Recenze: adidas Ultraboost 21 – víc tlumení se už do boty snad ani nevejde

Recenze: adidas Ultraboost 21 – víc tlumení se už do boty snad ani nevejde

Parametry

Značka adidas
Celé jméno recenzovaného výrobku adidas Ultraboost 21
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 340 g
Šněrování klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4699 Kč
Dodává adidas

Zaujalo mě

  • svršek z recyklovaných plastů
  • specificky tvarovaná mezipodešev
  • maximální pohodlí
  • přilnavá podešev

Shrnutí recenze

Psal se rok 2013 a adidas představil světu termoplastický polyuretan a.k.a. BOOST – novou tlumící pěnu, která udělala podobně rozruchu, jako nynější situace kolem „karbonových“ maratonek. Různé modely adidas kombinovaly různé poměry boostu a klasické EVA pěny, až v roce 2015 byl vypuštěn do světa model UltraBoost, botu se stoprocentním podílem boostu v mezipodešvi. Člověk si po nazutí tehdejší novinky pomyslel, že více tlumená bota už ani nejde vyrobit. A světe div se – píše se rok 2021 a světlo světa oficiálně spatřily nové UltraBoost 21. adidas se touto generací odklání od trochu lifestylového zaměření předchozích „ultrabůstů“ a směřuje je více výkonnostním směrem. Jde tedy o plnohodnotnou tréninkovou botu, u které je kladen maximální důraz na pohodlí, hlavně co se tlumení týče. Proto jsme u UB 21 svědky řekl bych až brutální vrstvy boostové pěny. Ale vše popořadě.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Výše jsem zmínil, že u tohoto modelu je kladen největší důraz hlavně na pohodlí boty. A to i co se svršku týče. Ten je tvořen de facto jedním dílem. Nenajdeme zde tedy oddělený jazyk. Tato varianta je velmi pohodlná a díky pružnému pletenému svršku ani není obtížné do boty dostat chodidlo (a my s vysokým nártem víme, o čem mluvíme…). Pletený svršek je poměrně prodyšný – při lehkém roztáhnutí je viditelné výrazné perforování, hlavně v oblasti špičky. Na druhou stranu, gramáž pleteniny je poměrně vysoká. Vlhkost se tedy bez problému odpařuje ven, nicméně ani v zimních měsících nemívám zmrznutá chodidla. Otázka, co tento svršek udělá v parném létě. Z vlastní zkušenosti vím, že pletený svršek nedrží chodidlo moc pevně usazené a proto je nutné jeho usazení nějakým způsobem podpořit a doplnit. V opačném případě může chodidlo přetékat jako roztopený smažený sýr… Tuto stabilizační funkci zde zastává plastové „logo“ tří pruhů, které propojuje zavazování s mezipodešví a tvoří tak nejpevnější část celé boty. Další zpevňovací prvek najdeme na opatku boty. Dvě plastová křidélka udržují patu pevně v patní misce boty. Tuto oporu oceníte především při dopadu na patu, zvlášť u této boty, která má pod patou opravdu silnou tlumící vrstvu. Nicméně ve výsledku není tak moc vysoká, jak se zdá. Pata je totiž do mezipodešve zapuštěna poměrně hluboko (cca 1 cm pod viditelnou hranici boostu), což lehce zvyšuje stabilitu.
Na závěr se musím zastavit nad materiálem, ze kterého je pletenina vytvořena. UltraBoost 21 totiž patří do řady Primeblue, což značí to, že jsou boty z podstatné části vyrobeny z plastů vylovených z moře a zbylá část z ostatních recyklovaných plastů.

Detail svršku

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Atletická federace před nedávnem stanovila maximální výšku mezipodešve na 40 mm a na první pohled se zdá, že model Ultraboost tuto hranici přece musí přesáhnout. Tlumící vrstva v mezipodešvi a hlavně vizuální sklon je zde ze všech modelů Ultraboostů rozhodně nejvýraznější. Může za to hlubší zapuštění paty do mezipodešve, kdy boost překrývá část chodidla směrem ke kotníku. Oficiální hodnoty jsou potom 30,5 mm pod patou a 20,5 mm pod špičkou. Výsledný drop 10 mm je už taková klasika mezi tréninkovými botami. Měkký polštář a specificky skosená pata napovídá, že tato bota je vyloženě dělána pro pataře – tedy pro lidi, kteří primárně dopadají na patu. Přestože si tato generace stejně jako předešlé zachovávají naprostou převahu podílu boostu v mezipodešvi, osobně se mi zdá mnohem propracovanější. Celkový pocit z došlapu není tak rozevlátý a nestabilní jako u těch předchozích. Nejvýraznějším stabilizačním prvkem je zpevňovací plát ve střední části, který zabraňuje, aby se bota samovolně kroutila. Celkově patří tyto boty do kategorie těch nejtlumenějších objemových bota, a jsou tak horkým kandidátem i pro běžce s nadváhou.

Specifické tvarování mezipodešve

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Ultraboosty vždy byly a jsou silniční model. Tomu je přizpůsobená i Continental podrážka. Nenajdeme žádný výrazný vzorek, ale hladkou a přilnavou gumu, která navíc pokrývá jen exponovaná místa. Mezipodešev tedy není nějak výrazně chráněna proti ostrým předmětům. Zajímavým prvkem (hlavně pro zmíněné pataře) je přesah a zkosení podrážky za kontaktní část paty. Dopadová plocha je tedy velmi velká a ani při extrémním zvednutím špičky nedochází k opotřebení tlumící vrstvy. Přilnavost směsi je podle mého názoru velmi dobrá, bota poměrně pěkně drží i na lehce namrzlých cestách a na mokrém asfaltu je jako přilepená, zároveň po několika desítkách kilometrů nevidím výrazně opotřebení podrážky.

Přilnavá Continental podešev

Osobní zkušenost

Adidas Ultraboost prošel za dobu své existence opravdu různorodým vývojem. Některé změny byly skvělé, jiné zase slepá ulička. A podle mě jsou „dvacetjedničky“ návratem k plnohodnotným výkonnostním objemovkám. Osobně se mi líbí, jak kompaktně pracuje svršek se zbytkem boty. V botě cítím výrazně větší jistotu než u předchozích modelů. Nicméně je na mě bota příliš těžká. V mé velikosti 44 se hmotnost šplhá k 350 g a to je i na tak velmi tlumenou botu zkrátka moc. Nicméně pro těžkotonážní vysoké běžce nebo pro lidi s nadváhou jsou tyto boty perfektní variantou pohodlné boty, která je udrží a něco vydrží.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: