Tuto otázku slýchám na závodech pravidelně, a když bych dostal korunu, pokaždé, co na ni odpovím, tak si můžu koupit tak pět nových párů bo. Hodně lidí pak výhody krosovky nadchne a na závod si je koupí. Není nad to, když pak po doběhu přiběhnou ke stánku s rozzářenýma očima a dají mi za pravdu. A že se mi to za 8 let, co na závody se stánkem jezdím, už stalo několikrát.
Ale vraťme se k původní otázce. Výhod krosových bot je hned několik, tak si je pojďme projít.
Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou podešev a přilnavost. Ať už bude povrch bahnitý, mokrý nebo suchý, krosová bota (někdy též nazývaná špuntovka), má díky speciální měkké směsi a hrubému vzorku spolehlivý záběr a přilnavost. To vám umožní nejen dobrý odraz, ale zároveň vám podrží nohu i v technicky náročných sebězích či výbězích. A je jedno, jestli bojuje o vítězství, nebo jste si přijeli závod „jen“ užít. S krosovou botou se nemusíte bát to i na rozbahněném jílu pustit z kopce a máte větší jistotu na překážkách, takže neztrácíte drahocenné vteřiny v cílovém čase. Pokud jste běželi Gladiator race Milovice nebo Holice, kde se brodíte i po kolena v bahně, víte, o čem mluvím.
Novinkou u Inov-8 je podešev z Graphenu, která má ještě větší přilnavost, ale zároveň je i více odolná, takže se jen tak neopotřebuje. Najdete ji u nejnovějších modelů Inov8.
Další výhodou je, že krosová bota díky své konstrukci dobře obepne nohu. Ta je tak v botě dobře ukotvená a vy se nemusíte obávat, že se vám bota v hlubokém bahnu vyzuje nebo že byste ji mohli dokonce ztratit. Takže trikům jako je tejpování tkaniček či celých bot je konec. S krosovkami stačí tkaničky jen pořádně zavázat, zastrčit pod křížky, aby se nerozvázaly, a můžete vyrazit závodit.
Nespornou výhodou svršku je jeho odolnost ve srovnání s běžnými teniskami nebo běžeckými botami. Je totiž vyroben buď z balistického nylonu, nebo z kevlaru, což jsou látky vysoce odolné proti poškození a protržení. Takže nejen déle vydrží, ale zároveň ochrání vaši nohu ve velice náročných terénech a tratích OCR, orientačního běhu, horských krosech nebo běhu do vrchu.
Ale jak tedy vybrat ten správný model?
U Inov8 je to víceméně jednoduché. Všechny krosové modely jsou svrškem i podešví velice podobné, ale hodně se liší tvarem boty.
Boty je lepší si tedy pořádně před koupí vyzkoušet nebo si nechat poradit od odborníka. Nabídka je široká od úzkých bot jako jsou Inov8 Xtalon 212 až po velice široké Inov8 Xtalon 255 nebo Xtalon Ultra 260.
Vždy je to i o tom jak vám bota sedne a jaké od ní máte očekávání. Kdo chce co nejlehčí botu s nižším tlumením, aby lépe vnímal terén, tak mu bude pravděpodobně vyhovovat již zmíněný Inov8 Xtalon 212. Kdo hledá stabilnější botu, tak šáhne například po pohodové Inov8 Mudclaw 300. Je to o tom, jak se v botě cítíte a jestli je vám pohodlná.
Já osobně používám jako krosovku Inov8 Xtalon 212. Rád v nich čtu terén, sedla mi tvarem a její nižší tlumení mi naprosto vyhovuje. V Xtaloneh jsem běžel GladiatorRace Holice a používám je například na náročnější etapy Inov8 Trailtour nebo výběhy do bahna.
Tak někdy na viděnou ve stánku Inov8 na Gladiator race nebo v prodejně Run4fun, kde naleznete všechny modely Inov8, a to jak krosové tak trailové či trekové. Rádi vám s výběrem těch nejvhodnějších bot pro vás poradíme.
Tomáš Bret majitel prodejny Run4fun v Hradci Králové