Běhání v noci může být osvěžujícím impulsem pro váš trénink. A to nejen v létě, kdy jsou noci krásně teplé. Ale i v zimě. Čím jsou dny kratší, tím více běžců totiž nazouvá tenisky až za tmy. Běhání v noci tak není vlastně nic zvláštního.
Běhá se do kopce, do schodů, klasicky po městě a nově se do oblíbenosti běžců dostávají i noční běhy. Nová zkušenost a zvláštní atmosféra, když předbíháte jednotlivé světelné body na trase, láká stále více běžců.
Zcela nová dimenze běhu
Tma, vidíte jen obrysy. Z parku zmizeli otravní „neběžci“. Vidíte a slyšíte věci, kterých byste si za denního světla ani nevšimli. Běhání za tmy vám tak otevírá zcela nové pole poznání. Současně je také snížená viditelnost ideální příležitostí k vylepšení techniky běhu, reakcí i schopností.
S rostoucí tmou roste i rychlost
Běh se stal fenoménem. Běhá už snad každý. Celý běh také prochází neustálým technologickým vývojem. Z neškodné srandy, kdy si „praběžci“ nazuli prestižky a vydali se na Velkou Kunratickou, běháme nyní v materiálech, které byly původně vyvinuty pro kosmonauty. Místo těla posloucháme sporttestr který nám říká, kdy zrychlit a kdy naopak zastavit. Běhat je moderním, a proto není divu, že se dostal do hledáčku i vědců na akademickém poli.
Na Univerzitě v Essexu zkoumali i noční běh a to na cyklistech. Studie Davida Parryho se zaměřila na výkonnost v závislosti na odlišných optických a vizuálních podmínkách. Čím více toho cyklisti viděli, tím obtížnější se jim trasa zdála. Zjednodušeně se tak dá říci, že čím více světla je, tím má běžec více vizuálních vjemů a více vnímá náročnost trasy.
Bez světla to nepoběží
Pro začátek, je třeba světlo. Aby člověk mohl ve tmě běhat, potřebuje přeci jen trochu světla. Někdy stačí svítící měsíc, jindy je třeba mít alespoň nějaký jiný alternativní zdroj, např. čelovku. Pokud se chystáte pobíhat v noci lesní pěšinou, nebo je jen jednoduše zataženo, bez baterky to může být nebezpečné.
Baterky i čelovky se dají v současné době pořídit v mnoha provedeních, jak velikostních, tak i váhových. Volit můžete i intenzitu a dosah světla. Výběr správného zdroje světla ovlivňuje několik faktorů. V jak velké tmě poběžíte (po částečně osvětlené cyklostezce nebo hlubokým lesem) a technická náročnost tratě i to, jak si vaše oči zvykají na tmu. Vybrat si můžeme mezi čelovkou a baterkou do ruky, popř. připnutou na nějakou jinou část těla.