DYNAFIT Ultra 50: velmi pohodlná univerzálka na delší výběhy

DYNAFIT Ultra 50: velmi pohodlná univerzálka na delší výběhy

Parametry

Značka Dynafit
Celé jméno recenzovaného výrobku Dynafit Ultra 50
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 290 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 3600 Kč
Dodává Oberalp S.p.a.
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • Vysoká jistota došlapu i v technických pasážích
  • Směs POMOCA zaručující výborné vlastnosti i na mokrém povrchu
  • Vyztužení TPU jako ochrana proti kamení

Shrnutí recenze

Nová trailová bota Dynafit Ultra 50 je určená především na středně dlouhé tratě typu horský půlmaraton nebo maraton. Oproti oblíbenému modelu Ultra 100 poskytuje sice nižší míru tlumení, pořád je to ale velmi pohodlná bota a díky širokému a prostornému svršku může být zajímavou volbou i na delší trailové závody a ultramaratony. Podrážka má agresivnější vzorek a směs POMOCA zaručuje výborné vlastnosti i na mokrém povrchu. Nový typ podešve má také lepší životnost a vzorek si tak déle zachovává optimální vlastnosti. Dynafit Ultra 50 je nejen závodní trailovka, ale je to skvělá volba pro víkendový trénink v horách, nebo pro všechny kdo to mají z města do trailu co by kamenem dohodil.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek modelu Ultra 50 je prostorný a pohodlný a nejlépe bude sedět na středně širokém až širším chodidle. Boční TPU vyztužení zajišťuje dobré stranové vedení (v zatáčkách a v traverzu) a zároveň výbornou ochranu proti kamení v náročnějších technických pasážích. V patní části pomáhá k lepší stabilitě a přechodu do odrazové části tzv. „heel preloder“ – gumová patní výztuha. Zajímavým prvkem je ochranná síťka, která kryje část tkaniček a pod kterou můžete tkaničky zastrčit tak, aby se nerozvazovaly. Kromě pohodlí mě mile překvapila odolnost svršku a věřím, že podobné to bude i s celkovou životností. V botě mám zatím naběháno asi 250-300 km a zatím nejeví žádné výrazné známky opotřebení. A to i přesto, že dostala slušně zabrat i v ostrém kamení na chorvatském pobřeží, které důkladně prověří každou trailovku.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Model Dynafit Ultra 50 je dostupný ve dvou variantách. Standardní, dobře prodyšná varianta, a model GTX s Gore-Tex voděodolnou membránou (testovaný model je základní verze bez Gore-Tex membrány).V nabídce značky Dynafit se jedná o druhý nejtlumenější model hned za modelem Ultra 100. To také znamená, že je to bota velmi pohodlná i na delší vzdálenosti, zároveň v ní ale neztrácíte cit pro terén a zejména v technických pasážích a sebězích oceníte vyšší jistotu při došlapu. To všechno při váze 290 g s dropem 8 mm. Dobrý fit dotváří také tvarovaná a pohodlná Ortholite vložka.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Úplně nový tvar dezénu zaručuje dlouhou životnost a zároveň univerzálnost na různých typech povrchu. Nemusíte se tak bát i delšího přeběhu po silnici nebo zpevněné cestě. Přestože vzorek není nijak vysoký a agresivní (výška 4 mm), bota drží dobře i na blátě a mokré trávě. Celkový dojem podtrhuje značková směs POMOCA, která vás v kritických situacích k podkladu doslova přilepí a to i za mokra.

Osobní zkušenost

Jak jsem již zmínil v úvodu, Dynafit Ultra 50 bych zvolil především na závody od 1/2 maratonu dál. Ideální volba na závody jako například Tatranská šelma, LHUT, Ještěd Skyrace, B7, Krakonošova 100 nebo na trénink 20 km+ ve středně technickém až náročném terénu. Naopak, pro kratší závody do 10-20km, bych sáhl po modelu Dynafit Alpine nebo úplné novince SKY DNA.
Tento typ boty v nabídce značky Dynafit dlouho chyběl a je důkazem, že se v běžeckém segmentu vydali správným směrem. Jedná se o pohodlnou univerzálku, která se hodí i na běžný trénink, naplno ji ale oceníte v náročnějším terénu a na delších tratích.

O autorovi

Michael založil běžeckou speciálku TRAILPOINT, aby – jak sám říkal – „dával lidem na nohy křídla“. Dal si to nejen do znaku, ale hlavně i do hlavy, a ještě ho to nepustilo. Dnes se jedná o špičkovou speciálku v Praze, testované boty zde můžete koupit.
Sám má naběháno požehnaně – desítka za 37:40 a maraton za 3:01 mluví za vše. Když ho nepotkáte v obchodě, nejspíš někde fotí, připravuje další závod (bez jeho ŠUTRů už se termínovky prostě neobejdou), další testovačku, přednášku…

 

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: