Trendem běžecké komunity se stal běh naboso nebo také minimalistický běh. Člověk má při tomto běhu přirozenou techniku, ovšem je v současnosti vůbec možné se zout a jít běhat, když je většina populace zvyklá nosit obuv od narození?
Mezi poslední běžecké trendy bezpochyby patří minimalistická obuv a běh naboso. Velmi často se můžeme setkat se slogany typu: „Zbavte se svých obtíží, běhejte naboso! Zažijte pocit lehkosti, tlumené obuvi odzvonilo! Je tomu ale opravdu tak? Je barefoot-running řešením pro každého běžce, nebo naopak může u některých z nás potíže způsobovat?
Běh naboso, cesta ke zdraví?
Bylo zjištěno, že běžci, kteří do svého tréninku zařazují pravidelně běh naboso a to nejčastěji v podobě rozklusů, výklusů nebo specielních tréninků, mají menší riziko vzniku zranění než ti, kteří běhají stále obutí. Pokud takto občas vyzujete své boty, budete mít teoreticky o 13 % nižší riziko vzniku zranění než ti, co běhají jen v obuvi.
Jak je to možné? Vždyť běžecká obuv má přece naši nohu stabilizovat, tlumit síly působící při došlapu a chránit nás tak před vznikem zranění. Toto tvrzení platí jen do určité míry. Je zde totiž také druhá stránka věci a to taková, že klasická běžecká obuv omezuje přirozenou funkci našich nohou.
Ploska nohy a její funkce
Ploska nohy je nesmírně důležitou částí našeho těla. Můžeme ji přirovnat k senzorickému čidlu, které nám dodává informace o vnějším prostředí, po kterém se zrovna pohybujeme (např. tvrdost , měkkost, nerovnosti a sklon terénu). Tyto informace jsou bleskově přenášeny naším nervovým systémem do mozku a míchy, kde jsou vyhodnocovány a následně na ně navazuje odpověď. Touto odpovědí může být například svalová kontrakce (stah svalu), která má za následek např. pokrčení kolene, napřímení páteře, zatížení palcové či malíkové hrany nohy aj. Tyto „drobné svalové úpravy“ jsou velmi důležité pro správnou funkci našeho těla. Umožňují nám rychlé obranné balanční reakce např. při riziku pádu nebo distorzi hlezna (zvrknutí kotníku). Dále zabraňují dlouhodobému opakovanému přetěžování tělesných struktur-jako kloubů, šlach, vazů a svalů. Někdy se ale může stát, že běžecká obuv naruší tento přirozený proces, což pak může v kombinaci s dalšími rizikovými faktory vyústit v běžecké zranění.
Je běh naboso řešením?
Běh naboso (pokud odmyslíme cílené krátké úseky a cvičení) rozhodně není pro každého, vzhledem k tomu, že až na světlé výjimky jsou naše chodidla zchoulostivělá z celoživotního obouvání. K tomu, abyste byli schopni začít běhat bez bot, a to bez vzniku obtíží, je vhodná dlouhodobější příprava obsahující ze začátku např. jen chůzi naboso. Střední cestou mezi během naboso a v klasické tlumené obuvi je minimalistická obuv. Chůze nebo běh v minimalistické obuvi může být také dobrou průpravou pro barefoot-running. Uživatelé těchto bot obvykle běhají s došlapem na přední část chodidla. Tento styl pak zajišťuje vyšší ekonomiku běhu a postupné působení reakční síly podložky, na rozdíl od běhu s došlapem na patu. Díky absenci tlumících materiálů, je umožněn kvalitní příjem a přenos informací z plosky nohy do mozku – např. o kvalitě terénu či nastavení jednotlivých kloubů našeho těla vůči sobě. Zjednodušeně řečeno, pokud budeme vnímat terén pod svou nohou, naše chodidlo na to bude reagovat zapojením svalů plosky. Aktivace těchto svalů je schopna ovlivnit nastavení ostatních tělesných segmentů, třeba postavení pánve či zakřivení/napřímení páteře. Dochází tedy ke zlepšení stability, pozitivnímu ovlivnění klenby nohy a zlepšení celkového nastavení našeho těla. Všechny tyto prvky jsou nesmírně důležité v prevenci vzniku takzvaných overuse injury (zranění z přetížení), do kterých spadá většina běžeckých zranění.
Je minimalistická obuv pro každého běžce?
I přes všechny tyto pozitivní aspekty bychom neměli zapomenout, že ne pro každého je takováto obuv vhodná. Většina běžců je zvyklá běhat v tlumené obuvi, která nohu fixuje a napomáhá tak bohužel k inaktivaci jejího svalstva. Minimalistická bota nic takového neposkytuje a navíc vede k došlapu na přední část chodidla, při kterém se budou aktivovat jiné svaly než při došlapu na patu. Vzhledem k těmto důvodům by běžci přechod na minimalistickou obuv neměli rozhodně uspěchat a začít s jejím používáním velmi opatrně, aby se vyhnuli zbytečným zraněním. O tom, zda je minimalistická obuv vhodná právě pro ně, by se měli poradit například s fyzioterapeutem či jiným odborníkem.
FYZIOKINESIS REHABILITACE
Mgr. Zuzana Krchová
-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců
-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace
při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,
výhřezech meziobratlových plotének, neurologických
onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)
-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)
-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči
u žen
-Řeším psychosomatické obtíže
CO VÁM GARANTUJI?
-Odbornou diagnostiku
-Profesionální, zároveň empatický přístup
-Objednání ihned -Příjemné prostředí
Více informací na www.fyziokinesis.cz