Před Štědrým dnem, než si doma naservírujete hostinu dle své chuti, jsme vám připravili vlastní běžecké menu. Nabídneme vám v něm několik článků z tohoto roku, které by podle nás neměly zapadnout. Začneme samozřejmě rozhovory, jako druhý předkrm vám předložíme výživu, hlavní chod bude samozřejmě tréninkový a o botách. Desertem se stane netradiční reportáž z Třeboňského maratonu.
Řada článků vyšla nejdříve v časopise, stejně jako mnoho dalších. Pokud chcete udělat svému běžci (či své běžkyni) ještě na poslední chvíli radost, předplaťte mu časopis Svět běhu.
ROZHOVORY
Barbora Jíšová: Naučila jsem se, že nemusím odběhat vše, co je napsané v plánu
Všestranná běžkyně, která má zaběhnuté vynikající časy na silnici (maraton za 2:45) a sále se zlepšuje, minulý týden ve Kbelích si posunula své maximum v silniční desítce (35:32). Zároveň nás ale taky reprezentovala na mistrovsví světa v dlouhém horském běhu a na ME ve skyrunningu a vloni zvítězila na Beskydské 7.
Marian Jelínek: Svoboda bez limitů nás vlastně hubí
S autorem knihy, úspěšným hokejovým trenérem, mentálním koučem a sportovním psychologem Marianem Jelínkem jsme si povídali o tom, jak v dnešní době děti ke sportu motivovat, a zároveň to nepřehnat, a kde ty zdravé hranice ve vztahu ke sportu a všemu, co s ním souvisí, v dnešní složité a informaci přesycené době hledat?
Jan Venca Francke: Fyzička je spíš takovým bonusem
Dříve reprezentant v triatlonu, nyní trailový a orientační běžec a hlavně dobrodruh, který má rád výzvy. Letos v únoru zamířil na Aljašku na extrémní závod měřící 1 000 mil pustou aljašskou divočinou. Přečtěte si rozhovor S Janem Vencou Franckem o této výzvě, která spíš než fyzičku prověří vaši mentální odolnost.
Honza Havlíček: Nejdůležitější je být odhodlaný a nad tréninkem přemýšlet
Několikanásobný mistr republiky v bězích do vrchu, úspěšný reprezentant v bězích do vrchu a ve skyrunningu, který se může pochlubit také třeba 11. místem v ikonickém závodě Sierre-Zinal. V posledních letech se přesunul spíš do trenérské pozice.
VÝŽIVA
Výživa v běhu: předstartovní horečka
Závodní sezóna je v plném proudu, a tak je nejvyšší čas si povědět o tom, jak se na takový závod připravit. Naběhané objemy, bohužel, neošálíme, ale můžeme se pokusit z toho, co máme natočeno, vytřískat maximum.
Nitráty: zázrak pro vytrvalostní výkon
Přestože jsou doplňky stravy jen pouhou třešničkou na dortu, jehož korpus a náplň se skládají z vyrovnané energetické bilance, správného poměru makroživin, dostatku vitamínů a minerálních látek a načasování příjmu potravy, jejich obliba stále roste.
VYBAVENÍ
Nejlepší běžecké boty 2024
Výběr nejlepších bot je hodnocením a doporučením testovacího týmu Světa běhu na základě rozsáhlých zkušeností a testování. Testujeme už 10 let, ve skříních máme dohromady více bot než mnohý běžecký obchod.
TRÉNINK
Regenerační běh – přehlížený klenot v arzenálu?
Pokud netrpíte sebemrskačstvím, mám pro vás dobrou zprávu. Když přijde řeč na klíčové typy tréninkových jednotek, každému se vybaví tempový běh, intervaly, dlouhý běh… Ale co kdybych vám řekl, že ten nejlehčí trénink ze všech je minimálně stejně důležitý? Řeč je o regeneračním běhu. Jak přesně zapadá do tréninku? Liší se nějak od “volného běhu” nebo “zbytečných kilometrů”?
Užijte si trail, aneb jak se spřátelit s kopci
Rozběhali jste se na cestách kolem bydliště a přemýšlíte o přihlášce na první trailový závod nebo dokonce rovnou skyrace? Láká vás příroda a hory, ale uvažujete, jestli na to máte? Jak pozměnit trénink? Je běh v terénu nebezpečný, nebo je naopak dokonce zdravější?
Nakopněte jarní trénink do pořádných otáček aneb na co před závody nezapomenout
Navázat v jarních měsících na zimní běžeckou přípravu není vždy úplně snadné. U někoho možná vyprchává počáteční nadšení, pomalu se vytrácí motivace, progres není tak rychlý, jak si běžec představoval na podzim. Ozývat se mohou i bolístky z objemové přípravy. Co s tím?
Dejme šanci běžecké abecedě
Slyšel o ní asi skoro každý, kdo trochu běhá. Ale ruku na srdce, kdo z nás ji zařazuje pravidelně? A kdo ví, jak jednotlivé cviky provádět správně? Pojďme si říct, proč je běžecká abeceda důležitá a jak se s její pomocí zlepšit tak, abyste na jaře ukázali soupeřům záda.
Dítě, vývoj a vhodné aktivity. Dítě není malý dospělý!
Zní to jako opakované klišé, které byste nejradši přelétli očima a posunuli se konkrétně do tréninkových doporučení, ale zkuste se aspoň na chvilku zamyslet, v čem všem je právě to vaše dítě jiné než vy? Odlišnosti budou různé i dle věku dítěte, ale obecně můžeme říct, že děti mají slabší duševní sílu a častěji jim hrozí vyhoření nebo zranění.
Jak na zdravý trénink u dětí
Velmi důležité je ovšem umět dobře vnímat a rozlišovat signály, které přicházejí zevnitř. Tedy dobře si uvědomovat sama sebe. Vnímat, jak se cítím, co je pro mě zdravé a co ne, a třeba jestli už se zátěží nepřetěžuji a nepoškozuji. To se může zdát jako samozřejmost, ovšem ani nás dospělé to pravděpodobně nikdo neučil, a tak často neumíme vnímat, co je pro nás zdravé a co vede k poškození.
ZÁVODY
Třeboňský maraton aneb maratonské utrpení pro odvážné
Už podruhé jsem se v polovině října postavila na start Třeboňského maratonu a bylo to taky podruhé, kdy nešlo podle plánu v přípravě snad nic. Objemy jsem naběhala ještě před létem, ale pak mě začaly pobolívat paty. A tak jsem zase běhat na nějakou dobu přestala.