Recenze: Čelovka FENIX HL16 – spolehlivě prosvítí stezku, nevyvětrá peněženku

Recenze: Čelovka FENIX HL16 – spolehlivě prosvítí stezku, nevyvětrá peněženku

Parametry

Značka Fenix
Celé jméno recenzovaného výrobku FENIX HL16
Typ Čelovky
Hmotnost 97 g
Infocena 799 Kč
Dodává ARIGA

Zaujalo mě

  • příznivý poměr cena / výkon
  • jednoduché ovládání
  • celková odolnost
  • pohodlný široký popruh

Shrnutí recenze

Lehká, kompaktní a odolná čelovka Fenix HL16 prošla naším podzimním testováním. Čím nás zaujala? Pro příměstské běhání více než dostatečným výkonem 450 lumenů, nízkou hmotností a jednoduchým ovládáním. Pěkným dosvitem přes sto metrů umožňuje i svižnější tempo běhu. Široký elastický popruh zajišťuje dokonalé usazení na hlavě, je navíc výrazně perforovaný a reflexní prvky ještě navyšují bezpečnost běžce. Poměrně jednoduše jej v případě potřeby vyjmete z těla čelovky, třeba při sušení nebo praní popruhu. Výrazné plastové průvleky pak usnadňují nastavení míry jeho utažení. Šířka gumové čelenky je pro běhání zcela optimální a čelovka tak drží na svém místě i bez razantního utažení. Neposouvá se ani při změně sklonu směru svícení, které má sice poněkud tužší krok, vždy ale spolehlivě drží ve zvolené pozici. Tělo čelovky je zcela bez polstrování, přesto díky anatomickému tvarování nikde nedře ani netlačí. Díky malým rozměrům je čelovka skvěle skladná a využití tak jistě nalezne i u běžců vybíhajících ještě před setměním, kteří potřebu přisvícení řeší až v závěru tréninku. Celková odolnost, příznivý poměr ceny a výkonu, snadná výměna baterií – to vše předurčuje čelovku Fenix HL16 také k dalším outdoorovým aktivitám, kde snese třeba i drsnější zacházení. Odolný plast „nerozhodí“ ani nechtěné vypadnutí z ruky s dopadem na tvrdý povrch.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Malá krabička čelovky a extra široký popruh dávají ještě před nasazením na hlavu tušit pohodlné nošení. To pak potvrzuje hned první proběhnutí. Čelovka pěkně drží na svém místě, bez otravného poskakování, nebo nepříjemného tlaku na hlavě. Ovládání je velmi jednoduché, tlačítka jsou dostatečně velká, navíc povedeně zvýrazněná přechodovou hranou. Po nahmátnutí hrany na horní části čelovky stačí jen lehce posunout prst a přepnout na požadovaný režim. Vše je s přehledem zvládnutelné i při svižnějším tempu běhu. Pravým tlačítkem ovládáme režim bílého světla. V celkem čtyřech úrovních se světelný tok zvyšuje od 5 (přes 50 a 150) až po 450 lumenů. S udávanou výdrží od tří hodin při výkonu 450 lm až po skvělých 100 hodin při nejnižším výkonu 5 lm. Levé tlačítko pak slouží k přepínání mezi dvěma režimy červeného světla. První zajišťuje stálé svícení se světelným tokem 5 lm, druhé režim „blikačky“ se stejnou hodnotou množství světla. Také červené světlo má udávanou výdrž v řádu stovek hodin (100 pro svícení, 200 pro výstražné blikání). Za světelné zdroje zvolil Fenix u modelu HL16 LED diody Luminus SST 20 (bílé světlo) a Everlight 2835 s udávanou parádní životností 50 000 hodin. Pochválit musíme tužší, ale o to více pevný systém naklápění těla čelovky v držáku pro nastavení optimálního směru svícení. Pět stupňů výklopného systému umožňuje dokonalé doladění podle potřeby intenzity běhu nebo obtížnosti terénu. Čelovka je dostupná ve třech barevných variantách (zelená, černá, růžová) s možností dokoupení náhradního popruhu.

Zajímavé vychytávky

  • paměť posledního používaného režimu
  • tlačítka lze uzamknout proti nechtěnému zapnutí
  • čelovku lze použít jako blikačku na kolo, třeba utažením popruhu na paži
  • gumička týlního popruh je po stranách reflexní
  • stupeň krytí IP66 ochrání před silným deštěm
  • pětipolohový výklopný systém (až 60°)
  • snadné vyjmutí popruhu z držáku na čelovce

Vyrážíme na trénink

Na běžné příměstské večerní běhání je 450 lm naprosto dostačujících. My testujeme nejvíce na cyklostezce s minimálním, nebo místy s žádným osvětlením. Při maximálním výkonu 450 lm a dosvitu přes sto metrů vždy naprosto bez problémů, a to i na místech s výmoly nebo zcela bez asfaltu. Limitem pro rychlost tak rozhodně není obava ze špatného došlápnutí na nerovnostech, ale pouze naše ochota k svižnějšímu tempu běhu. Díky popruhu v šířce 3,5 cm je usazení na hlavě nadmíru pohodlné, vzhledem k běžecky přívětivé hmotnosti pak ani není nutné nějaké razantní utažení. Při teplejším počasí jsme vyzkoušeli použití bez čelenky a ani usazení přímo na hlavě nevyvolávalo žádné nepříjemné pocity, nebo otlaky. Samotný popruh je navíc výrazně perforovaný a skvěle tak „prodýchá“ i výraznější pocení.  Obří plastové spony pak umožňují pohodlné doladění pro konkrétní situace.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je pro čelovky všeobecně samostatnou kapitolou a pro jejich bezpečné využití je naprosto zásadní. U testovaného modelu Fenix HL16 zajišťují přísun energie tři jednorázové baterie AAA. Dovozce udává výdrž při maximálním výkonu 450 lumenů tři hodiny. Na osvětlených místech cyklostezky občas přepínáme na nižší stupeň 150 lumenů. Naprosto bez problémů tak s čelovkou opakovaně zvládáme tréninky v délce téměř devadesáti minut. Proti přehřátí čelovky je aktivovaná funkce automatického snížení výkonu při vnitřní teplotě nad 65°C. Tři nižší stupně výkonu v průběhu testu tuto hodnotu nikdy nepřekročily. Při souvislém využití nejvyššího stupně osvětlení se ale čelovka automaticky přepne po přibližně sto minutách na nižší stupeň. Pro běh na silnici to nepředstavuje výraznější problém, v náročnějším terénu by již ale bylo nutné zpomalení tempa. Výdrž lze samozřejmě prodloužit (a to poměrně zásadně) použitím režimů s výkonem 50 nebo jen 5 lm (27 až 100 hodin). Ty jsou ale podle nás využitelné spíše při chůzi, případně při pauzách u intervalového tréninku. Třeba pro začínající běžce střídající běh s chůzí bude ale Fenix HL16 dobrou volbou. Čelovka nedisponuje ukazatelem stavu baterie, je tedy potřeba počítat dopředu s omezenou výdrží. Na druhou stranu je velmi jednoduché baterie vyměnit a ty náhradní zaberou opravdu minimum místa. Při plánovaném nočním přeběhu, nebo dokonce závodu se náhradní zdroj energie vždy vyplatí vzít s sebou. Proti nechtěnému vysvícení v batohu slouží funkce uzamčení tlačítek, kterou aktivujeme dlouhým stisknutím s odezvou v podobě blikání červeného světla.

Osobní zkušenost testera

„Můj obvyklý běh v podzimním období se vejde do dvou hodin, takže s výdrží baterie nemám sebemenší problém. Testování navíc probíhalo převážně po cyklostezce, kde ani snížení výkonu na 150 lm neznamenalo nutnost zpomalení. Pro případné delší proběhnutí je navíc možné využít snadné a rychlé výměny za náhradní baterie, které zaberou třeba v kapse jen minimum místa. Osobně mi ale chybí indikátor stavu baterie, je potřeba baterie sledovat, nebo při výměně za ty nabíjecí dobíjet průběžně pokud nechci riskovat doběhnutí po tmě při dalším tréninku. Prostorem pro případné zlepšení by mohla být týlní část popruhu, kde podle mě chybí reflexní prvky, které jsou umístěné pouze po stranách. Moc se mi líbil široký popruh, i bez čelenky, kterou jinak běžně pod čelovky používám bylo běhání s Fenix HL16 pohodlné a příjemné. Ovládání je naprosto jednoduché a v pohodě je zvládnete i v běžeckých rukavicích. Pochválil bych také jednoduchou, odolnou konstrukci, na čelovce není běžným používáním co poškodit, nebo ulomit. I díky tomu je poměr cena / výkon velmi dobrý.“

Doplnění dovozce

Popruh čelovky lze provléknout i reverzně a tím pádem máte reflexní prvky i na týlu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: