Příprava na Tiomilu podle Miloše Nykodýma

Příprava na Tiomilu podle Miloše Nykodýma

Český reprezentant Miloš Nykodým píše o Tiomile (10mile). Co to je? Jemu se vybaví následujících pět bodů: orientační běh v jeho ryzí podobě, Švédsko, štafety, noc, deset členů.

Pro všechny severské kluby je 10mila jedna z nejdůležitějších akcí v roce. Pro Švédy určitě ta nej. Stejně jako pro Finy jejich domácí Jukola, ale o té budu psát někdy příště. Do přípravy na Tiomilu se podíváme pod pokličku jednoho z největších švédských klubů, který v posledních dvou letech slavil na tomto závodě dvě druhá místa. Už víte, o kterém klubu budu psát?

Jestli ne, tak vám napovím.

Je mi ctí, že i já jsem byl součástí obou těchto úspěchů. A pokud vám ani tohle nepomohlo k dedukci, o který klub se jedná, tak vám asi nepomůže ani poslední nápověda. Jde o největší švédský klub čítající přes 1000 členů, což je s největší pravděpodobností největší klub orientačního běhu na světě.

OK Linné!

Pro většinu běžců, kteří nemají mezinárodní ambice, je právě Tiomila důvodem jejich celoročního tréninku. Ano, ač se to může obyčejným běžcům zdát divné, tak pro orientační běžce je příprava na tento závod srovnatelná s touhou hobíka dát například půlmaraton pod dvě hodiny, nebo třeba jen uběhnout maraton.

Štafetové tréninky

Po celou dobu zimní přípravy se každý týden pravidelně běhají hromadné štafetové tréninky s cílem co možná nejlépe simulovat závodní situace.

Například:

O-intervaly

Tedy trať rozdělená na několik kratších úseků: existuje hned několik variant takového tréninku. Startovat se může hromadně, s určitým intervalem, na dvě skupiny, nebo v různých obměnách těchto variant. Všechny dohromady simulují možnosti, se kterými se můžete potkat na svém úseku právě při štafetovém závodě jako je 10mila.

Tréninkové kempy v místě závodu: oddíl, který touží po dobrém umístění na Tiomile má minimálně jedno nebo dvě soustředění v přímé blízkosti závodního prostoru, aby každý závodník zjistil, na co je třeba se zaměřit ve svém každodenním individuálním tréninku.

Dlouhé linie na mapě (tratě 5-17 kilometrů) přímo z klubovny

Tento trénink je dobrý pro běžce všech úrovní. Pro slabší jedince je to spíše specifický fyzický trénink, protože nestíhají číst mapu, ale chtějí zůstat ve skupině s ostatními. Ti silnější, co mapu číst zvládají i ve vyšší rychlosti, se snaží obkoukat co nejvíce od těch nejlepších, třeba které objekty si v lese vybírají pro navigaci. Ti úplně nejlepší naopak pracují pod tlakem slabších, kteří se je snaží předběhnout. Po tréninku se vždy chodí do sauny a pak společně večeří. Každý týden má jídlo na starost jiná skupina běžců, která místo tréninku připravuje právě tuto společnou hostinu. Společenský aspekt těchto tréninků je velmi důležitý pro stmelení kolektivu.

Na to, aby se u nás běžec mohl stát členem prvního týmu, musí být schopen běžet velmi dobře sám i ve skupině nejlepších závodníků na svém úseku. Hlavním parametrem je pak spolehlivost. U štafetových závodů ani tak nepracujete s maximálním potenciálem běžce jako jednotlivce, ale celého týmu jako celku. A tak do něj spíše vyberete běžce, který zaběhne 8/10 závodů průměrně bez větších chyb, než třeba běžce, který 2 závody vyhraje, 3 zaběhne průměrně a 5 jich hodně pokazí. Hraje se na kartu klasické matematické pravděpodobnosti, i když ta je ve sportu dosti vrtkavá.

V OK Linné mají nominace do týmu na starosti tři muži:

Mats Troeng (41) – bývalý člen švédského reprezentačního družstva, vítěz závodu SP (2004), účastník tří MS (2001/5/8) – 6. místo krátká trať, člen 10mila týmu 2017/18,

Albin Ridefelt (28) – člen švédského reprezentačního družstva, účastník tří MS (2016/17/18) – 12.místo krátká trať, finishman 10mila týmu 2017/18,

Oskar Sjöberg (29) – člen švédského reprezentačního družstva, účastník dvou ME (2014/16) – 4.místo krátká trať, člen 10mila týmu 2017 (zraněn 2018).

Do systému nominace je zařazeno několik kontrolních závodů. Ovšem ne všichni členové klubu mají možnost se všech zúčastnit. Především přespolní (rozuměj zahraniční) běžci na některých nominačních závodech chybí, a o to těžší je pak nominaci sestavit.

Být tím, kdo tým tvoří, je dost náročná práce s velkou zodpovědností, ale když jste tak zkušení, jako je Mats, nebo jste poslední úsek (nejkvalitnější běžec týmu) jako je Albin, tak vaše rozhodnutí ostatní plně respektují.

Tento rok se běží ze soboty 27.4. na neděli 28.4. v oblasti Skåne na jihu Švédska.

10mile 2019 zdar!

Autor textu: Miloš Nykodým

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: