Přes „celou“ Korsiku za 4 dny – přeběh GR20

Přes „celou“ Korsiku za 4 dny – přeběh GR20

GR20 – trek přes hory Korsiky asi znáte. Někteří jste ho možná i šli. A napadlo někoho, že by ho celý běžel? Tak jestli ano, ale zatím jste se k tomu neodhodlali, tak přečtěte report dvou kamarádů, kteří GR20 přeběhli za 4 dny.

Znáte GR20ku? Už jste o ní zaslechli? Ne? Tak pro vás, co jste to nevěděli, GR20 je označení treku na Korsice, který je jeden z nejhezčích v Evropě a má 180 km s více než 13 000 m převýšení jak nahoru, tak dolů. Většinou se chodí pěšky, zabere to 9 až 17 dní, podle toho, jak do toho šlapete. Vede napříč korsické hornaté vnitrozemí a dá se absolvovat ze severu na jih či naopak. Je to tam celkem kopcovatý a nejvyšší kopec má 2 706m – Monte Cinto. A přesně tohle se nám podařilo zdolat s mým parťákem Ondrou Švirákem (= Švirdou) začátkem července. Bez podpory, za 4 dny. Od začátku dokonce se všemi věcmi (moc jich nebylo), jen v půlce jsme pozdravili parťáky a dobrali si trochu jídla (no jídlo! Tyčky, gely a sušený maso).

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Ohledně plánování to není složitý. Například já jsem o GR20ce věděl jen to, že to je horský trek na Korsice. Před odjezdem jsem na tom byl pořád podobně, nic moc víc jsem nevěděl. Klíčové je akorát vědět odkud a kam a zhruba jak dlouhou štreku chcete jít – celou GR20 nebo jen část. Ale pro vás, co neznáte Korsiku: Neskutečný místo, kde krása střídá nádheru a ohromně pestrá příroda vás absolutně uchvátí. A naprosto žádná civilizace. Zatím jsem na tom ostrově celkem strávil měsíc a půl a je mi jasno, že tam chci zas! Prostě šest hvězdiček z pěti.

Čtěte také: Hledáte nejbližší a pěkné místo kde si dobře zaběháte a potrénujete v Alpách? Zkuste se vydat do Innsbrucku za krásnými traily.

Plánovat je jedna věc, náročnost si musí člověk otestovat na sobě

Teď už něco seriózního pro ty, co se chtějí dozvědět o GR20ce jako takové. Je to opravdu známý trek, takže se Vám nestane, že byste za celý den nikoho nepotkali, ale není to ani přelidněné. Podkladů k plánování existuje opravdu dost, já se musím přiznat, že jsem je ani nehledal. Měl jsem na to totiž oborníka Švirdu, který to lehce zkoumal pro možnou pěší výpravu s expedičákem. Díky tomu jsme měli lehký přehled, kudy kam, kde snad najdeme místo na spaní a tak… Zbytek jsme měli na salámu a jen vizi na 40 km denně. To teda moc neklaplo, Korsika nás naučila, že nemá smysl něco odhadovat víc jak půl hodiny dopředu. Stejně to je pokaždý jinak a kilometr abstraktní jednotka, která tady neplatí. Odhadovat a plánovat můžete leda něco pro příště, kdybyste to chtěli absolvovat podruhé.

Výhodou celého treku je jeho rozložení do etap (jedna etapa = jeden „pohodový“ den pro trekaře natežko s báglem, cca 6-8h chůze) a možnosti spaní s tím spojené. V cíli každé etapy je chata se „zázemím“, pětihvězdu nečekejte, pro nás ale megaluxusní plac. Má ověřený zdroj vody a je to oficiální místo na spaní – můžete spát na palandě v chatě, v půjčeném stanu či ve vlastním stanu. Jinde na trase by se spát nemělo. Spacák ale musíte mít svůj, my jsme to pořešili po svým minimalisticky – já vložkou do spacáku, Švirda se přikryl jen miniručníkem. Dá se tam koupit plnohodnotné jídlo (když přijdete včas, né jak my po osmé večer) nebo se tam dá koupit i něco na cestu. Trochu nás překvapilo, že jídlo s sebou není nic pořádnýho. Na to, že jste v horách na celý den, tak sušenky a oříšky vás fakt nespasí.

Pokud jdete pěšky svižně a nalehko, můžete jít např. 2-3 etapy za den. Záleží, jak se chcete kochat, cachtat se v lagunách a užívat si. Toho jsme si my fakt neužili, původních plánovaných 8h na 40km vzal silně za svý a přišla tvrdá dřina, abychom toho stihli co nejvíc. Pracovní hodiny 3:30 až 20:00, když zastavujem, tak pro hezkou fotku nebo pro doplnění vody. Jídlo za chůze. Prostě tady nejseš na dovolený, mladej! Tak makej!

Celý přeběh trval pouhé 4 dny

Pokud vás zajímají nějaký ty čísla a podobný věci, tak jsou tady:

Čtyři dny dřiny s trochou spánku = 59,5 h, → 171 km, ↑ 13400 m, ↓ 13500 m
První den – 14 h, → 35 km, ↑ 4500 m, ↓ 3000 m
Druhý den – 15 h, → 43 km, ↑ 3300 m, ↓ 3600 m
Třetí den – 11 h, → 38 km, ↑ 2000 m, ↓ 2200 m
Čtvrtý den – 19,5 h, → 55 km, ↑ 3600 m, ↓ 4700 m

Věci každý dle libosti, doporučujeme s sebou tři věci. Hole – pošetří nohy, a pak opalovací krém a vazelína. Slunko nás nešetřilo, vedro začalo okolo šesté a večer skončilo. Smažíte se a potíte, sůl dělá taky své – proto by to bez vazelíny nešlo a i tak to byl dost velký problém.

Ohledně navigace se nám osvědčily offline Mapy.cz, které byly víc přesné a přehlednější než ty místní. Trasa byla hezky značená, nebo mně to tak alespoň přišlo.

Na Korsiku na Restonica Trail

Během prvního a druhého dne jsme narazili na červené vlaječky pro nějaký závod. Stačilo zagooglit a voilá, je tu Restonica Trail – vypadá to dost dobře! Ultratrail di Corsica 108,4km/7200m; Restonica Trail 69km/4200m a Tavignanu Trail 33km/2500m, stačí si jen vybrat.http://www.restonicatrail.fr/

Obecně nás celý projekt nadchnul, já jsem alespoň načuchnul k ultra se vším všudy… Má to svý kouzlo, ale všeho do času, asi budu chvíli běhat jenom ty kratší marathonské délky… A jak nad tím tak přemýšlím s časovým odstupem, asi se budu chtít na GR20ku vrátit – alespoň jednou bez spěchání pomalu a s kocháním, a pak kdo ví…. Třeba si i zlepšit čas. Hranice 48 hodin, to zní jako výzva, nemyslíte? 😉 Tak co, kdo se chytí?

Pokud vás naše dobrodrůžo zaujalo, jukněte na Švirdův blog, je tam hezká pohádka!

Adam Chloupek

Adam Chloupek – o autorovi

Adam miluje přírodu a hory, je vyznavačem pořádných kopců a úzkých pešin, má alergii na asfalt 🙂 Je všestranný sportovec, ale hlavně běžec – do minulého roku stoprocentní orienťák, pro letošek dostal přednost skyrunning a stal se členem juniorského reprezentačního týmu. Atlety dokáže taky hezky potrápit. V orienťáku má vícero medailí a mistrovských titulů z MČR v juniorech a dospělých, největším úspěchem je titul juniorského mistra světa. Studuje na fakultě stavební VUT v Brně navazující magisterské studium.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: