Recenze: Dynafit Alpine DNA – nekompromisní závoďák do alpského terénu

Recenze: Dynafit Alpine DNA – nekompromisní závoďák do alpského terénu

Parametry

Značka Dynafit
Celé jméno recenzovaného výrobku Dynafit Alpine DNA
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 270 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4499 Kč
Dodává Oberalp S.p.a.
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • Odolnost konstrukce boty
  • Tlumení - chrání chodidlo, ale podporuje dynamiku odrazu
  • Trakce - podešev Vibram Megagrip

Shrnutí recenze

Lehkost, dostatečná míra tlumení a výborný grip. Tyto tři parametry musí mít závodní trailová bota, když má být oblíbená. A co se týká modelu Alpine DNA od společnosti Dynafit, je to na takovou botu dokonalý adept. Perfektní grip díky prověřené podešvi od Vibramu, 6milimetrový rozdíl mezi patou a špičkou, zaoblená konstrukce podrážky, která běžce tlačí k odrazu ze špičky nebo lehký a dobře odvětrávaný minimalistický svršek se síťovinou, kam zastrčit tkaničky proti rozvázání. Dynafit Alpine DNA je novým vrcholným modelem německé značky pro závody v nejtechničtějším terénu. A do závodění se vrhá opravdu po hlavě.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Nic nechybí a nic nepřebývá. Přesně tak vypadá svršek závodního modelu, kde je důraz kladen na hmotnost. Na voděodolnou membránu můžeme zapomenout, místo něj bota dobře větrá a chodidla v ní nejsou po hodinách v horku doslova uvařená. Patní část boty je tvořena průsvitnými, minimalistickými, ale přesto tvrdými trojúhelníky, které patu v botě dobře fixují.

Pro větší usazení chodidla v botě lze použít extra vložku Volume Reducer, která je s botami dodávaná a která vám sníží objem boty ve střední části. Přestože je bota šitá závodně, tedy úzce, disponuje adaptivním šněrovacím systémem, který se velmi dobře přizpůsobí kdejakému chodidlu. Chodidla vám po utažení v botě nebudou zbytečně cestovat a vyvarujete se tak zbytečných puchýřů. V nártové části je k dispozici pevná síťka, do které si lze schovat přebytečné tkaničky a zamezit tak zbytečnému rozvázání.

Na botě naopak absentuje jakékoli poutko pro lepší obutí (alespoň to patní by se opravdu hodilo) anebo úchyty pro kotníkové návleky proti vodě, kamínkům a dalším nečistotám. Zde je hlavní pozornost upřena k váze.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Jako i u ostatních závodních modelů i u Alpine DNA se hledala ideální rovnováha mezi mírou tlumení a citlivostí pro terén. 6milimetrový rozdíl mezi patou je tak akorát, stejně jako spíše tužší tlumení, které je určené primárně do vysokohorského terénu. Největší vychytávku u tohoto modelu představuje zakulacená podrážka, která přirozeně podporuje přechod od dopadu z paty k odrazu ze špičky. To především v rovinatějším nebo lehce zvlněném terénu znamená neustálé zrychlování. Alpiny DNA mají jednoduše chuť útočit na rekordy a nebudou šetřit nikoho, kdo je vyzkouší (nehledě na výkonnost).

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Dostáváme se možná k tomu nejlepšímu, co dělá model Alpine DNA adeptem na nejlepší trailovou závodní botu do těžkého terénu pro tento rok – k podešvi. Tu, jak už zaznělo v úvodu, má na svědomí společnost Vibram. Megagrip, jak se tato podešev jmenuje, není u bot Dynafit novinkou, stejné označení měla také podešev například u modelu Alpine Pro. Zde je ale grip mnohem agresivnější a gumové špunty jsou ostřejší a tužší. Na přední části boty jsou trojúhelníkové špunty do špičky pro co nejlepší grip při výbězích, zatímco v patní části boty jsou špunty v opačném směru, to naopak pro to, aby vás boty co nejlépe podržely při sebězích. A nutno dodat, že to plní na jedničku. Lesní měkké traily, suťoviska, podmáčenější terén, tající sníh… všude tam se dá na boty spolehnout. S dé-en-áčky si zkrátka můžete dovolit to pustit i v opravdu divokém terénu a pokud na to technicky (a psychicky máte), boty vás jen podrží.

Osobní zkušenost

S Dynafity Alpine DNA jsem absolvoval jeden horský závod v kamenitém Chorvatsku (Risnjak trail) kde mě svými technickými vlastnostmi nadchly. Právě na takový terén totiž jsou – skály, skalky, těžké technické seběhy a těžké technické šplhání se nahoru. Co se týká seběhů jsou to boty, které, když jsem je nechal, letěly jako splašené a limit, co všechno zvládnout, jsem jim určoval svou odvahou. Výběhy na šotolině, na lesních cestách nebo přes kořeny jsou naprosto bezproblémové, stejně jako chování se za mokra např. při přebězích potůčků – a ani rychlé změny směrů jim díky kvalitní podrážce nedělají problém. Pokud proto hledáte závodní boty na skyrunningové trasy, rozhodně do výběru zahrňte také Dynafit Alpine DNA.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: