RECENZE: adidas SL20 – rychlost může zažít každý

RECENZE: adidas SL20 – rychlost může zažít každý

Parametry

Značka adidas
Celé jméno recenzovaného výrobku adidas SL20
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod
Hmotnost 230 (vel. 42 2/3) g
Šněrování klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 2999 Kč
Dodává adidas
Více info na www.adidas.com

Zaujalo mě

  • Nízká váha
  • Stabilita
  • Prostor v přední části boty
  • Pocit rychlejšího běhu

Shrnutí recenze

Do rukou se mi dostal nový model bot adidas, SL20. Tento model je zcela nový a znalci bot adidas si povšimnou zejména toho, že zde není použit materiál boost. To však nemění nic na tom, jak moc vás překvapí jejich hmotnost. Boty mě při vybalování překvapily zejména extrémně nízkou váhou, kterou bych přirovnala k závodní řadě adizero.

Boty jsou součástí kampaně „Faster than“, která poukazuje na to, že každý běžec/běžkyně může být rychlý/á především sám pro sebe. Není nutné trhat rekordy nebo být na bedně, ale hlavní je ten pocit. Tak se na to pojďme podívat.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek bot je bezešvá, velmi lehká a prodyšná síťovina. Není ničím speciální, zachovává si svou klasickou funkčnost, od silniční boty očekávám. To je zejména prodyšnost. Bota nechává dostatek prostoru pro prsty. Oproti závodním modelům adizero je tedy pohodlnější, to ocení zejména ti, kteří jsou zvyklí běhat botech s širokým kopytem.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Zde je přichází adidas se zcela zásadní novinkou. Výrobce dosud používal ve všech modelech materiál boost (ten měl zajišťovat dle výrobce zejména návratnost energie pči došlapu, pozn. redakce) vnáší na trh první model, kde v mezipodešvi nepoužívá boost, ale lightstrike. Ten by dle  výrobce měl vynikat zejména svou váhou, která je oproti boostu ještě nižší a návratností energie, která by měla být ještě dynamičtější. Materiál lightstrike není ale úplně nový. Ve straších modelech se již také v menším procentuálním zastoupení objevoval. Můžete ho znát např. z adidas adizero Boston 8 nebo adidas adizero Adios 5.

Mezipodešev může na první pohled působí poněkud tuze, bota není moc ohebná, ani měkká. To ale u silničního modelu není na škodu zejména pokud je stabilní.

V podešvi najdeme zabudovaný také tzv. Trosion system, známý již z předchozích modelů adidas. Který má zajistit botě udržení struktury.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je tradičně z materiálu Continental, který vyniký vynikající přilnavost na tvrdém umělém porvchu, i za mokrých podmínek.

Doplnění

Celkově je tento model velice stabilní. To se dá snadno poznat i rozšířenou mezipodešví. KDyž se na botu podíváte shora, nevidíte jen svršek, ale také hrany mezipodešve, což je právě jedna z věcí, která stabilitu zajišťuje. SL20 je určený pro rychlé běhání (tempo, rychlostní tréninky) při zachování maximálního komfortu.

Osobní zkušenost

Boty jsem testovala především v rámci přípravy na jarní silniční závody. V tom mě ale omezila celosvětová pandemie koronaviru, a tak jsem je později brala především na udržovací tempové a rychlostní tréninky. Co se týká typu podkladu, ideální je pro tyto boty asfalt, na který jsou primárně určený a který jim svědčí. Je jedno zda je mokrý nebo suchý, na obojím se budete cítit bezpečně. Letošní jaro je ale velice suché, a tak v tomto modelu můžete vyrazit i na suché zpěvněné nebo hliněné stezky. Ty v době sucha nabízí tak tvrdý povrch, že s nimi tato bota také nebude mít problém. Určitě ale nejsou vhodné do terénu, do kterého ani nejsou určené.

První obutí a proběhnutí bych popsala jako „wow“. Nízká váha ve spojení se stabilitou a tužší mezipodešví dodává zejména zpočátku pocit, že to běží samo. I když se může jednat částečně o placebo efekt, o dynamické návratnosti energie bych si dovolila napsat pár slov. Možná bych nemluvila tolik o návratnosti jako spíše o pocitu došlapu nebo dopadu nohy. Po delších úvahách jsem došla k závěru, že bych to přirovnala ke skoku do sena nebo na trampolínu (abych ukázala ten rozdíl, zvolila jsem tyto dva extrémně odlišné podklady). Když skočíte do sena, dopadnete do měkkého a nic se vám nejspíš nestane, náraz se utlumí a vy maximálně dopadnete na celé tělo (nejen na nohy). To je podle mě efekt klasických objemových bot nebo bot určených na dlouhé ultra běhy. Když ale skočíte na trampolínu, dopadnete na tuhý podklad, většinou pouze na nohy, který vás vymrští do dalšího výskoku bez ohledu na to, zda se odrazíte nebo ne. Vaše energie tedy není dopadem pohlcena, ale částečně využita k dalšímu odrazu/pohybu. A přesně tak jsem se cítila (i když s mnohem menším měřítku) v modelu SL20.

Relativně velký prostor pro prsty navíc zajišťuje pohodlí pro nohu i během delších úseků. Osobně bych řekla, že se jedná se o tempovou/závodní botu, která je určena začátečníkům, rekreačním běžcům nebo výkonnostním běžcům, kteří ji využijí na tempové a rychlostní tréninky.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: