Recenze: Osprey Duro 1.5l, 6l, 15l – běžecké vesty pro každou příležitost

Recenze: Osprey Duro 1.5l, 6l, 15l – běžecké vesty pro každou příležitost

Parametry

Značka Osprey
Celé jméno recenzovaného výrobku Osprey Duro
Typ Běžecké hole
Údaje výrobce 1 Kapsa na hydrovak: ano
Údaje výrobce 2 Softflasky: Ano
Údaje výrobce 3 Hydrovak: jen 15l
Infocena 2399+2799+4399 Kč
Dodává Rockpoint
Více info na www.rockpoint.cz/

Zaujalo mě

  • Odolný materiál
  • Nízká pořizovací cena
  • Důraz na detail

Shrnutí recenze

Osprey letos na jaře vylepšuje stávající řadu běžeckých batohů, chceš- li vest, která aktuálně čítá 3 velikosti (+ běžecká ledvinka a držák lahve) A právě všechny tři běžecké vesty jsme testovali. Všechny tři kousky mají společné 4 body nastavení velikosti – dva stahovací pásky na hrudi a po jednom na každé straně kolem žeber. Největší varianta potom navíc hodně minimalistickou variantu bederního pásu. Všechny vesty jsou vybaveny dvěma softflasky, které ale můžeš vyměnit za camelbak a do kapes na hrudi tak schovat telefon, něco na zub nebo třeba rukavice. 1,5l využiješ na dlouhé letní běhy a závody s menší povinnou výbavou, největší 15l se potom hodí třeba na hodně dlouhý speedhike a všelijaká dobrodružství.

Hlavní část recenze

Osprey Duro 15

Dle názvu je patrné, že jde o 15l batoh/ vestu. V tomto případě jsme blíže klasickému batohu. Za dobu testování si u mě získal pracovní název výletník. Pojďme si ale tento 618g batoh představit podrobněji.

Konstrukce a stavba

Jak už jsem zmínil, v tomto případě jde spíše o batoh. V zádovém systému tak najdeme vyztužení v podobě žebrovitého molitanu. Nejedná se ale o žádnou složitou zádovou konstrukci, nýbrž o lehké zpevnění osy batohu. Ramenní popruhy jsou oproti ostatním kouskům Duro taky lehce vyztuženy. Popruhy potom plynule přecházejí v jemnější část na hrudníku, kde najdeme spoustu šikovně rozložených kapes. Především dvě hlavní, které jsou určené primárně na dva 500ml softflasky. Tyto kapsy jsou obepnuty ještě dalšími dvěma, do kterých lze uložit gely, tyčinky nebo jiné drobnosti. Levý popruh má potom ještě jednu „skrytou“ kapsu na zip, abyste ty nejdůležitější věci za běhu nebo chůze nevytřepali. Pokud neholdujete sfotflaskům, můžete použít hydrovak (který je u této varianty součástí)  a kapsy na hrudi jsou pak volné pro spoustu dalších věcí, které potřebujete mít při ruce. Půjdeme-li níže, narazíme na náznak bederního pásu. Ten je taky lehce vyztužen žebrovitým molitanem. A najdeme na něm dvě prostorné kapsy ze strečového materiálu. Co se týče zádové části, ta je tvořena dvěma hlavními, velkými kapsami. Nejtěsněji u zad je kapsa určená na hydrovak – obsahuje tedy i malé poutko na uchycení a vak se vám tak nebude válet na dně batohu. Mezi touto a nejprostornější je pak umístěna menší kapsička s organizérem na drobnosti. Tyto kapsy jsou ještě navíc překryty kompresní síťkou ze strečového materiálu PowerMeshTM – osobně jsem tuto část nejvíce využíval na objemnější věci, které potřebuju mít rychle po ruce, nejčastěji bundu. Ze stejně pružného materiálu jsou ještě další dvě menší kapsy na pomezí zádové části a bederního pásu, dostatečně prostorné pro energii na celé dopoledne… celý den.

 

Materiály

Celkově řada Duro směřuje spíše cestou výdrže a odolnosti, než jemnosti a nekompromisního důrazu na váhu. Konkrétně u Duro 15 je to naprosto v pořádku. Hlavní části a konstrukce jsou z opravdu pevné tkaniny, která odolala i pádům v suťovisku, nešikovným zachycením o větve a jiné nelítostné zacházení. Oproti tomu PowerMeshTM je na jednu stranu velice jemný a poměrně dost strečový, na druhou stranu je komprese a odolnost vysoká a vše tak drží na svém místě. Co musím vyzdvihnout tak je zakončení lemů, které jsou obšity pevnou tkaninou. Namáhané lemy se tedy nikde nepářou, což u takto namáhaných míst posouvá životnost batohu na vyšší úroveň.

Osobní zkušenost

Pracovní název výletník napovídá, že si největší oblibu u mě získal při jednodenních výletech, kde se nehoní každá sekunda. Obecně se mi na batohu líbí dvě zásadní věci. První je, že i když jde o batoh, uchycení na hrudi je převzato z klasických běžeckých vest a Duro 15 tedy perfektně padne a zároveň máte k dispozici obrovskou kapacitu 15 litrů. Druhým poznatkem je důraz na detail. Najdeme zde spoustu drobných vychytávek, jako je píšťalka, poutko na hydrovak nebo propracovaný systém upnutí na hrudi, kde můžete dva pásky různě přesouvat na celkem šesti pozicích. Celkově si velikost můžete nastavit na celkem 8 stahovacích pásech, což je dostatek i pro velmi asymetrické postavy. To, že se dají zapínat i rozepínat jednou rukou už je jen třešnička na dortu. Duro 15 není žádná ultralight výkonnostní běžecká vesta pro lámání rekordů, pokud ale hledáte lehký batoh, který vám bude dělat parťáka po dlouhé roky, Osprey Duro 15 určitě stojí za zvážení.

Osprey Duro 6

Šestilitrové 400g Duro má blíže k běžecké vestě. Přestože je objem 6 l trochu diskutabilní. Tento parametr se opravdu těžko měří, ale ze zkušenosti se do této vesty vejde mnohem více vybavení, než kolik toho pojmou ostatní vesty o podobném objemu, které jsem měl příležitost zkoušet.

Konstrukce a stavba

Osprey Duro 6 má toho hodně společného se starším strejdou Duro 15 a zároveň i s mladším bráchou 1.5. Oproti Duro 15 je o něco lehčí a jednodušší. Především v zádovém systému nenajdeme vyztužení ani jiné zpevnění konstrukce. Vesta je tedy maximálně flexibilní a přizpůsobivá. Protože ve vestě nebudete nést nic zásadně těžkého, na ramenních popruzích najdeme jen prodyšnou síťku bez vyztužení. Hrudní část je tvořena stejným konceptem jako u větší Duro 15. To znamená, že obsahuje dvě hlavní kapsy na 500ml sfotflasky, dvě menší a jednu na zip. A přestože v základní výbavě hydrovak není, Duro 6 je na něj i tak připraven a hrudní kapsy se dají opět použít na jiné potřebné věci. Největší rozdíl a zároveň podstata běžeckých vest je primární obepnutí hrudníku, nikoli břicha a pasu. Ramenní popruhy tak plynule spojují hlavní zádovou část pásy, které vedou přes žebra. A právě v této oblasti najdeme na každé straně jeden stahovací pásek, pomocí kterého si můžete přizpůsobit velikost. Velikost pak doladíte pomocí dvou pružných pásků na hrudi, u kterých můžete stejně jako u Duro 15 libovolně měnit 6 různých pozic. Více variant a především dostupnost nastavení velikosti ocení nejen různé konstituce postav, ale převážně jedna osoba při výbězích, kdy potřebujete větší kapacitu plic a zároveň nedochází k takovým otřesům. A sebězích, kdy naopak potřebujete mít všechno pevně fixované. Zádová část je tvořena také dvěma hlavními kapsami, jednou menší na drobnosti a vnější strečovou síťkou z materiálu PowerMeshTM. Vše ale s menším objemem. Na bočních stranách najdeme navíc dvě otevřené kapsy na tyčinky, gely, solné tablety a podobně.

Materiály

Stejně jako je základní koncept vesty hodně podobný konceptu Duro 15, jsou použity i stejné materiály. To znamená, že největší poměr tvoří odolná tkanina, doplněná a strečové části PowerMeshTM. U této vesty jsou potom lemy obšity pevným a přesto příjemným materiálem, který nikde nedře.

Osobní zkušenost

Osprey Duro 6 je už opravdu plnohodnotnou běžeckou vestou. Díky mnoha pohotovým možnostem nastavení velikosti vše sedí obepnuto kolem těla a vás tak nečeká po závodě zjišťování, kde všude máte od vesty vydřená místa. Ano, na trhu najdeme i lehčí vesty se stejným objemem (přestože si myslím, že do vesty se vejde více než 6 litrů objemu), nicméně velkou předností vidím opět životnost vesty. S tímto pomocníkem se nebojím v tatrách opřít o skálu při lehkém lezení/běhu nebo se prodírat ostružím. Na vestu se dají taky upevnit hůlky moc povedeným způsobem, tzv. Stow-on-the-Go System™. Zároveň jsem se do vesty sbalil i na vícedenní přeběhy (samozřejmě na punk, bez spacáku a stanu). Tím, že je vesta připravena i na hydrovak, dá se využít i při cyklistice.

Osprey Duro 1.5

Nejmenším z rodiny Duro je potom 1,5l varianta o váze 329 g. I když, i v tomto případě je 1,5 l trochu diskutabilní, když vezmeme v potaz, že jenom softflasky dohromady zaberou kapacitu půl litru.

Konstrukce a stavba

Osprey Duro 1.5 je minimalistická vesta ořezaná jen na to nejpotřebnější. Přesto zde najdeme několik vychytávek, kvůli kterým stojí nad touto variantou velmi silně přemýšlet. Především je to opět snadné nastavení velikosti, při výběhu, seběhu a pokud vestu používá více lidí. Najdeme zde dva stahovací páska po stranách kolem žeber a dva na hrudi stejně jako u Duro 6 a Duro 15. Kapsičky na hrudi jsou o něco menší a i softflasky jsou zde o objemu 250 ml. Nicméně nechybí kapsa na zip a menší kapsičky, do kterých se vejdou gely, tyčinky, případně jejich obaly. Samozřejmě zde nenajdeme bederní pás ani zpevňovací vyztužení na zádech. Nicméně i u nejmenší varianty můžete použít hydrovak (který zde ani u 6l varianty není součástí). Mimo kapsy na zmiňovaný hydrovak je k dispozici ještě jedna, do které vměstnáte větrovku, mobil, doklady a ostatní nejnutnější drobné vybavení. Stejně jako u předchozích vest je zde využit Stow-on-the-Go System™ na připevnění holí.

Materiály

Zde se nejmenší vesta oproti předchozím dvěma liší asi nejvíce. Pevný odolný materiál je zde použit už jen minimálně a vesta je z naprosté většiny tvořena materiálem PowerMeshTM. Vesta se tak stává ještě prodyšnější. Zároveň to s sebou neste přínos ve vysokém rozpětí objemu. Pokud je vesta prázdná nebo v ní máte jen opravdu malinké drobnosti, drží a obepíná tělo stejně, jako když je její kapacita naplněna na maximum.

Osobní zkušenost

Osprey Duro 1.5 je perfektním parťákem na dlouhé letní výběhy nebo závody, u kterých není povinná výbava moc rozsáhlá. Ze všech tří variant je rozhodně nejflexibilnější a skoro o ní nevíte. Zároveň si zachovává odolnost oproti některým jiným jemnějším vestám. Osobně zastávám spíše minimalistické pojetí sportování a proto je Duro 1.5 asi nejoblíbenějším kouskem z celé rodiny. Sbalíte do něj jen opravdu minimum věcí, zároveň ale vše, co doopravdy potřebujete.

Celkové shrnutí

Osobně se mi líbí koncept celé řady – každá vesta pro jinou příležitost. Vyhnete se tak tím nucenému kompromisu. Největší předností celé řady je jednoznačně odolnost a s tím spojená životnost.  Zároveň je zde použita taková kombinace materiálů, že si vesty/batoh zachovávají prodyšnost a na těle nevytvářejí odřeniny. Co mi u vest trochu chybí je použití více strečových materiálů v samotné konstrukci, které by usnadňovalo dýchání za běhu. Tento fakt je na druhou stranu kompenzován velkým množstvím možností nastavení velikostí. Pokud hledáte vysokou kvalitu za přijatelnou cenu řada Duro je rozhodně vážným kandidátem.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: