Přišel, viděl, zvítězil – legendární Zegamu vyhrál Kilian Jornet, mezi ženami vládla Yngvild Kaspersen

Druhou zastávkou světové skyrunningové série (SWS) v tomto roce byl již tradiční závod Maratón Alpina Zegama-Aizkorri. Kilian Jornet vyhrál již po osmé.

Zegama je tradičně velký běžecký svátek, který se těší obrovské oblibě jak diváků, tak běžců. Není proto náhodou, že se na start staví ti nejlepší z nejlepších. Tento rok to byli například držitel traťového rekordu Killian Jornet, Španěl Luis Alberto Hermando, loňská vítězka Azara García, nebo druhá žena SWS v kategorii Sky 2015, Megan Kimmel.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Extrémně technická trať maratonské distance přilákala závodníky na start tohoto závodu již po patnácté. Svou atmosférou je pro většinu běžců Zegama neopakovatelným zážitkem, a tak se pro mnohé stala již každoroční tradicí. Příkladem může být držitel nejrychlejšího času tohoto SkyMarathonu Kilian Jornet, který tento rok startoval již po deváté. O náročnosti závodu vypovídá nejen jeho délka, ale především pak jeho převýšení, které dle oficiálních parametrů čítá přes 5400 metrů (pozitivní i negativní).

Mezi muži suverénně vyhrál Kilian s náskokem více než devíti minut

Ačkoliv se po startu závodu Kilian Jornet držel hluboko v závodním poli (běžel na úrovni nejlepších žen), postupem času se dopracoval na druhou průběžnou pozici za Švýcara Marcuse Lauesteinem a v předposledním stoupání na Aizkorri si na Švýcara vybudoval minutu a půl náskok. Když pak na závěrečném stoupání na Aitzurri Kilian zvýšil své vedení na dvě minuty, bylo de facto rozhodnuto. Kilian si tak do cíle doběhl v pohodovém náskoku devíti minut a devatenácti sekund v čase 3:50:03 a za svým maximem, a také rekordem trati, zaostal o dvě minuty a deset sekund. Byl to jeho vůbec osmý triumf na tomto podniku v rámci devátého startu. Druhý skončil Marc Lauenstein s časem 38 sekund pod čtyři hodiny – 3:59:22 – a třetí doběhl Španěl Luis Alberto Hernando v čase 4:00:05.

Mezi ženami se rozhodovalo až při závěrečném seběhu

Mezi ženami se na start postavila nejedna kvalitní běžkyně, a tak se předpokládalo, že boj o prvenství na patnáctém ročníků Zegama-Aizkorri bude o to více vyrovnaný. Navíc co loňská vítězka Azara García závod v průběhu vzdala. Pozornost se ubírala především na skvěle běžící Američanku Megan Kimmel, která až na Aizkorri suverénně vedla. Tehdy současně druhá, mladá Švédka Yngvild Kaspersen na Megan ztrácela kolem šesti minut, a proto si málokdo připouštěl sebevětší drama. Megan však v závěrečném seběhu dostala krizi a s jejím vytuhnutím a skvělým seběhem mladé Švédky se najednou ženský závod změnil v suverénní představení Yngvild Kaspersen. Ta tak do cíle doběhla s náskokem téměř devíti minut v čase 4:50:58 před nakonec druhou Megan Kimmel – 4:59:46. Třetí místo mezi ženami vybojovala v čase 5:06:37 Oihana Kortazar.

Zegama tak i po patnácté ukázala své neopakovatelné kouzlo. Směsice drsné, technické trati, úžasně skandujících diváků podél trasy závodu a již tradičně sychravého, chladného počasí, vytvořily podmínky, které se dle mnohých nedají nikterak popsat a musí se jednoduše zažít. Snad se na start příštího ročníku tohoto prestižního závodu postaví, tak jako loni, i někteří z českých běžců.

Zdroj: Fotografie použity se svolením autora Jordi Saragossa