Parametry
Zaujalo mě
- 4D mřížka
- Komfortní usazení paty
- Design
Shrnutí recenze
Není tomu poprvé, kdy sportovní značka adidas přichází na trh s absolutní technologickou novinkou. Tentokrát se jedná o boty, které mají podešev z 3D tiskárny. Tato zcela nová technologie je unikátní také tím, že by měla (podobně jako v minulosti boost) navracet energii. S technologií 4D mřížky si můžete vybírat ze dvou variant: adidas 4DFWD Pulse (níže testovaný), který má 4D mřížku z 50 % a zbytek z materiálu EVA a varianta 4DFWD, která má celou podešev ze 4D mřížky.
Pojďme se na to tedy společně podívat.
Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost
Svršek je vyroben z materiálu adidas Primegreen, pružného materiálu podobného ponožce. Velmi dobře obepíná nohu a je příjemně polstrovaný zejména v části opatku. Pozitivně hodnotím také 50% podíl recyklovaného materiálu. Šněrování je klasické s delšími tkaničkami, které velmi dobře drží. Bílá barva je malinko nepraktická do podzimních podmínek, ale jedná se částečně i o designový model, který jistě uspokojí nejedno ženské oko.
Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.
Mezipodešev je na botě asi nejzajímavější část, která každého zaujme na první pohled. Tvoří ji totiž již zmíněná speciální 4D mřížka. Její hlavní funkcí kromě estetické je to, že při dopadu dojde k jejímu stlačení, které se následně odpruží a pomůže vám při běhu. Vrátí vám energii. To je teoreticky známý fyzikální zákon akce a reakce. Při dopadu se část energie „ztratí“ a menší část se vrátí. V tomto případě adidas uvádí 15 % návratnost.
Podešev je poměrně silně tlumená – pod patou má 33 mm a pod špičkou 22 mm, které vytváří celkový drop 11 mm. Tento rozdíl už je poměrně citelný. Výrobce jako důvod uvádí to, že díky většímu rozsahu dojde k většímu stlačení podešve a odpružení, což vám umožní běžet rychleji a plynuleji.
Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.
Gumová podrážka velice dobře drží i na morkém povrchu a neměla jsem s ní na asfaltu žádný problém.
Osobní zkušenost
Nový model adidas vás kromě vzhledu na první dojem zaujme také svou váhou. V dnešní době jsme zvyklí, že silniční modely váží kolem 200-250 g, tato bota má ovšem přes 300 g, což je již znatelný rozdíl. Druhou věcí je samozřejmě vzhled. Boty přitahují pozornost díky nové technologii v podešvi. A jak se mi v botách běhalo?
Bota je velmi měkká a pohodlná, zejména v oblasti opatku. Dokážu si ji představit i jako velmi příjemnou botu na každodenní nošení. Při běhu máte doopravdy pocit, stejně jako sám výrobce uvádí, že vám to špičku jakoby tlačí dopředu – to je způsobeno i vyšším dropem. Tento efekt má eliminovat brzdné síly při dopadu a pomáhat vám v plynulejším běhu. Bota v odrazu rozhodně není tak dynamická jako jsme třeba zvyklí u bot s karbonovým plátem. Odraz je spíše línější a řekněme plynulejší. Za mě je tedy bota vhodná pro rekreační a začínající běžce, případně na objemové a regenerační výběhy, kdy potřebujete ulevit nohám od nárazů při dopadech na tvrdém povrchu. Rozhodně nedoporučuji botu ani na zkoušku brát do terénu. Kdyby se vám do 4D mřížky dostalo bláto a kamínky, ztratila by svou hlavní funkci a asi by se i velmi těžko čistila.
Za mě tedy vynikající bota pro začínající běžce nebo běžce s nadváhou, kteří potřebují chránit pohybový aparát před nárázy.