co si pod tím představit? Běžce, který potřebuje extrémní výkon v těžkém a technickém terénu. Navíc po dlouhou dobu – ano ultra-trailové závody, u kterých se často absolvuje aspoň jedna noc na nohách je skvělou příležitostí. Navíc, ani náhradní baterie (která je na závodech často povinná) nezabere tolik místa – další přidaná hodnota. Nemusíte být ovšem zrovna ultramaratonec, abyste si tuhle čelovku oblíbili. Osobně mi byla skvělým parťákem i při vícedenních pobytech nebo čundrech, kdy se pořád něco staví, krájí, pálí a pije – HM61R AMBER je totiž vyjímatelná i díky magnetu se z ní dá udělat univerzální světlo, které přichytíte na většinu kovových povrchů.

 

Co běžce zajímá asi nejvíce je váha. Ano, čelovka má opravdu hodně vysoký výkon, to vše je ale zabaleno do 150 gramů. Což je za mě snesitelná daň za to, že celou noc poběžíte jako a světla. Navíc, ani když už čelovku nebudete potřebovat a schováte ji do běžecké vesty, nebude zabírat tolik místa.

Konstrukce

HM61R je vyrobena z eloxovaného leteckého hliníku. Tělo svítilny má zdrsněný povrch, který brání klouzání při držení v dlani, magnetická koncovka prostoru pro zdroj má pak drážky pro snadné otevření (i v rukavicích). Na krytu světelného modulu jsou pak vidět vyfrézované drážky, za účelem snížení celkové váhy svítilny.

Dobíjecí akumulátor

Dobíjení

Co na čelovce velmi oceňuji, je magnetický konektor pro dobíjení. Odpadá tedy (jak je většinou zvykem) micro usb konektor, který je třeba izolovat – většinou gumovým těsněním. A to ne vždy drží na svém místě. Nemusíte tak mít strach, že se do nabíjecího konektoru dostanou nečistoty. Pokud přece jen, stačí magnetický konektor otřít, jeho funkčnost tím není ohrožena. Pro případ, že budete chtít čelovku dobíjet z powerbanky za chůze, je délka kabelu 30 cm trochu hraniční.

 

U HM61R najdeme akumulátor ARB-L18-3500U. Tento akumulátor je dobíjecí a disponuje kapacitou 3500 mAh. V ideálním případě je dobré si dokoupit ještě jeden náhradní kus. Není to nikterak velká investice a tento akumulátor lze navíc nabíjet přímo – obsahuje totiž micro usb konektor, takže jej můžete dobíjet z powerbanky odděleně mimo čelovku

Magnetický konektor

.

 

Samotný spínač světelných režimů funguje jednoduše a spolehlivě:

 

Krátký stisk – indikace nabití svítilny (4 stupně indikace).

2x krátký stisk – přepnutí do režimu červeného světla (2 režimy stálého svícení a blikání).

Dlouhý stisk – přepnutí do režimu bílého světla (5 režimů stálého svícení).

Spínač má povrchové zdrsnění proti skluzu při ovládání, přepínání samotné je na jistotu a bez komplikací.

 

Svítilna samotná pak splňuje normy odolnosti, zejména pak nárazu vzdornost a voděodolnost (IP68 – trvalé ponoření do hloubky 2 m).

 

Jako standardní příslušenství je dodáván i plastový držák pro uchycení svítilny jako čelovky s páskem s reflexními prvky. Volitelně lze dokoupit i méně nápadný černý pásek bez reflexních prvků.

 

Režimy svícení:

  • 5 lm (výdrž 300 h): základní světlo na malou vzdálenost
  • 50 lm (38 h): vhodné napříkladkečtení
  • 150 lm (12 h): běh v jednoduchém terénu, například cyklostezky, městské parky, atd.
  • 400 lm (4 h): běh v technickém terénu
  • 1200 lm (2 h): vhodné jako náhrada světel vašeho auta nebo při nutnosti oslepit protivníka

 

Všechny režimy mají zřetelný, pravidelný a dostatečně široký kužel světla. V režimu nejsilnějšího svícení je vhodné zmínit i to, že svítilna disponuje tepelnou ochranou proti přehřátí, pokud vnitřní teplota stoupne na 65° C, výkon se automaticky sníží na 900 lumenů, po klesnutí teploty pod již zmíněnou hodnotu se opět zvýší.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: