Parametry
Zaujalo mě
- Chránič achilovky
- Hmotnost
- Meta Rocker
- Univerzálnost
Shrnutí recenze
Již osmá verze silničních objemovek této francouzské značky prošla oproti minulému modelu drobnými úpravami a je ještě o chlup lehčí a univerzálnější než dříve. Ani vyššího tempa se nezalekne a bezpečně zvládne všechny kilometry, které se rozhodnete v rámci objemové přípravy naběhat. Kdo se je rozhodne použít i na regenerační výběh, bude překvapen, s jakým pohodlím se setká. Do bot se snadno dostanete s „achilovkovou ploutví“ a Meta Rocker vás s lehkostí přenese k dalším krokům.
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Svršek je tvořen velice prodyšnou síťovinou, díky které noha může i při vyšším tempu dýchat relativně dobře. Novinkou oproti předešlému modelu je pogumovaná část okolo šněrování (zřejmě docházelo k roztržení síťoviny při dotahování tkaniček), což je příjemná změna, zvláště když chcete boty používat dlouho. Jazyk je dostatečně polstrovaný, aby nedocházelo k nepříjemným otlakům. Přichycen ke spodní části boty je jemnou, pružnou látkou, takže nikde neodstává a pěkně drží na noze.
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
O dostatečné tlumení se stará jako již tradičně EVA pěna po celé délce podrážky. Stejně tak i zde najdeme technologii Meta Rocker, která zajišťuje příjemný přechod z došlapu do odrazu. Hoka je jedna z prvních značek, která přišla s tzv. maximalizmem. Její mezipodešve jsou vyšší i u svižnějších modelů. Cliftony jsou botou na hranici mezi rychlejší tempovkou a tréninkovkou pro nabíhání kilometrů. 5 mm drop tlačí do došlapu přes špičku, takže vyšší rychlost není problém. Přestože je mezipodešev poměrně vysoká, můžeme pozorovat, že pata je zapuštěná hlouběji. Takto se zvýší stabilita boty a Cliftony tak jdou použít i v lehkém zpevněném terénu.
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Z mého pohledu největší překvapení. Několikrát jsem slyšel, že Hoka nechává EVA pěnu v podrážce zcela obnaženou, proto jsem se dost bál o životnost podrážky. Nebylo to vůbec třeba. Na nejexponovanějších místech je kvalitní guma, která EVA pěnu bezpečně ochrání a i po dosti kilometrech není vidět většího opotřebení. Na mokrém povrchu mě prozatím nikdy nezradily, přesto bych je mimo zpevněný povrch moc nebral. Už jen proto, že díky tloušťce vrstvy tlumení není možné cítit veškeré nerovnosti povrchu a reakce by tedy nemusely být zcela adekvátní. Avšak běžci, kteří došlapují spíše na patu si toto od tlumení budou pochvalovat. I z kopce je velice příjemné a nohy nejsou obouchané.
Osobní zkušenost
Boty Hoka One One Clifton 8 jsou mou první zkušeností s touto značkou. Ačkoliv jsem byl z počátku ke značce skeptický, zvláště díky netypickému designu bot, které jsem doposud poznal. S klidem můžu říct, že se jedná o velice kvalitní a povedený kousek. Pro běžce značkou Hoka nepolíbeného je první nazutí opravdu jiný zážitek, než bývá zvykem. Ačkoliv je drop boty jen 5 mm, díky míře tlumení jsem měl pocit jako na podpatku. Ovšem s prvními kilometry tento pocit mizí a střídá ho pocit naprostého pohodlí i při polykání delší objemové vzdálenosti. Na tento typ pohodlí se snadno zvyká, i když si myslím, že z počátku je to šok. Řekl bych, že pro někoho kdo je zvyklý na odpověď povrchu, po kterém běží, tato bota není zrovna nejlepší volbou, ale ten, kdo potřebuje nabíhat dlouhé kilometry v rámci přípravy nebo se vyklusat po těžkém tréninku či závodu a neuvažovat po čem běží, bude nadmíru spokojen. Přesto v botě zvládnete i fartleky nebo kratší tempa. Ve velikosti číslo 9 výrobce udává hmotnost 260 g. V mé „lodní“ velikosti (UK 12) má bota stále jen 302 g což ji řadí na první místo (v hmotnosti) mých objemovek. Z mého pohledu tedy lehce inovovaný, kvalitní počin značky, která si za kratší dobu své působnosti získala srdce již mnoha běžců.