Málokterý běžec v České republice dokáže běžet tak daleko a tak rychle jako Radek Brunner. Ačkoliv Radek není profesionál, v posledních letech na sebe upozorňuje na různých tratích špičkovými výkony, za které by se ani profík stydět nemusel.
Letošním čerstvým úspěchem Radka Brunnera je osobní rekord v běhu na 24 hodin, který si vytvořil v rámci mistrovství světa v italském Turíně. Za 24 hodin dokázal Radek naběhat 241,2 kilometrů.
V minulém roce nejlepším českým ultramaratoncem
Brunner také postupně přebírá pozici nejrychlejšího ultramaratonce od stálice na ultramaratonské scéně Dana Orálka, kterého především v minulém roce dokázal několikrát porazit. České ultramaratonské scéně minulý rok jednoznačně dominoval. Vítězství si připsal na MČR na 100 km, mistrovském závodu na 24 hodin i na trailovém ultramaratonském mistráku v rámci Silva Nortica (103 km).
Univerzál od silničního maratonu až po trailové stovky
Běhání má Radek Brunner v sobě již od mládí. Během dospívání se věnoval atletice, konkrétně běhal tratě o délce 1500m, resp. 3000 metrů. Následně ale v Radkově běhání nastala pauza, přičemž si maratonky zpět nasadil až po několika letech, kdy se rovnou vrhl na maratonské distance. Od těch již nebylo daleko k těm opravdu dlouhým a přišel první stokilometrový závod, který hned zvládl v pražské Stromovce kolem 10 hodin. Vzhledem k tomu, že Radek normálně pracuje, stojí za jeho časy a úspěchy především velká vůle, se kterou vyráží někdy i na dva běhy denně.
Brunner se ovšem nezaměřuje pouze na silniční ultra distance. Minulý rok si vyzkoušel i závody v horách. Skyrunningové MČR na beskydském Perunu mu tolik nesedlo, nicméně vydal se i na Mistrovství světa v ultrasky v krásném horském středisku Chamonix. Tam doběhl ve světové konkurenci na solidním 40. místě.
I v letošním roce se účastní odlišných typů závodů na různých distancích. Kromě zmíněného osobního rekordu v běhu na 24 hodin Brunner doběhl na pátém místě na pražském maratonu v rámci Mistrovství republiky. Tímto výkonem si také posunul osobní maratonský rekord, stopky se zastavily na české poměry ve slušném čase 2:30:59. Jak rychle dokáže z maratonských distancí zregenerovat, dokázal hned následující víkendy, kdy vyhrál další maraton v Plzni (2:39) a suverénním způsobem ovládl 72 km na známém trailovém závodě ŠUTR54 v pražské Divoké Šárce.
Špičkové výkony jsou možné i s dlouhodobou nemocí
Radkovu vůli a odhodlání dokazují nejen jeho výkony. Málokdo totiž ví, že dlouhodobě trpí tzv. Bechtěrevovou nemocí. Jeho příběh může být v tomto směru více než inspirující pro mnohé sportovce, kteří se potýkají s nejrůznějšími chronickými onemocněními. Kvůli nemoci musí Radek každých šest týdnů na infuzi. Nicméně že to s dostatkem nadšení a odhodlání jde, dokazují právě jeho běžecké výsledky.
Plánům na zbytek letošní sezóny vévodí účast na věhlasném Spartathlonu
Letos Brunner nemá ve své termínovce naplánované žádné skyrunninové starty a naopak se soustředí na klasické stokilometrové závody. Kromě českého mistráku v Ostravě se na této distanci chystá v září také na Mistrovství světa v holandském Winschotenu. Vrcholem sezóny a možná také jeho dosavadní ultramaratonské kariéry bude start na legendárním ultramaratonu v Řecku, bájném Spartathlonu.
Největší úspěchy:
1.místo MČR 100km 2014
1.místo MČR 24 hodin 2014
1.místo MČR trail ultramaraton 2014
5. místo MČR v maratonu 2015, čas 2:30:59 (osobní rekord)
25.místo MS v běhu na 24 hodin, 241,2 km (osobní rekord)
23. místo MS v ultratrailu 2013