Parametry
Zaujalo mě
- -Nízká hmotnost
- -dotykové i tlačítkové ovládání
- -intuitivní ovládání
Shrnutí recenze
Chytré hodinky jsou stále více dostupné a časy, kdy gps sporttester měli jen opravdu zarytí sportovci, už jsou definitivně pryč. Jedna z příčin je posun technologií. To znamená, že přístroje na zápěstích jsou promakanější a lehčí. Zároveň je ale střední třída stále dostupnější. A značka Amazfit tento fakt jen podtrhuje – představuje hodinky T-Rex Pro s cenou 4490 Kč. To jako fakt?
Hlavní část recenze
Spárování a nastavení
Pro spárování je třeba si do chytrého telefonu nainstalovat aplikaci Zepp. Bez této apky hodinky nerozběhnete. Ale nebojte i mě to trvalo jen pár minut, takže průměrně bystrým jedincům to vezme o poznání méně. V prostředí aplikace si hodinky spárujete velmi intuitivně pomocí QR kódu. Skrze tuto aplikaci potom probíhá téměř veškeré nastavení. Zajímavostí je, že některé parametry jdou nastavit jak v mobilu, tak v hodinkách, některé jen v mobilu a některé jen v hodinkách. Celkově je podle mě aplikace asi nejslabší část hodinek. Ocenil bych přehlednější strukturu a intuitivnější ovládání. Co se týče samotných hodinek, dotykový displej je na ovládání velmi jednoduchý.
Konstrukce
Při rozbalení mě překvapila jedna věc – jejich nízká hmotnost. Hodinky na zápěstí téměř necítíte. A to především díky materiálu. Přestože se na obrázku hodinky zdají kovově, naprostá většina částí je z plastu. Celkově hodinky na omak působí trochu jako dětská hračka. Funkčně ovšem pracují dobře. Co se týče stavby hodinek, ciferník je oproti většině smartwatchů poměrně velký a robustní. Zespodu ciferníku najdeme snímač srdečního tepu ze zápěstí, ten sice lehce vystupuje, ale ne ruce jej není vůbec cítit. Řemínek je tvořen z pevné, na první pohled odolné pryže. Tato guma je poměrně pružná a v kombinaci s nízkou hmotností se dají hodinky na zápěstí upnout velmi pohodlně, ale zároveň jistě. Papírově by hodinky měly být poměrně odolné. Displej je krytý tvrzeným sklem a voděodolnost by měla být efektivní až do hloubky 100 m. Tvrdost skla můžu potvrdit. Vanu máme doma bohužel standardní hloubky… Dále mají hodinky 15 vojenských certifikací1 (MIL-STD-810): zvládnou extrémní teploty a podmínky. 70°C teplo / -40°C mráz / 240 hodin vlhkosti / 96 hodin solného postřiku.
Sportovní módy
Ty, kteří mají v hledáčku více sportů než jen běh, potěším velký výběr z více než 100 sportovních aktivit. Samotné měřené hodnoty a celkový způsob záznamu je u spousty módů velmi podobný, takže se z velké části liší jen názvem aktivity. To ale neubírá na funkčnosti. Já osobně jsem si vystačil se základním během a cyklistikou. Zajímavostí je, že každá skupina sportů má více variant (běh na páse/trail running…, outdoor cycling/indoor cycling, climbing/treking) Zjednodušeně řečeno je vám vždy měřena rychlost, čas, změna nadmořské výšky a vaše tepová frekvence a z tohoto jsou potom vypočítány hodnoty jako průměrná, maximální rychlost, spálené kalorie atd. Velkou výhodou je podle mě měření převýšení a nadmořské výšky pomocí barometru, které je výrazně přesnější než pomocí gps.
Co se týče snímání srdečního tepu, měření se zápěstí stále není srovnatelné s hrudním pásem a hodnoty výrazně kolísají.
GPS a výdrž baterie
Hodinky ke svému měření využívají vysoce přesný quad-GNSS (GPS, GLONASS, Beidou, Galileo) atak jsou výpadky během aktivit naprosto minimální. Výrobce uvádí při neustále zapnuté GPS výdrž baterie až 40 hodin. Což je pro mě bod s velkým otazníkem protože kapacita baterie by této výdrže dosahovat neměla. Osobně jsem se ale na hranici 40 hodin nedostal, takže se dostáváme do roviny spekulací. Při běžném nošení by vám hodinky měly vydržet zhruba 9 dní, maximální výdrž baterie výrobce uvádí 18 dní. Všechny tyto údaje jsou ale trochu zavádějící, poněvadž je výdrž baterie závislá i na okolním prostředí – předevšim teplotě. A taky na celkové frekvenci používání a stáří. Co je ale důležité pro běžného uživatele – hodinky vydrží i opravdu dlouhý long-run, celodenní vyjížďku na kole a zvládnou i nějaké to ultra. Nabíjení probíhá pomocí magnetického kable zakončeného s dvěma magnetickými pody. Člověk musí trochu hledat správnou polohu, nejedná se ale o nějak složitý úkol. Baterie se nabije doplna za zhruba 1,5 hodiny.
Ovládání
Hodinky Amazfit T-Rex Pro je nejjednodušší ovládat pomocí dotykového displeje – ťuknu přímo na to, co vidím. Ale. Dotykové displeje se často nechovají stoprocentně v mokru a za deště. Proto velmi oceňuji i 4 tlačítka po stranách těla, pomocí kterých se dají hodinky ovládat nezávisle na dotykovém displeji.
Osobní zkušenosti
Osobně nejsem skalním fanouškem smartwatch. Sám běhám se starými (dobrými) těžkými a velkými Ambity. Důvod proč jsem je ještě nevyměnil, je právě to, že jsou odolné, jednoduché a spolehlivé. Amazfit T-Rex Pro jsou trochu protipól. Lehoučké hodinky se spoustou vychytávek, detailů a chytrých funkcí, které vám rozhodně zpříjemní každodenní život a hodinky tak nemusíte používat jen na sport, ale využijete je po celý den. Za mě je to výborná varianta pro začínající sportovce, kdy dostanete hodně funkcí a velkou výdrž za opravdu přijatelné peníze.