Parametry
Zaujalo mě
- Sbalitelnost - do dlaně
- Hmotnost - pouze 96 gramů
- Střih - skvěle obepne tělo
- Detaily - diagonální zip, zadní neviditelná kapsa
Shrnutí recenze
Bunda, kterou si nebudete chtít sundat. Tak by se dala jednou větou popsat druhá generace Hurricane Jacket od švýcarských expertů na outdoor COMPRESSPORT. Stoprocentní neprofuk, který na sobě ani neucítíte (taky váží pouze 96 gramů) a dokonale se vám přizpůsobí. Kombinace mikrovláken na rukávech a zádech bundy se postará o termoregulaci, zatímco ergonomický límec vás ochrání od odření od zipu a zajistí, že vám na pod bundu nebude profukovat. Konce rukávů jsou ušity mikrovláknem, které je prakticky natahovací a příjemně se přizpůsobí vašemu zápěstí – ani zde vám tak pod bundu nebude profukovat. Jistotou jsou reflexní prvky na hrudi i na zádech, kde se skrývá menší kapsa na drobnosti přístupná z obou stran. Praktický je rovněž diagonální zip, který usnadňuje zapínání a snižuje u mužů šanci na trhání vousů u brady. Hurricane Jacket V2 je zkrátka precizně zpracovaná neprofuk bunda, u které největší otázkou zůstává: „Dovolit si takový luxus?“ 3800 Kč je totiž částka, kterou si musíte sami ospravedlnit. Za ni ale dostanete bundu, která kromě ceny nemá mínusy.
Hlavní část recenze
Neprofuk bez kompromisů
Hurricane Jacket si od svého prvního představení v roce 2015 prošla velkou proměnou. Především ale zeštíhlila a ubrala na váze. Dlouhodobě COMPRESSPORT vyrábí oblečení a doplňky na vytrvalostní sporty ne levné, ale extrémně propracované. I na druhé generaci Hurricane Jacket je tento švýcarský rukopis patrný. Přestože již první generace vážila pouhých 117 gramů, tato druhá generace ještě o 21 gramů zhubla a dostala se pod hodnotu sta gramů. Těžko se na vlastním těle porovnávají dvě takto nízké hodnoty, ale velkým osobním benefitem může být absence šustění při nošení této druhé generace Hurricanu.
Použitý materiál z mikrovláken je na dotyk velmi příjemný a ani po zmuchlání bundy do vesty či vlastních dlaní se bunda nezmačká. Především propracované je šití na rukávech a na zádech bundy. Rukávy jsou od loktů postupně k zápěstím zeštíhlené, přičemž lze látku bez problému natáhnout a dát si pod ni např. hodinky.
Toto šití má za cíl omezení profukování větru pod bundu – a nutno uznat úspěšné. Zadní část bundy je rovněž jako rukávy sešita několika díly látky. Vrchní část zad zabírá „propustná“ látka, která má za cíl odvádět přebytečné tělní teplo. Navíc díky elastickému materiálu výrobce garantuje navýšení objemu v oblasti zad až o 200 procent. To umožňuje bez komplikací si bundu nasadit i přes běžeckou vestu. Lehce prodloužená spodní část je tvořena téměř neviditelnou malou kapsou na drobnosti, kam si lze uložit např. roušku nebo kapesníky. S vlastností látky odvádět přebytečné tělní teplo však neubralo látce vlastnost dokonale bránit tělo před větrem. I panely, které jsou uzpůsobeny primárně pro to, aby tělo mohlo „dýchat“ a zbavovat se tepla, jsou větruodolné.
Jako v druhé kůži
Když se nízká váha spojí s anatomickým střihem a kvalitní použitou pružnou látkou, oblečení na těle přestáváte cítit. Tak by se daly popsat pocity při běhu s touto bundou. Nikde nic nevlaje, nikde si nic nemusíte stahovat. O dokonalý komfort se postará jediný zip. Když už jsme u něj, jeho největší přednostní je ergonomické diagonální zapínání – z pravého boku k levnému ramenu. To je jednak příjemné při zapínání či sundávání bundy během aktivity, tak za druhé eliminuje škubání vousů. Navíc u krku má bunda ergonomický límec, který by se měl postarat o co nejmenší možný počet dotyků zipu a krku. Možná jej ale více oceníte pro ochranu proti profukování větru pod bundu. S 96 gramy jste jednoduše dokonale chráněni od větrného živlu.
Přestože sám výrobce tuto bundu řadí do kategorie tréninku, z osobního hlediska bych si na závod neuměl vybrat lépe zpracovanou závodní bundu. Sbalení do dlaně, či naopak rychlé oblečení, pružná tkanina neomezující pohyb, navíc bunda sedne i přes nasazenou běžeckou vestu… to jsou všechno faktory, které při závodních multisportovních aktivitách oceníte. Proč multisportovních? Stejně jako si tuto bundu můžete vzít na běžecký závod do hor, využijete ji jako svrchní vrstvu při cyklistice. Právě absence plápolajících částí a nutnosti stahování si jednotlivých částí bundy zajišťuje skvělé využití, kamkoli ji s sebou vezmete.
Půjdete vidět. Vždycky
Výrobce nabízí dvě barevné varianty této bundy Hurricane V2 – testovanou červená variantu a černou variantu. Ten, který by se rozhodl koupit decentnější černou variantu, nemusí zoufat, že nepůjde během šera či tmy vidět. Hurricane V2 má jak na hrudi, tak v zadní části bundy reflexní loga, která při osvícení jdou vidět na desítky metrů.
Osobní zkušenost
Začnu konec této recenze ironicky. Od prvního oblečení a vyběhnutí jsem si lámal hlavu nad tím, co této bundě vlastně vytknout. Vždyť kromě vysoké ceny se musí najít nějaké mínus, co Hurricane V2 skrývá… A ani po téměř měsíci denního nošení jsem na nic nepřišel. Váhově, použitým materiálem, ergonomickým střihem, vychytanými drobnostmi, tím vším si mě švýcarští odborníci na kompresní oblečení natolik získali, že bych si utracených 3800 korun uměl za takovou multisportovní bundu ospravedlnit. Hurricane V2 staví na základech první generace a přidává něco navíc. Nedělá kompromisy, a zároveň nedělá chyby. Vše je precizně šité, vše sedí na milimetr. A proto, pokud uvažujete o této bundě i přes vysokou pořizovací cenu, zeptám se jinak: Proč si nedopřát takový luxus?
Používám už několik let starší verzi bundy a i ta je vynikající. Většinou ji nosím v pásku nebo vestě a oblékám na kopci nebo při změně počasí. Nejvíc oceňuji, že jde bez zbytečného zdržování obléct přes baťoh a pod kopcem svléknout a bleskově nacpat do jakékoliv kapsičky, i třeba kapsičky na triku. U dvojky mi trochu chybí kapuce, na horách je často větrno. Ale uznávám, že to lze řešit čelenkou nebo čepicí v kapse.